Polskie Radio Dzieciom

Dlaczego niektóre sery mają dziury, a inne nie?  

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 12:25
Sery często goszczą na naszych stołach. Lubią je także Filip i Leopold, którzy nie mogli przejść obojętnie obok tego tematu w Dzień Miłośników Sera. Gościem czwartkowego Podwieczorku była Joanna Włodarska, autorka książki "Jak zrobić ser w domu".
Dlaczego niektóre sery mają dziury, a inne nie?
Dlaczego niektóre sery mają dziury, a inne nie? Foto: Pixabay

Na świecie jest wiele rodzajów serów. Różnią się one nie tylko wyglądem i smakiem, ale też sposobem przygotowania. Swój ulubiony ser możemy w prosty sposób przygotować w domu. Przepisy na samodzielne wykonanie serów znajdziemy w książce Joanny Włodarskiej.  

Posłuchaj
59:03 2022_01_20 18_00_19_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Dlaczego niektóre sery mają dziury, a inne nie?  

Do zrobienia sera potrzebne jest mleko, najlepiej pełnotłuste. Żeby w serze pojawiły się dziury, serowar dodaje do niego specjalne bakterie mlekowe. Przygotowany ser musi poleżeć. W jaki sposób sery komunikują, że jest im za zimno lub za gorąco? Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.  

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Joanna Włodarska - serowarka, autorka książki "Jak zrobić ser w domu"
Data emisji: 20.01.2022
Godz. emisji: 18.00.

Czytaj dalej:
Jak prawidłowo zaparzać herbatę? Co wpływa na jej smak?
Czy w Bałtyku pływają rekiny?

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

Proszę, dziękuję, przepraszam. ABC savoir-vivre

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 11:03
W "Podwieczorku z Filipem i Lepoldem" zwierzaki porozmawiały z Marzeną Nowicką z Akademii Montemarco o istniejących zasadach określających kulturę osobistą. Jedna z nich mówi, że młodsi powinni pierwsi przywitać się z osobami starszymi. Jednak w przypadku podawania ręki, inicjuje to człowiek, który ma więcej lat. Za zachowanie niegrzeczne uważa się także przerywanie dorosłym, a także wychodzenie bez pożegnania. Kiedy pierwszy raz idziemy do domu kolegi lub koleżanki, ich zadaniem jest to, aby nas przedstawić rodzicom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy wronom i gawronom jest zimno? Jak zwierzęta przygotowują się do zimy?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 14:22
Listopad to jesienny miesiąc , który daje możliwość przygotowania się do zimy. I nie chodzi tu tylko o ludzi. Te kroki widoczne są w przyrodzie w wielu miejscach. O listopadowych zmaganiach zwierząt w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom, opowiedział przyrodnik, Bartosz Popczyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dzień dłuższy od najkrótszego..." Dlaczego dni mają różną długość?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 18:56
Ziemia kręci się wokół Słońca, a jednocześnie obraca się wokół własnej osi. Ruch obiegowy trwa dokładnie rok, a obrotowy – dobę gwiazdową, czyli niemal dwadzieścia cztery godziny. Dodatkowo Ziemia jest delikatnie pochylona względem ekliptyki. Dzięki temu promienie słoneczne nie padają przez cały czas na równik, a naprzemiennie na zwrotniki Raka i Koziorożca. 
rozwiń zwiń