Polskie Radio Dzieciom

Ile owiec jest na Wyspach Owczych?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 14:45
Wyspy Owcze, które należą do Królestwa Danii składają się z 18 wulkanicznych skrawków lądów, które położone są na północy Atlantyku. O tamtejszej kulturze i życiu na wyspach opowiedziała w "Podwieczorku z Filipem i Lepoldem" w Polskim Radiu Dzieciom, blogerka, autorka przewodników turystycznych, Sabina Poulsen.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Lightlana

Na Wyspach Owczych mieszka ponad 50,000 ludzi, natomiast owiec jest 75,000. Można powiedzieć, że przez cały rok panuje tam pogoda jesienna, a zimą temperatura nie spada poniżej 0 stopni Celsjusza. Niemniej jednak, czasami zdarza się, że wichury są tak duże, że mogą kogoś przewrócić. Dlatego już w przedszkolu dzieci uczą się jak należy się położyć w przypadku silnego porywu wiatru. 

Posłuchaj
58:58 2021_09_14 17_59_59_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Ciekawostki o Wyspach Owczych/PRD_Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 14 września godz. 18:00

Ptasim symbolem Wysp Owczych jest czarno-biały ostrygojad o pomarańczowym dziubku i nóżkach. Mieszkańcy jedzą m.in. ptaki oraz owce. W przybrzeżnych wodach żyje też kilka gatunków delfinów i wielorybów. Jedna z legend głosi, że kiedyś w nocy na ląd wychodziły foki, które zrzucały swoje skóry i tańczyły jako kobiety. Pewnego razu zobaczył to młody rybak, który ukradł jedną ze skór, przez co dziewczyna musiała zostać na wyspie i założyła z nim rodzinę. Po pewnym czasie znalazła swoją skórę, którą rybak schował w skrzyni, ubrała ją i wróciła do wody porzucając mężczyznę. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Sabina Poulsen - blogerka
Data emisji: 14.09.2021
Godz. emisji: 18.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz także
Czytaj także

Domowe eksperymenty dla każdego [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 23:56
Nauka naprawdę może być fascynująca, zwłaszcza kiedy odbywa się poprzez zabawę. Dowodem na to są eksperymenty przeprowadzone w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem". Do ich wykonania wystarczą rzeczy dostępne w domu – jajka, papier, cukier w kostkach, barwniki spożywcze i cytryna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdzie pływa najwięcej rekinów?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 12:03
Rekiny to jedne z najniebezpieczniejszych i największych ryb na świecie. Potrafią pływać nawet kilkadziesiąt km/h oraz wyczuć krew z bardzo dużej odległości. Co ciekawe, istnieje gatunek rekina, który żywi się planktonem. Jak się nazywa? Odpowiedź można było usłyszeć w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom, którego gościem był Konrad Tomaniak z wrocławskiego zoo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Siostry rzeki ratują Wisłę

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 11:42
Metody mające na celu ochronę środowiska dotyczą m.in. rzek, które nierzadko z powodu czynności człowieka są zanieczyszczane. Uwagę na społeczną wartość czystych, naturalnych rzek postanowiły zwrócić Siostry Rzeki, które razem z Cecylią Malik, gościem "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom, przeprowadziły akcję na ratunek Wiśle.
rozwiń zwiń