X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Kim był Aleksander Wielki? Audycja dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 11:00
W 356 roku przed naszą erą urodził się jeden z największych przywódców w historii całego świata. Co ciekawe, przed narodzinami jego ojciec śnił, że żona wyda na świat lwa z sygnetem. Kobieta natomiast miała sen, że w jej brzuch trafił piorun, co miało być znakiem od Zeusa. Z racji tego, że miało to miejsce w starożytnej Grecji, przyszła mama uznała, że ojcem jej syna będzie największy bóg na Olimpie. Mowa o Aleksandrze Wielkim, królu Macedonii, o którym w Podwieczorku z Filipem i Leopoldem opowiedział Łukasz Przybyłek z Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Aleksander Wielki był synem Filipa II, króla Macedonii, kraju położonego na północ od Grecji. Jego nauczycielem był jeden z najwybitniejszych greckich filozofów, Arystoteles. Niemniej jednak, Aleksander III Macedoński już od dzieciństwa wykazywał się niezwykłą energią i mądrością. Podobno w młodym wieku jako jedyny za pomocą obserwacji i rozumu zrozumiał, że powodem dla którego nikt nie mógł oswoić konia był fakt, że bał on się własnego cienia.

Po tym, jak jego tata związał się z nową żoną, Aleksander Wielki został skazany na wygnanie skąd powrócił po śmierci ojca. Aby przekonać do siebie mieszkańców podbitej wcześniej Grecji postanowił, że razem z nimi pokonają ich odwiecznego wroga – Persję. Chociaż zadanie to było niezwykle trudne z powodu wielkości przeciwnika, Aleksandrowi i jego wojskom udało się zwyciężyć. 

Posłuchaj
59:20 2021_07_20 18_00_13_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 20 lipca godz. 18:00

Niestety największym problemem tego przywódcy było to, że chciał podbić cały świat, przez co nie przestawał walczyć. Kiedy część jego armii zechciała wrócić do domu, ten oznajmił, że odesłał wszystkie statki, uniemożliwiając tym samym powrót. Umarł mając 33 lata w Babilonie, a za możliwą przyczynę śmierci podaje się jego otrucie. 

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Łukasz Przybyłek z Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii
Data emisji: 20.07.2021
Godz. emisji: 18.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.  

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <--- 

Zobacz więcej na temat: Podwieczorek z Filipem i Leopoldem
Zobacz także

Czytaj także

Angielskie słówka i zwroty przydatne na wakacjach za granicą

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 13:21
Z okazji zbliżających się wakacji radiowe zwierzaki postanowiły zaprosić na swój "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" nauczycielkę języka angielskiego, Martę Pawlak, która w trakcie audycji omówiła kilka słów i zwrotów przydatnych podczas podróżowania za granicę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Audycje pełne lata. Letnia ramówka Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 11:45
Wraz z zakończeniem roku szkolnego Polskie Radio Dzieciom rozpoczęło nadawanie programu według letniej ramówki. Na antenę tej całodobowej stacji powróciły audycje pełne lata, a poranna audycja nadawana od poniedziałku do piątku startuje o godzinę później czyli o 8.00. Czego posłuchamy w wakacje?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak pszczoły produkują miód? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 10:00
Pracowite pszczółki spędzają całe swoje krótkie życie na zbieraniu nektaru i pyłków, z których następnie robią miód. Nie jest to jednak ich jedyna rola. Są one dla nas szczególnie ważne, ponieważ zapylają rośliny, tym samym przyczyniając się do wzrostu warzyw i owoców, które następnie jemy. Jak dokładnie wygląda ich praca i podział obowiązków w ulu? Gospodarze "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom, zapytali o to Magdę Kozierską z Fundacji Kochajmy Pszczoły.
rozwiń zwiń