X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Jak pszczoły produkują miód? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 10:00
Pracowite pszczółki spędzają całe swoje krótkie życie na zbieraniu nektaru i pyłków, z których następnie robią miód. Nie jest to jednak ich jedyna rola. Są one dla nas szczególnie ważne, ponieważ zapylają rośliny, tym samym przyczyniając się do wzrostu warzyw i owoców, które następnie jemy. Jak dokładnie wygląda ich praca i podział obowiązków w ulu? Gospodarze "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom, zapytali o to Magdę Kozierską z Fundacji Kochajmy Pszczoły.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay.com

Rodzajów pszczół jest wiele. Te, które mieszkają w ulu z innymi nazywane są miodnymi. Z kolei pszczoły samotnice żyją w pojedynkę. Nie dają miodu, a to, co zbierają wykorzystują na potrzeby własne i swoich dzieci. Chociaż ich sezon przypada między wiosną, a jesienią, zazwyczaj żyją około 6 tygodni. Wyjątkiem jest tzw. lepiarka wrzosowa, która pojawia się tylko w okresie kwitnienia kwiatów wrzosu.

Przez pierwszy miesiąc ich życia pszczoły pracują w ulu, a przez następne dwa tygodnie zbierają pyłek i nektar. Najstarsze osobniki co dzień rano szukają najładniej pachnących kwiatów, a następnie wskazują do nich drogę pozostałym pszczółkom. Kiedy już za pomocą specjalnej rurki wypiją nektar, wracają do ula, gdzie inne owady zabierają od nich przyniesiony zapas, a potem wlewają go do wolnych komórek. Aby pozbyć się z nektaru wody, muszą ją odparować. Robią to poprzez wentylację, czyli machanie skrzydełkami. W procesie tym chłodne powietrze jest nawiewane na miejsce ciepłego. Jeśli pszczelarz nie trzyma pszczół w jednym miejscu, jego zbiory miodu mogą wynosić od 30kg do 60kg w ciągu całego sezonu. 

Posłuchaj
59:18 2021_07_06 18_00_09_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Jak pszczoły produkują miód? (Podwieczorek z Filipem i Leopoldem/PRD)_6.07.2021.

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Pszczół, który przypada 8 sierpnia, Fundacja Kochajmy Pszczoły przygotowała konkurs „Ogród przyjazny owadom zapylającym”. W zależności od wieku powstały różne kategorie. Dzieci z grupy 4-7 lat oraz 8-13 lat mogą przygotować pracę plastyczną lub przestrzenną. Z kolei dla młodzieży w wieku 14-18 lat i osób powyżej 18 roku życia przewidziany jest konkurs fotograficzny. Szczegółowe informacje można znaleźć na profilu społecznościowym Fundacji. 


Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Magda Kozierska / Fundacja Kochajmy Pszczoły.
Data emisji: 6.07.2021
Godz. emisji: 18.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz także

Czytaj także

Audycje pełne lata. Letnia ramówka Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 11:45
Wraz z zakończeniem roku szkolnego Polskie Radio Dzieciom rozpoczęło nadawanie programu według letniej ramówki. Na antenę tej całodobowej stacji powróciły audycje pełne lata, a poranna audycja nadawana od poniedziałku do piątku startuje o godzinę później czyli o 8.00. Czego posłuchamy w wakacje?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak obchodzono kiedyś początek lata?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 17:52
Za pierwszy dzień lata uznaje się datę 22 czerwca. Okres ten charakteryzuje się przesileniem letnim, które jest szczególnym czasem w roku. Obecnie Noc Świętojańska, zwana także Wigilią św. Jana obchodzona jest w nocy z 23 na 24 czerwca. Zanim jednak Polska przyjęła chrzest, między 21, a 22 czerwca celebrowano święto pogańskie zwane Nocą Kupały.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poznajemy Argentynę - audycja dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 12:44
W "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom zabraliśmy słuchaczy w daleką podróż do Argentyny, która jest drugim co do wielkości państwem Ameryki Południowej, a swą nazwę podobno wzięła od srebra. 
rozwiń zwiń