Polskie Radio Dzieciom

O terapeutycznym wpływie przyrody na zdrowie człowieka

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 12:01
Pomiędzy przyrodą a zdrowiem człowieka możemy zauważyć związki. Przyglądanie się ptakom, czy wsłuchiwanie w ich odgłosy może mieć właściwości terapeutyczne. To nowość w psychiatrii, a przy okazji także wskazanie, że poza klasycznymi metodami psychoterapii i farmakoterapii, możliwe do zastosowania są inne metody pomocy pacjentom. Jakie?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterctock

Żyjemy w czasach, kiedy ludzie są w ciągłym biegu, a stres towarzyszy im prawie na każdym kroku. Wsparcia możemy szukać wtedy u Matki Ziemi, gdyż naukowcy już dawno dostrzegli, że natura pomaga człowiekowi się uspokoić i zrelaksować, a przyglądanie się ptakom i słuchanie ich śpiewu może wpływać na nas kojąco i terapeutycznie.  Argumenty potwierdzające tę tezę można znaleźć np. w książce "Ornitologia terapeutyczna", której współautor, dr Sławomir Murawiec, gościł w Strefie Rodzica.  

Przebodźcowanie to typowy znak naszych czasów. Jesteśmy stale bombardowani informacjami z każdej strony, zwłaszcza w miastach, gdzie dodatkowo widnieją różne reklamy. Co więcej, częste korzystanie z komórek sprawia, że przestajemy skupiać się na własnych emocjach i tym, co nas interesuje. Wytchnienia i spokoju możemy szukać najlepiej w lasach, ale też w parkach. Otaczające tam człowieka rośliny i drzewa zredukują jego stres oraz wyciszą. Co ciekawe, nawet pojedyncze skrawki zieleni pośrodku miasta mogą okazać się korzystne dla naszego zdrowia psychicznego. 

Posłuchaj
49:28 6.05. Strefa rodzica - czytanie.mp3 O terapeutycznym wpływie przyrody na zdrowie człowieka (strefa rodzica/PRD)_6.05.2021.

 

Na dobre samopoczucie może wpłynąć także kontakt z ptakami; ich obserwowanie oraz dokarmianie. Otóż już w dawnych czasach człowiek czuł się w ich towarzystwie spokojnie, ponieważ reagowały one na niebezpieczeństwo, stanowiąc przy tym system ostrzegawczy. Dodatkowo ćwierkanie ptaków nierzadko umieszcza się na kasetach terapeutycznych, gdyż jak powiedział  Sławomir Murawiec – Szum wody, śpiew ptaków są jednymi z dwóch takich najbardziej wyciszających, kojących głosów. Tak więc nawet krótka przerwa od pracy, którą wykorzysta się na podglądanie ptaków i słuchanie ich odgłosów, może obniżyć poziom stresu oraz ułatwić wykonywanie dalszych zadań.

Niestety wyeliminowanie stresu z naszego życia jest niemożliwe. Jednakże możemy sprawić, aby na chwilę o nim zapomnieć. Kontakt z naturą, wyjście do parku bądź lasu oraz słuchanie śpiewu ptaków pomoże nam się uspokoić, a także złapać dystans emocjonalny, który nierzadko jest istotny w rozwiązywaniu problemów.

Po godzinie 22.00 porozmawiamy o tym, jak rozkochać dzieci w książkach? Jak zapowiada gość audycji można spróbować to zrobić za pomocą zabawy. O tym ile czytanie daje dziecku i o pomysłach na zabawy przed czytaniem, podczas czytania, zorganizowanie literackich urodzin, podchody z książką, czy zabawy gimnastyczne porozmawiamy z Małgorzatą Swędrowską, animatorką, twórczynią koncepcji czytania wrażeniowego, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego, wykładowczyni akademicka, ekspertka z wieloletnim doświadczeniem w popularyzacji czytelnictwa, autorką książki "777 pomysłów na zabawę z książką".

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Data emisji: 6.05.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00. Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Nowalijki, czyli co jest tak naprawdę zdrowe

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2016 16:00
Po zimie czas zregenerować organizm i dostarczyć mu witamin, które daje natura. W sklepach pojawiają się już pierwsze młode warzywa. I jak co roku zaczynają budzić wątpliwości, czy są zdrowe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rola edukacji przyrodniczej w nauczaniu

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 23:55
Wraz z ekspertami rozmawiamy o tym, jaką rolę w nauczaniu odgrywa edukacja przyrodnicza, na ile to jest przedmiot teoretyczny, na ile mógłby i jest lub bywa - praktyczny, jak ułożony jest program, jakie są jego priorytety i jak sztywne powinny być ramy, czyli obowiązkowy materiał do opanowania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co jeść żeby schudnąć? Obalamy mity żywieniowe

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 17:50
Zazwyczaj wpisanie w wyszukiwarkę internetową pytań tj. Co jeść, aby schudnąć, czy kawa rozpuszczalna jest szkodliwa, czy powinniśmy wykluczyć jakieś produkty z naszego jadłospisu, skutkuje wieloma wątpliwościami ponieważ w sieci znajdujemy wiele sprzecznych informacji. Nie zawsze te, które znajdują się na pierwszych miejscach wyświetlonych przez wyszukiwarkę, są rzeczywiście wiarygodne. Jak nie dać się oszukać?
rozwiń zwiń