Polskie Radio Dzieciom

Jak bawić się matematyką? Podpowiada Polskie Radio Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2023 14:28
W audycji "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom sprawdziliśmy znajomość tabliczki mnożenia u naszych słuchaczy. Wraz z Mateuszem Grabowskim, współautorem Kart Grabowskiego, poddaliśmy testowi zarówno dzieci dzwoniące do studia jak i dorosłych słuchaczy stacji. Pomimo pojawiającego się stresu jak i bardzo wczesnej godziny, bo zabawa odbyła się tuż po godzinie 7.00, wynik egzaminu był bardzo zadowalający. Więcej w artykule i w załączonym zapisie audycji.
Jak bawić się matematyką w audycji Polskiego Radia Dzieciom
Jak bawić się matematyką w audycji Polskiego Radia DzieciomFoto: Unsplash.com

"7 x 8" - padło pytanie do jednej z dorosłych słuchaczek, które odważyły się podejść do sprawdzianu wiedzy z tabliczki mnożenia, który dziś w formie zabawy telefonicznej odbył się w audycji "Poranek". Pierwsza odpowiedź była błędna, ale po chwili namysłu usłyszeliśmy prawidłowe "56!". Problemu z właściwą odpowiedzią nie miał Kostek, uczeń piątej klasy szkoły podstawowej, który na zagadkę matematyczną odpowiedział błyskawicznie. 

Posłuchaj
29:11 [DAB]Dzieciom (PCM) 17 listopad 2023 07_04_18.mp3 Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia - rozmowa w Polskim Radiu Dzieciom_Poranek_17.11.2023

 

Zabawa odbyła się przy okazji dzisiejszego finału akcji "Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia" w której wzięło udział około 5400 szkół w Polsce i na świecie. Zapisane do akcji placówki otrzymały propozycje gier i zabaw dzięki którym dzieci mogą sprawdzać znajomość tabliczki mnożenia w lokalnych instytucjach: komisariatach, urzędach miasta czy swoich szkołach - Tutaj zamieniamy role. To dzieci przepytują dorosłych z tabliczki mnożenia. Przepytują też starszych kolegów i nauczycieli wszystkich przedmiotów i dyrektorów, a potem o wynikach informują komisje i patrole egzaminacyjne w swoich szkołach - wyjaśnił gość Polskiego Radia Dzieciom dodając, że cała akcja zorganizowana jest po to, aby oswoić dzieci z matematyką. - Najfajniejsze co możemy dać dzieciom, to zabawa i to, żeby dzieci poznawały ją w naturalny sposób. Taką okazją jest na przykład wspólna podróż i zabawa w liczenie przedmiotów. Podczas zabawy pojawiają się emocje i dzieci nie czują, że się uczą. Wielokrotne próby i regularna zabawa lub gry matematyczne sprawiają, że dziecko może perfekcyjnie opanować tabliczkę mnożenia. Więcej w załączonym zapisie rozmowy. 

Audycja: Poranek
Prowadzi: Martyna Chuderska
Data emisji: 15.11.2023
Godzina emisji: 7.00.

Poranek to najlepszy czas na odkrywanie jak piękny i ciekawy jest świat. Kiedy inni jeszcze śpią, my nie tracimy czasu. Po cichutku i na paluszkach skradamy się aby sprawdzić jak żyją mrówki, ile książek jest w bibliotece i czy warto przeprowadzić się na bezludna wyspę. A kiedy świat wreszcie budzi się do życia, mamy już dużo energii i pomysłów na cały dzień!

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Przygody Mikołajka w Poranku na antenie PRD

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 10:19
Mikołajek, czyli główny bohater serii książek René Goscinny'ego i Jean-Jacquesa Sempé'a zaistniał 29 marca 1959 w krótkiej historyjce opublikowanej we francuskim dzienniku. Przygody Mikołajka przedstawiono później w kilkunastu książkach. Na ich podstawie powstał także film w reżyserii Laurenta Tirarda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Europejski Dzień Wynalazcy

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2023 19:00
Z okazji Europejskiego Dnia Wynalazcy w "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom poznamy historię największych wynalazców. Przyjrzymy się także genialnym wynalazkom, bez których trudno wyobrazić sobie współczesny świat. Przypomnimy sobie takie wielkie postaci jak Maria Skłodowska-Curie, Leonardo da Vinci czy Nikola Tesla. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szukamy ulubionej planety w "Poranku" PR Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2023 21:03
Ile planet znajduje się w Układzie Słonecznym? Z czego zbudowane są planety i jak daleko znajdują się od planety Ziemi? Na te pytania poszukamy odpowiedzi w "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom. W kosmiczną podróż wybraliśmy się w środowym "Poranku" i szukaliśmy tej najciekawszej i ulubionej planety. 
rozwiń zwiń