Polskie Radio Dzieciom

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki. Lublin 21-24 września

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2023 10:33
Książki to początek pasji, nie tylko przymus lekturowy i obowiązek szkolny! Z takim hasłem zbliża się do Lublina 5. edycja Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki. Patronem medialnym festiwalu jest Polskie Radio Dzieciom.
Festiwal Ojce i Dziatki w Lublinie. Patronat medialny - Polskie Radio Dzieciom.
Festiwal Ojce i Dziatki w Lublinie. Patronat medialny - Polskie Radio Dzieciom.Foto: mat. pras.

Liczne spotkania i warsztaty z autorami i ilustratorami książek to już festiwalowy standard. Z dziećmi spotkają się m.in.: Anna Skowrońska, Małgorzata Swędrowska, Boguś Janiszewski, Dariusz Aksamit, Piotr Fąfrowicz, Agnieszka Waligóra, Urszula Młodnicka, Iwona Pietrzak-Płachta, Nika Jaworowska-Duchlińska, a także artyści Intermediateki i animatorzy. Twórcy wspólnie z organizatorami przygotowują spotkania tak, by udowodnić, że kontakt z książką może być nie tylko początkiem literackiej przygody, ale też prawdziwej pasji.

Dzieci m.in. wezmą udział w Turnieju Czterech Żywiołów, stworzą mapy własnego ciała, zmierzą długość jelita, będą uczestniczyć w rodzinnej grze miejskiej oraz spróbują sił w sztuce animacji.

Festiwalowi tradycyjnie towarzyszą akcje: happening Ostry Dyżur Literacki, gdzie uczestnicy otrzymają literacką receptę, jak również ekologiczne inspiracje: Przekaźnik Książkowy oraz Wyplatanie Papierowej Wikliny, rozwijające odpowiedzialne postawy względem naszego środowiska.

Festiwal Ojce i Dziatki jak zawsze stawia na multitekstualność, co potwierdza obecność w programie pokazu filmów, ale przede wszystkim też trzech znakomitych wystaw prezentujących zarówno współczesne, jak i klasyczne ilustracje.

W Centrum Spotkania Kultur – w ramach inicjatywy szczególnej – zobaczymy wystawę „Dzieciaki. Janusz Stanny. Ilustracje”. To hołd złożony klasykowi, którego ilustracje w tym roku można podziwiać w elementach identyfikacji Festiwalu. Wystawa prezentuje motywy dziecięce w twórczości Stannego na przestrzeni wielu lat – od najstarszych archiwalnych rysunków z teczki, którą przygotowywał na ASP, po dużo późniejsze ilustracje do powieści i poezji, wydawanych przez Naszą Księgarnię, Ruch i inne wydawnictwa.

Styl Janusza Stannego nie zamyka się w jednej wybranej technice – mamy tu nie tylko proste, lapidarne szkice flamastrami, ale też niezwykle malarskie, wielowarstwowe prace. Poza ilustracjami zaprezentowane będą plakaty oraz książki w całości zaprojektowane przez artystę. Niektóre z przedstawionych książek zostały także przez niego napisane. W ramach wernisażu klasyczne ilustracje wzbogacono pokazem multimedialnym, co jest kwintesencją idei Festiwalu, który od lat wskazuje na potrzebę równowagi między tradycją a nowoczesnością.

Wystawa "Wrażliwe jak dziecko" to z kolei ważny aspekt psychologiczny. Została stworzona, by zilustrować najważniejsze problemy młodych ludzi, ich wrażliwość i perspektywę, które powinniśmy poznać także my – dorośli. Obrazy uznanych twórców, m.in. takich jak: Emilia Dziubak, Joanna Rusinek, Nika Jaworowska-Duchlińska, Joanna Bartosik, Marianna Sztyma, skłaniają do refleksji na temat kondycji psychicznej współczesnego dziecka. Obrazom towarzyszą kody QR, które odsyłają do artykułów napisanych przez uznanych specjalistów z zakresu psychologii i psychoterapii dzieci i młodzieży dla "Newsweek Psychologia Dziecka" i "Newsweek Psychologia Nastolatka".

To nie jest jedyny punkt programu skierowany do dorosłego odbiorcy. W czwartek, inaugurując festiwalowe działania, organizatorzy zapraszają do dyskusji rodziców, pedagogów i edukatorów. Panel dyskusyjny "Odczytanie potrzeb dzieci i młodzieży – NGO w dialogu na rzecz edukacji" jest otwarty, darmowy i stanowi początek nowych działań realizowanych w partnerstwie z Fundacją ING Dzieciom.

Szczegółowy program na stronie: festiwalliteraturydzieciecej.pl

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne. Konieczna jest jednak rezerwacja.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców.

Przypominamy także o trwającym obecnie konkursie plastycznym "Kolorowy piórnik" organizowanym przez Polskie Radio Dzieciom. Na prace czekamy do 24 września. Szczegóły i regulamin znajdują si na stronie https://kolorowypiornik.polskieradio.pl/ 

. .

Zobacz także
Czytaj także

Trwa Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2023 10:00
20. czerwca rozpoczęło się we Wrocławiu prawdziwe święto książki dziecięcej! Książki, która jest czytana dla przyjemności i z zainteresowaniem, odpowiada na potrzeby młodego człowieka zarówno w treści jak i formie. Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki - czas start! Patronem medialnym festiwalu jest Polskie Radio Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej Rabka Festival!

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2023 11:01
To jedyny w Polsce festiwal literacki odbywający się w uzdrowisku przeznaczonym specjalnie dla dzieci. Przyjeżdżają tu na wypoczynek osoby z całej Polski, a więc jest to wspaniała okazja do wzajemnego poznania się i nawiązania przyjaźni. Wakacje w Rabce to dla wielu rodzin z dziećmi jedyna w roku szansa, by mając dla siebie czas, razem robić ciekawe rzeczy, także czytać i poznawać różne dziedziny sztuki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Survival kulturalny. Ogólnopolski konkurs twórczy dla klas

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2023 11:58
Celem konkursu jest zachęcenie dzieci i młodzieży z małych miejscowości do aktywnego uczestnictwa w kulturze oraz aktywizacja do twórczej pracy zbiorowej i integracji grupy. Celem jest także uświadomienie uczestnikom, iż zdobycie umiejętności z zakresu savoir-vivre i kulturalnego zachowania się w bardzo różnych sytuacjach, pozwala na śmiałe i świadome korzystanie z możliwości uczestnictwa w różnorodnej ofercie kulturalnej, również tej postrzeganej jako wysoka, wpływa na podniesienie poczucia kompetencji towarzyskiego obycia oraz przygotuje do podjęcia nawet najbardziej wymagających zadań społecznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warsztat "Koduj z Gigantami. W krainie przyszłości" - w PRD rozdajemy kody na kursy!

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2023 10:00
Początek roku szkolnego to kolejne edukacyjne wyzwania dla dzieci i młodych. Wśród najgorętszych tematów ostatnich tygodni znajduje się sztuczna inteligencja - obawy o jej wpływ na otaczającą nas rzeczywistość, ale także nadzieje, jakie budzi w entuzjastach nowych technologii. Szanse na ciekawe zastosowanie AI w edukacji wykorzystuje darmowy warsztat "Koduj z Gigantami. W kr(AI)nie przyszłosci", na który zarówno w trybie stacjonarnym w miastach w całej Polsce, jak i online można zapisywać się na stronie kodujzgigantami.pl. Zajęcia odbywają się we wrześniu. Patronem medialnym warsztatów jest Polskie Radio Dzieciom dlatego w audycji "Popołudnik" gościliśmy organizatorka akcji. Zapraszamy do wysłuchania. W wybranych audycjach naszej stacji można zdobyć kody na wybrany kurs.
rozwiń zwiń