Polskie Radio Dzieciom

Premiera "Księgi Dżungli" w Teatrze Pinokio w Łodzi. Posłuchaj rozmowy z reżyserką w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2023 19:00
Duża Scena Teatru Pinokio w Łodzi już wkrótce porośnie lianami i wypełni się dzikimi – choć niekoniecznie wrogimi – zwierzętami. Rozpoczęły się próby do "Księgi Dżungli" – jak zapewniają twórcy – zupełnie nowej, uwspółcześnionej, adaptacji klasycznych opowiadań Rudyarda Kiplinga. Polskie Radio Dzieciom objęło patronatem medialnym ten spektakl.
Premiera spektaklu Księga Dżungli w Teatrze Pinokio w Łodzi. Patronat medialny Polskie Radio Dzieciom
Premiera spektaklu "Księga Dżungli" w Teatrze Pinokio w Łodzi. Patronat medialny Polskie Radio DzieciomFoto: mat. pras.

Grudzień w Teatrze Pinokio w Łodzi wypełni nie mróz, a gorący klimat wiecznie zielonego indyjskiego lasu. W egzotyczną podróż, już 2 grudnia, zabierze widzów najnowsza adaptacja "Księgi Dżungli", w reżyserii Anny Rozmianiec. W teatrze trwają przygotowania do premiery.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Anną Rozmianiec, reżyserką spektaklu i Agą Jun, autorką tekstów pieśni.


Posłuchaj
13:42 [DAB]Dzieciom (PCM) 1 grudzień 2023 08_04_56.mp3 Audycja Poranek w Polskim Radiu Dzieciom_1.12.2023

Spośród wszystkich dzikich zwierząt, które będzie można spotkać w tym lesie, najdziwaczniejszym wydaje się Mowgli – chodzący na dwóch łapach, pozbawiony sierści wychowanek wilków, który przez swoją inność, z wiekiem staje się coraz mniej mile widziany w dżungli. Chłopiec, przy wsparciu pantery Bagheery i niedźwiedzia Baloo, musi pogodzić człowieczeństwo ze swoją drugą, zwierzęcą naturą i odnaleźć prawdziwy dom. Mowgli jest jednak rozdarty – czy jego miejsce na ziemi to ludzka wioska czy należąca do zwierząt dżungla?

– Jest to opowieść o dzieciach i dla dzieci, jednak padają w niej trudne pytania o zasady przynależności do stada, odmienność jednostki i cenę przetrwania kosztem własnej tożsamości – podkreśla reżyserka spektaklu Anna Rozmianiec, i zapowiada, że widzowie dołączą do Mowgliego oraz jego przyjaciół, wspólnie zastanawiając się nad tym, czy chłopiec jest ludzkim szczenięciem czy wilczym dzieckiem, znaczeniem tej klasyfikacji i odzwierciedleniem zwierzęcej hierarchii w społeczeństwie ludzkim.

Za adaptację oryginalnego tekstu odpowiada Anna Rozmianiec. Projekt lalki Mowgliego, aktorskie maski i scenografię do niezwykle barwnego przedstawienia stworzyła Olga Ryl-Krystianowska. Z kolei warstwa muzyczna "Księgi Dżungli" to wynik współpracy Agi Jun i Roberta Łuczaka.

Premiera spektaklu odbędzie się 2 grudnia o godzinie 17:00 na Dużej Scenie Teatru Pinokio w Łodzi przy ulicy Sienkiewicza 75/77. Kolejne prezentacje odbędą się 3, 5, 6 i 7 grudnia.

Przedstawienie przeznaczone jest dla widzów od ósmego roku życia, a bilety można już kupować za pośrednictwem strony Teatru Pinokio w Łodzi www.teatrpinokio.pl i w jego kasie.

"Księga Dżungli" to spektakl zrealizowany w ramach zadania "Teatr Otwartej Formy: DALECY-BLISCY. Wydarzenia otwarcia nowej siedziby Teatru Pinokio w Łodzi", w ramach którego powstały również spektakle "Ciepłe pszczoły, zimne jelenie, czyli jak pozbyć się dzieci" oraz "Zamieniam się w słuch". Dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Miasta Łodzi.

Patronat medialny objęło Polskie Radio Dzieciom. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

"Królowa Śniegu" premiera w Teatrze Andersena w Lublinie

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2023 10:19
Królowa Śniegu to opowieść o dziewczynce, która przemierzyła cały świat, aby ocalić swojego przyjaciela. Bohaterka pokonuje kolejne kręgi wtajemniczenia, aby na końcu odkryć, że przebyła drogę nie tylkob do przodu, ale również w głąb siebie, że stała się dojrzałą kobietą. Przekonuje się, iż warunkiem wolności, jest wierność sobie oraz miłość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiera spektaklu "Odyseja". Wrocławski Teatr Lalek zaprasza!

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2023 10:37
Cofnijmy się o jakieś 3000 lat. Do świata greckich herosów, mitycznych cyklopów, syren i gigantów oraz olimpijskich bogów. Do czasów wojny trojańskiej. Będziemy świadkami niezwykłych losów Odyseusza – jego bohaterskich czynów pod Troją i pełnej przygód oraz nieoczekiwanych zwrotów akcji drogi powrotnej do rodzinnej wyspy Itaki. Patornat medialny nad spektaklem objęło Polskie Radio Dzieciom. W wybranych audycjach stacji będzie szansa zdobycia zaproszeń. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prapremiera "Dzikich harców" w Teatrze Guliwer

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2023 11:29
5 listopada w Teatrze Lalek Guliwer odbędzie się prapremiera spektaklu "Dzikie harce" autorstwa i w reżyserii Wojtka Ziemilskiego. W spektaklu dla widzów od lat 7 zobaczmy, co może się wydarzyć, kiedy tata i syn połączą siły i wspólnie wymyślą przedstawienie. Patronat medialny nad spektaklem objęło Polskie Radio Dzieciom. W wybranych audycjach stacji będzie szansa zdobycia biletów na ten spektakl. Zachęcamy do uważnego słuchania!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiera spektaklu "Małgosia i Jaś" na 95 urodziny Teatru Baj

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2023 11:31
Warszawski Teatr Baj, najstarszy teatr lalek dla dzieci w Polsce zaprasza na premierę bardzo wyjątkowego polsko-kanadyjskiego spektaklu "Małgosia i Jaś" Suzanne Lebeau, który wyreżyseruje Gervais Gaudreault. Spektakl zostanie zaprezentowany podczas uroczystych obchodów Jubileuszu 95-lecia Teatru Baj. Patronat medialny objęło Polskie Radio Dzieciom.
rozwiń zwiń