X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Jak wygląda codzienność cyrkowca?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 15:01
Obok cyrku tradycyjnego coraz większe znaczenie i popularność zdobywa nurt cyrku współczesnego. Główną różnicą jest brak pokazów ze zwierzętami i skupienie się na sztuce cyrkowej. Na czym to polega i jak wygląda życie takiego artysty opowiedziała Agnieszka Bińczycka - aktorka cyrkowa i pedagog cyrku.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Oleksii Sidorov/Shutterstock.com

Sztuka cyrkowa to wachlarz umiejętności, który umożliwia występowanie w pokazach akrobatycznych, tanecznych i ekwilibrystycznych. Podczas występów widz może podziwiać m.in. akrobacje na trapezach. Aby każdy występ zachwycił publiczność równie mocno, artyści muszą stale ćwiczyć i udoskonalać swoje umiejętności. Naukę mogą rozpocząć w specjalnych szkołach cyrkowych.

Zajęcia w takiej placówce odbywają się w godzinach popołudniowych w specjalnej sali gimnastycznej. Jednym z treningów są lekcje z trapezowania, czyli dyscypliny sztuki cyrkowej, która polega na wykonywaniu akrobacji na wysoko zawieszonych drążkach na linach. Nauczyć się można również żonglerki, czyli poruszania przedmiotami w artystyczny i zaskakujący sposób. Najbardziej znanym przykładem jest naprzemienne podrzucanie i łapanie rekwizytów.

Charakterystyka tego zawodu wymaga ciągłego przemieszczania się z miasta do miasta. W tym czasie artyści mieszkają w kamperach lub przyczepach. Ciekawostką natomiast jest to, że rozkładanie namiotu, w którym później odbywają się pokazy, trwa znacznie dłużej niż jego składanie. Wszystkie te elementy sprawiają, że podróżowanie staje się wygodniejsze i sprawniejsze.

Codzienność cyrkowca to ciężka, ale ciekawa praca. Kto raz zaznał takiego życia trudno mu potem z niego zrezygnować. To dlatego, ponieważ osoby pracujące w cyrku stanowią jedną społeczność, gdzie każdy traktuje siebie nawzajem jak członka rodziny. Na czym to polega i jak wygląda życie takiego artysty usłyszeć można w audycji "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem". Z Agnieszką Bińczycką - aktorką cyrkową i pedagog cyrku rozmawiali Lew i Królik.

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Agnieszka Bińczycka
Data emisji: 18.03.2021
Godz. emisji: 18.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Zobacz także

Czytaj także

Toruń miastem aniołów

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 22:00
Toruń to jedno z najstarszych miast w Polsce, powstałe w XIII wieku. Chociaż dziś kojarzyć się może głównie z Krzywą Wieżą  lub Mikołajem Kopernikiem, skrywa ono przed turystami wiele ciekawych legend i miejskich historii. Aby je lepiej poznać, udajemy się na wycieczkę po Toruniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak odnaleźć wiosnę w warszawskim ZOO

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 14:18
W dniu 93 urodzin warszawskiego ogrodu zoologicznego, Królik Filip i Lew Leopold spędzają podwieczorek w towarzystwie Joanny Piotrowskiej, znanej jako Wiewiórka Julka ze stołecznego ZOO. Zdradzą m.in. która zwierzęca rodzina powiększy się na wiosnę, a także jak wyglądały początki tego miejsca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beatboxer. Jak zostać człowiekiem orkiestrą?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 15:00
Mówi się, że multiinstrumentalista to osoba, która jest wszechstronnie utalentowana muzycznie i potrafi grać na wielu instrumentach. Jak zatem nazwać kogoś, kto przy użyciu swojego ciała, jako instrumentu muzycznego, jest w stanie naśladować dźwięki np. perkusji, fletu bądź trąbki? Taką osobę można określić mianem człowieka orkiestry lub inaczej beatboxerem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak rozpoznać rycerza? Historia i znaczenie herbu

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 15:35
Każda epoka ma swoich bohaterów. W średniowieczu byli to m.in. rycerze, których wyróżniającym elementem były herby. Czym one są oraz jakie jest ich znaczenie? Odpowiedzi udzieli gość Podwieczorka, heraldyk Tadeusz Grajpel, który zawodowo bada początki i rozwój herbów.
rozwiń zwiń