Polskie Radio Dzieciom

Siostry rzeki ratują Wisłę

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 11:42
Metody mające na celu ochronę środowiska dotyczą m.in. rzek, które nierzadko z powodu czynności człowieka są zanieczyszczane. Uwagę na społeczną wartość czystych, naturalnych rzek postanowiły zwrócić Siostry Rzeki, które razem z Cecylią Malik, gościem "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom, przeprowadziły akcję na ratunek Wiśle.
Rzeka Tanew w Roztoczańskim Parku Narodowym
Rzeka Tanew w Roztoczańskim Parku NarodowymFoto: shutterstock.com

Poprzez swoją aktywność Siostry Rzeki pragną pokazać, że nie zgadzają się na niszczenie rzek przez ludzi oraz, że powinniśmy o nie bardziej dbać. Jako że do każdej z osób przypisana jest inna rzeka, Cecylia Malik reprezentuje Białkę, która jest jedyną rzeką w Polsce o charakterze alpejskim.

Ostatnio powstał pomysł, aby na Wiśle zbudowano nową zaporę, czego skutkiem byłoby wyodrębnienie się jeziora. To natomiast spowodowałoby spadek liczebności ryb, np. łososi, ponieważ, pomimo że dorosłe okazy żyją w morzu, w momencie gdy chcą złożyć jajeczka, wracają one w górę rzeki, do źródła. Powstała zapora by im to jednak uniemożliwiła. Tak więc, aby zwrócić uwagę na tę sytuację, Siostry Rzeki ubrały się na niebiesko, weszły do rzeki oraz zaczęły śpiewać piosenki dotyczące ochrony rzek i ryb. 

Posłuchaj
59:25 2021_09_09 18_00_01_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 9 września godz. 18:00

W przeszłości zdecydowały się także przepłynąć całą Wisłę, wypływając drewnianą łódką z Krakowa. Obecnie natomiast przygotowują się do Światowego Dnia Rzek, który odbywa się pod koniec września. Wtedy też, w okolicach Odry opowiedzą, jak oddanie przestrzeni rzekom może doprowadzić do powstania lasów łęgowych, bogatych w rośliny i zwierzęta. 

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Cecylia Malik
Data emisji: 20.05.2021
Godz. emisji: 18.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz także
Czytaj także

Domowe eksperymenty dla każdego [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 23:56
Nauka naprawdę może być fascynująca, zwłaszcza kiedy odbywa się poprzez zabawę. Dowodem na to są eksperymenty przeprowadzone w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem". Do ich wykonania wystarczą rzeczy dostępne w domu – jajka, papier, cukier w kostkach, barwniki spożywcze i cytryna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdzie pływa najwięcej rekinów?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 12:03
Rekiny to jedne z najniebezpieczniejszych i największych ryb na świecie. Potrafią pływać nawet kilkadziesiąt km/h oraz wyczuć krew z bardzo dużej odległości. Co ciekawe, istnieje gatunek rekina, który żywi się planktonem. Jak się nazywa? Odpowiedź można było usłyszeć w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom, którego gościem był Konrad Tomaniak z wrocławskiego zoo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

PR Dzieciom poleca do szkoły: z czego słynie Nambia?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 11:25
Czy to pobliskie wycieczki czy dalekie wyprawy, każdy wyjazd jest okazją do nauki czegoś nowego. Zwłaszcza, jeśli dodatkowo mamy możliwość nawiązania bliskiego kontaktu z naturą, zobaczenia wyjątkowych krajobrazów i poznania miejscowych kultur. Tego samego zdania jest Ania Olej Kobus, autorka książki o Namibii i gość "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem" w PR Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Moda na recykling

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 06:00
Jakie kroki możemy podjąć, aby dbać o środowisko i chronić przyrodę? Oprócz segregowania śmieci równie istotny jest recykling, czyli powtórne wykorzystanie odpadów. W „Podwieczorku z Filipem i Leopoldem” gospodarze audycji porozmawiali z Anną Kubisz, projektantką mody i twórczynią projektu "Moda na recykling", która na warsztatach dla dzieci i młodzieży pokazała, jakie stylizacje można stworzyć z przetworzonych surowców.
rozwiń zwiń