Polskie Radio Dzieciom

Pofilozofujmy. Czy lew jest odważny?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 11:45
"Wiem, że nic nie wiem" to jeden z najbardziej znanych filozoficznych cytatów. Uniwersalne przesłanie Sokratesa towarzyszy nam do dziś i z pewnością jeszcze długo z nami pozostanie. Czego właściwie możemy być tak naprawdę pewni?
Pacanów, Swornegacie, Niemyje-Ząbki bardzo nas śmieszą, ale warto poznać źródłosłów tych nazw
"Pacanów", "Swornegacie", "Niemyje-Ząbki" bardzo nas śmieszą, ale warto poznać źródłosłów tych nazwFoto: Shutterstock/Elizaveta Galitckaia

Filozofia to nic innego, jak umiłowanie mądrości. Polega na rozważaniu różnych kwestii w celu poznania ich istoty i zrozumienia świata w sposób całościowy. Choć brzmi to całkiem poważnie, filozofować może każdy z nas. Najlepszym polem do prowadzenia takich rozważań jest otaczająca nas rzeczywistość. Wszyscy stajemy czasem przed trudnymi wyborami, zastanawiamy się, co powinniśmy zrobić, szukamy najlepszego rozwiązania. A czy można być jednocześnie dobrym i złym człowiekiem?  

Posłuchaj
59:34 2021_11_18 18_00_26_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 18 listopada godz. 18:00

Filozofowie doskonale zdają sobie sprawę z tego, że postrzeganie świata wyłącznie w dwóch kategoriach nie zawsze się sprawdza, a pomiędzy białym i czarnym jest jeszcze wiele do wzięcia pod uwagę. Sprawy są zwykle bardziej złożone, a opieranie się na skrajnościach mocno ogranicza i w efekcie może okazać się krzywdzące. Zanim więc pochopnie kogoś ocenimy – pofilozofujmy.

Dlaczego warto poświęcić chwilę na rozważania, czy wszystkiego można się w życiu nauczyć i co oznacza poznanie samego siebie? A czym jest odwaga? Czy bardziej odważni będziemy nie czując strachu, a może robiąc coś mimo strachu? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Łukaszem Krzywoniem, filozofem i specjalistą do spraw filozofii dla dzieci z The Philosophy Foundation w Londynie i aktywnym członkiem SOPHIA, czyli Europejskiej Fundacji na rzecz Rozwoju Dociekań Filozoficznych z Dziećmi. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Łukasz Krzywoń, filozof
Data emisji: 18.11.2021
Godz. emisji: 18.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Latarnie morskie dawniej i teraz

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 21:21
Nieodłącznym elementem krajobrazu z nad morza są latarnie morskie. W Polsce jest ich aż 15, z czego 13 można zwiedzać. Co więcej, każda z nich ma swój charakterystyczny sposób pokazywania drogi marynarzom. W "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" o historii i znaczeniu latarń morskich opowiedział Ziemowit Sokołowski, były marynarz, latarnik i wice prezes Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy w Bałtyku pływają rekiny?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 10:00
Prowadzący "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" w PR Dzieciom, postanowili wybrać się na wycieczkę na północ Polski, gdzie o Morzu Bałtyckim opowiedział im Rafał Jankowski, autor książki "Bałtyk". Co ciekawe, w przeszłości zbiornik ten nazywany był jeziorem, ponieważ poruszający się lodowiec spowodował wypiętrzenie lądu, co skutkowało dwukrotnym odcięciem morza do wszechoceanu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bajki stare i nowe. Czy pomysł na animację mieli już jaskiniowcy?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 12:52
Historia animacji sięga bardzo odległych czasów. Sama animacja polega na stworzeniu wrażenia ruchu, czyli ożywieniu sylwetek, które znamy z bajek i filmów animowanych. Obrazki, które widzimy na ekranie wydają nam się ruchome, jednak w rzeczywistości pozostają obrazkami.
rozwiń zwiń