Polskie Radio Dzieciom

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Jak wygląda życie załogi w kosmosie?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 08:00
Czy z orbity okołoziemskiej widać Mur Chiński, czy w kosmosie są inne cywilizacje i co kształt ciał niebieskich ma wspólnego z garncarstwem? Na te i inne pytania odpowiedział w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" Tomasz Drela.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna
Międzynarodowa Stacja KosmicznaFoto: Wikipedia/NASA

Tylko w naszej galaktyce jest od dwustu do czterystu miliardów gwiazd. Dotychczas naukowcy odkryli tam kilka tysięcy egzoplanet, czyli planet pozasłonecznych, które krążą wokół gwiazd innych niż Słońce. Pierwszą z nich odkrył polski astronom Aleksander Wolszczan.

Obserwując nocne niebo możemy zobaczyć nie tylko Księżyc i gwiazdy, ale także jasno świecącą planetę Wenus albo Międzynarodową Stację Kosmiczną, która wędruje wokół ziemi. MSK umożliwia stały pobyt ludzi w kosmosie, a jej głównym celem jest prowadzenie badań. 

Posłuchaj
59:41 2022_01_25 18_00_22_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Jak wygląda życie załogi w kosmosie? 

Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak wygląda pobyt w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, koniecznie wysłuchajcie załączonej audycji. 

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Tomasz Drela z Planetarium Centrum Nauki Kopernik
Data emisji: 25.01.2022
Godz. emisji: 18.00.

Czytaj dalej:
Domowe eksperymenty dla każdego [POSŁUCHAJ]
Dlaczego Mars nazywany jest Czerwoną Planetą?

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---


Zobacz także
Czytaj także

Ciało ludzkie. Czy wiesz, że …

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 16:51
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak niesamowite jest ludzkie ciało. Nie tylko pod względem jego funkcjonowania, ale też budowy. Dla przykładu, gdyby można było rozłożyć skórę, która jest największym ludzkim organem, zajęłaby ona 2 metry kwadratowe. Co więcej, ponieważ ma ona nas chronić przed urazami, jej grubość waha się między 1,5mm-5mm w zależności od części ciała. O innych ciekawostkach dotyczących ludzkiego ciała usłyszeć można w audycji Polskiego Radia Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pofilozofujmy. Czy lew jest odważny?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 11:45
"Wiem, że nic nie wiem" to jeden z najbardziej znanych filozoficznych cytatów. Uniwersalne przesłanie Sokratesa towarzyszy nam do dziś i z pewnością jeszcze długo z nami pozostanie. Czego właściwie możemy być tak naprawdę pewni?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dzień dłuższy od najkrótszego..." Dlaczego dni mają różną długość?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 18:56
Ziemia kręci się wokół Słońca, a jednocześnie obraca się wokół własnej osi. Ruch obiegowy trwa dokładnie rok, a obrotowy – dobę gwiazdową, czyli niemal dwadzieścia cztery godziny. Dodatkowo Ziemia jest delikatnie pochylona względem ekliptyki. Dzięki temu promienie słoneczne nie padają przez cały czas na równik, a naprzemiennie na zwrotniki Raka i Koziorożca. 
rozwiń zwiń