X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

O terapeutycznym wpływie przyrody na zdrowie człowieka

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 12:01
Pomiędzy przyrodą a zdrowiem człowieka możemy zauważyć związki. Przyglądanie się ptakom, czy wsłuchiwanie w ich odgłosy może mieć właściwości terapeutyczne. To nowość w psychiatrii, a przy okazji także wskazanie, że poza klasycznymi metodami psychoterapii i farmakoterapii, możliwe do zastosowania są inne metody pomocy pacjentom. Jakie?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterctock

Żyjemy w czasach, kiedy ludzie są w ciągłym biegu, a stres towarzyszy im prawie na każdym kroku. Wsparcia możemy szukać wtedy u Matki Ziemi, gdyż naukowcy już dawno dostrzegli, że natura pomaga człowiekowi się uspokoić i zrelaksować, a przyglądanie się ptakom i słuchanie ich śpiewu może wpływać na nas kojąco i terapeutycznie.  Argumenty potwierdzające tę tezę można znaleźć np. w książce "Ornitologia terapeutyczna", której współautor, dr Sławomir Murawiec, gościł w Strefie Rodzica.  

Przebodźcowanie to typowy znak naszych czasów. Jesteśmy stale bombardowani informacjami z każdej strony, zwłaszcza w miastach, gdzie dodatkowo widnieją różne reklamy. Co więcej, częste korzystanie z komórek sprawia, że przestajemy skupiać się na własnych emocjach i tym, co nas interesuje. Wytchnienia i spokoju możemy szukać najlepiej w lasach, ale też w parkach. Otaczające tam człowieka rośliny i drzewa zredukują jego stres oraz wyciszą. Co ciekawe, nawet pojedyncze skrawki zieleni pośrodku miasta mogą okazać się korzystne dla naszego zdrowia psychicznego. 

Posłuchaj
49:28 6.05. Strefa rodzica - czytanie.mp3 O terapeutycznym wpływie przyrody na zdrowie człowieka (strefa rodzica/PRD)_6.05.2021.

 

Na dobre samopoczucie może wpłynąć także kontakt z ptakami; ich obserwowanie oraz dokarmianie. Otóż już w dawnych czasach człowiek czuł się w ich towarzystwie spokojnie, ponieważ reagowały one na niebezpieczeństwo, stanowiąc przy tym system ostrzegawczy. Dodatkowo ćwierkanie ptaków nierzadko umieszcza się na kasetach terapeutycznych, gdyż jak powiedział  Sławomir Murawiec – Szum wody, śpiew ptaków są jednymi z dwóch takich najbardziej wyciszających, kojących głosów. Tak więc nawet krótka przerwa od pracy, którą wykorzysta się na podglądanie ptaków i słuchanie ich odgłosów, może obniżyć poziom stresu oraz ułatwić wykonywanie dalszych zadań.

Niestety wyeliminowanie stresu z naszego życia jest niemożliwe. Jednakże możemy sprawić, aby na chwilę o nim zapomnieć. Kontakt z naturą, wyjście do parku bądź lasu oraz słuchanie śpiewu ptaków pomoże nam się uspokoić, a także złapać dystans emocjonalny, który nierzadko jest istotny w rozwiązywaniu problemów.

Po godzinie 22.00 porozmawiamy o tym, jak rozkochać dzieci w książkach? Jak zapowiada gość audycji można spróbować to zrobić za pomocą zabawy. O tym ile czytanie daje dziecku i o pomysłach na zabawy przed czytaniem, podczas czytania, zorganizowanie literackich urodzin, podchody z książką, czy zabawy gimnastyczne porozmawiamy z Małgorzatą Swędrowską, animatorką, twórczynią koncepcji czytania wrażeniowego, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego, wykładowczyni akademicka, ekspertka z wieloletnim doświadczeniem w popularyzacji czytelnictwa, autorką książki "777 pomysłów na zabawę z książką".

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Data emisji: 6.05.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00. Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także

Czytaj także

Nowalijki, czyli co jest tak naprawdę zdrowe

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2016 16:00
Po zimie czas zregenerować organizm i dostarczyć mu witamin, które daje natura. W sklepach pojawiają się już pierwsze młode warzywa. I jak co roku zaczynają budzić wątpliwości, czy są zdrowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rola edukacji przyrodniczej w nauczaniu

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 23:55
Wraz z ekspertami rozmawiamy o tym, jaką rolę w nauczaniu odgrywa edukacja przyrodnicza, na ile to jest przedmiot teoretyczny, na ile mógłby i jest lub bywa - praktyczny, jak ułożony jest program, jakie są jego priorytety i jak sztywne powinny być ramy, czyli obowiązkowy materiał do opanowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co jeść żeby schudnąć? Obalamy mity żywieniowe

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 17:50
Zazwyczaj wpisanie w wyszukiwarkę internetową pytań tj. Co jeść, aby schudnąć, czy kawa rozpuszczalna jest szkodliwa, czy powinniśmy wykluczyć jakieś produkty z naszego jadłospisu, skutkuje wieloma wątpliwościami ponieważ w sieci znajdujemy wiele sprzecznych informacji. Nie zawsze te, które znajdują się na pierwszych miejscach wyświetlonych przez wyszukiwarkę, są rzeczywiście wiarygodne. Jak nie dać się oszukać?
rozwiń zwiń