Polskie Radio Dzieciom

Audycje pełne magii w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2022 11:13
W czasie świąt usłyszymy jak Kulfon i Monika rozmawiają o tradycjach świątecznych. Nela Mała Reporterka zabierze słuchaczy w podróż do Laponii - siedziby świętego Mikołaja, a w drugi dzień świąt usłyszymy kolędy, ich historie i ciekawostki związane z szopkami bożonarodzeniowymi. Przenieście się z nami we wspaniały świat wyobraźni!
Polskie Radio Dzieciom na Święta Bożego Narodzenia
Polskie Radio Dzieciom na Święta Bożego Narodzenia!Foto: PR

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami ramówki świąteczno-noworocznej:

24.12. WIGILIA
- 9:00-10:00 "Opowieści ludów świata"
- Opowieści wigilijne- tradycje wigilijne w dawnych czasach w Europie. 
- 10:00-11:00 "Rodzinny W-f" - ​W dniu, w którym św. Mikołaj podróżuje po całym świecie na swoich wielkich saniach my przyjrzymy się sportowi z sankami związanemu - saneczkarstwu! Co jest kolebką polskiego saneczkarstwa, gdzie w Polsce są tory saneczkowe i czy to sport dla każdego. Gość: Monika Pawlak - Warzybok z UKS "15" Jelenia Góra. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

- 12:00-13:00 "Bajkowy ogród" - Audycja o tym jak dzieci same robiły dekoracje świąteczne z roślin. Same robiły świeczki, ubierały choinkę, robiły na nią ozdoby. Audycja z dziećmi w szkole.
- 13:00-14:00 "Bajkolotem tam i z powrotem" - Wigilia Kulfona i Moniki. Kulfon i Monika zabrali się za ubieranie choinki. Wieszając na drzewku ozdoby rozmawiają o tradycjach, jakie towarzyszą temu wyjątkowemu dniu. 
- 14:00-15:00 "Skarbonka" - Pieniądze mogą nieść dobro i dzięki nim możemy wspierać osoby potrzebujące. W wigilijny dzień warto pomyśleć o dzieleniu się dobrem jak opłatkiem. 
- 15:00-16:00 "Dawno, dawno temu" - Kontynuujemy naszą muzyczną podróż szlakiem najpopularniejszych utworów muzyki klasycznej. Tym razem skupimy się na utworach z wątkiem zimowym i świątecznym. Naszym ekspertem będzie dziennikarka i muzykolog, Iza Żukowska. 
- 16:00-17:00 "Detektyw Maurycy Śladek na tropie…" - Jak zwykle ale tym razem przedświątecznie, obrażony Detektyw Śladek opuszcza najbliższych by po niedługim czasie do nich wrócić na wigilijną wieczerzę, czyli o przepraszaniu, kaczym śpiewaniu i po Warszawie krótkim się wałęsaniu.
- 17:00-18:00 "Mali strażnicy dzikiego królestwa" - W Wigilię zrobimy ranking na zwierzę najczęściej występujące na kartkach świątecznych prezentowanych przez polskie Parki Narodowe.
- 18:00-19:00 "Akademia muzyczna" - Kolędy na poważnie, czyli kolędy w wykonaniu muzyków klasycznych. 

25.12. PIERWSZY DZIEŃ ŚWIĄT

- 10:00-11:00 "Dźwięk dobry" - W pierwszy dzień Świąt odbędziemy inną dźwiękową podróż, tym razem kierunek Amazonia. Zahaczymy też o Laponię, siedzibę Mikołaja. Przewodniczką po tej podróży będzie Nela mała reporterka. W podróż wybierze się także 9-letnia Marcelinka.

- 11:00-12:00 "Źródełko" - Najbliższa audycja będzie utrzymana w tematyce świątecznej, bo też przypada w samo Boże Narodzenie. Nie będzie to jednak przegląd kolęd, które wszyscy znamy i może niekiedy mamy nawet dość. Zaprezentujemy młodym słuchaczom kolędy wiejskie, nieznane, ale nie mniej piękne od tych popularnych. Porozmawiamy też o tym, że większość kolęd ma rytmy tańców ludowych. Jako ilustracja muzyczna adekwatne przykłady z Archiwum PR.

- 12:00-13:00 "Zwierzyniec" - Jak zadbać o zwierzęta w czasie świąt. O własnych zwierzątkach, żeby nie dokarmiać ze stołu, żeby nie dawać słodyczy. O prezentach dla zwierząt jakie można podarować nie tylko domowym, ale dzikim. Dokarmianiu dzikich ptaków. Spacerach świątecznych. Audycja z dziećmi w szkole.

- 13:00-14:00 "Radiowe figliki Kulfona i Moniki" - Przy świątecznym stole. Kulfon i Monika opowiedzą o potrawach, które znalazły się ich stołach, podyskutują o prezentach, które otrzymali oraz o bożonarodzeniowych symbolach.

- 14:00-15:00 "Dziecięcy koncert życzeń" - Audycja, podczas której dzieci mogą dzwonić z życzeniami dla bliskich i zamawiać utwory muzyczne.

- 15:00-16:00 "Gwiazdozbiór" - Jak na świąteczny czas przystało i nasze dzisiejsze spotkanie w Gwiazdozbiorze będzie przesiąknięte atmosferą życzliwości, dobroci i pomocy bliźniemu. W pierwszy Dzień Świąt Bożego Narodzenia przeniesiemy się w czasie do 4.12 do sali konferencyjnej Polskiego Radia i przyjrzymy się tegorocznej, XXI akcji charytatywnej "Choinki Jedynki".

- 17:00-18:00 "Kulturoteka" – Zapraszamy na świąteczne spotkanie z Joanną Rusinek, graficzką, ilustratorką książek dla dzieci. Z panią Joanną porozmawiamy o jej pracy ilustratorki, o tym książki jakich autorów zilustrowała oraz o jej własnej książce "Opowiem Ci mamo, co robią lisy?". 

19:00 przypominamy słuchowisko "Dziadek do orzechów cz.1"  Ernesta Theodora Amadeusa Hoffmana w adaptacji i reżyserii Julii Rozbieckiej, z udziałem dziennikarzy PRD.  

- 21:00-22:00 "Kulturalna strefa" - Emilia Komarnicka-Klynstra o macierzyństwie i książce "Cieszę się, że jesteś". Książka powstawała jako lektura dla najmłodszych, jednak również dorośli zaczerpną z niej informacje o życiu i relacjach z dzieckiem.  

26.12. DRUGI DZIEŃ ŚWIĄT

- 8:00-10:00 "Poranek w Polskim Radiu Dzieciom" - Świąteczne zapachy, czyli o tym, czym pachną święta. Choinką, goździkami, pomarańczami, grzybami a może śniegiem? W Poranku zastanowimy się, jak właściwie pachną święta.
- 10:00-11:00 "Muzyczne podróże" – Kolędy i ich historia.
- 11:00-12:00 "Leszek i Miś Michaś" - Kiedy w Polsce pojawiły się bombki? I co jeszcze kiedyś wieszano na choince?
- 18:00-19:00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" – Skąd się wzięła tradycja szopek bożonarodzeniowych? Co dokładnie przedstawia i kto powinien w niej występować? Najpiękniejsze szopki świata.
- 21:00-23:00 "Strefa rodzica" – Jak być wystarczająco dobrym rodzicem? Gość: Magdalena Mikołajczyk, autorka książki "Jestem dość".
- 23:00-1:00 "Co nam w duszy gra?" - W drugi Dzień Świąt w naszym studiu pojawi się Dominika Barabas, która zaprezentuje swój długo wyczekiwany album "Psia mać", przedstawi swój świąteczny utwór, ale i wiele powspomina. Zdradzi wiele szczegółów z jej życia, opowie o zmianach, planach, oczekiwaniach. Dowiemy się, co lubi w świętach a czego nie. Co było dla niej największym wzruszeniem, ale i rozczarowaniem. I jaka jest jej recepta na samotność. W audycji zagości również Sławomir Łosowski, który opowie o najciekawszych, najbardziej zaskakujących prezentach, zaprosi na sylwestrowy wykon w Zakopanem i premierę nowego teledysku.  

W tygodniu świąteczno-noworocznym od 24 grudnia do 1 stycznia emitować będziemy wywiady z kucharzami o ich świątecznych wspomnieniach w ramach zabawy kulinarnej "Ryba z makiem, czyli święta ze smakiem". Będą to Grzegorz Łapanowski, Agnieszka Kręglicka, Karol Okrasa.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. 


Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Słuchowisko "Dziadek do orzechów

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2021 12:00
Polskie Radio Dzieciom z okazji Świąt Bożego Narodzenia przygotowało dla słuchaczy prezent, jakim jest emisja słuchowiska "Dziadek do orzechów cz.1" Ernesta Theodora Amadeusa Hoffmana - w adaptacji i reżyserii Julii Rozbieckiej i z udziałem dziennikarzy PRD. Słuchowisko pojawiło się po raz pierwszy na antenie w Wigilię, można go posłuchać także dziś i w drugi dzień Świąt o godz. 19.10.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Gwiazdkopisanie". Posłuchaj nagrodzonych opowiadań

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 12:44
Z okazji świąt Bożego Narodzenia Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i rodziców - przygotowało specjalną audycję, w której codziennie o 12.15 można usłyszeć świąteczne opowieści w interpretacji znakomitych aktorów. Prace laureatów konkursu "Gwiazdkopisanie" czytają Olga Bończyk, Katarzyna Łaska, Adam Krylik i Leszek Filipowicz. Można je także przeczytać w książce elektronicznej na gwiazdkopisanie.polskieradio.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święta idealne - czy to w ogóle możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 15:01
W naszych głowach od lat funkcjonuje wizja Świąt doskonałych, która jest powielana i utrwalana w świątecznych filmach czy w mediach społecznościowych. Dążenie do tego wyidealizowanego obrazka generuje dużo stresu, a rzeczywistość może dać o sobie znać szybciej niż nam się wydaje. Znamy to zresztą z poprzednich lat. Co więc powstrzymuje nas przed refleksją? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bajkoterapia dla małych i dużych. Jak to działa?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 17:01
Bajkoterapia to metoda terapeutyczna, która wykorzystuje specjalne opowieści w celu osiągnięcia korzyści uspokajających, edukacyjnych i wychowawczych. Jest przeznaczona dla dzieci w wieku do dziesiątego roku życia, ale nie zaszkodzi także dorosłym. 
rozwiń zwiń