Polskie Radio Dzieciom

Niedźwiedzie polarne i ich zwyczaje

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2023 07:00
Biały niedźwiedź nazywany jest niedźwiedziem polarnym. To gatunek dużego ssaka z rodziny niedźwiedziowatych. Chociaż świetnie radzi sobie na lądzie, miś polarny postrzegany jest jako ssak morski, bo ma ścisłe związki z morzem. Niedźwiedź polarny w dużej mierze prowadzi morski tryb życia, a jego długie, zwężające się ciało nadaje mu opływowy kształt, który pomaga w pływaniu. W audycji "Poranek" w PRD poznamy ciekawostki o niedźwiedziu  - ile waży, jaki jest duży, gdzie mieszka, jak długo żyje i czym się żywi.
Niedźwiedź polarny oczami dziewięciolatka
Niedźwiedź polarny oczami dziewięciolatkaFoto: Julek O.

Pożywienie niedźwiedź polarny wyławia z wody, a najchętniej żywi się fokami. Warstwa tłuszczu gromadzona pod skórą i grube futerko chronią go przed zimnem. Włosy tworzące sierść niedźwiedzia są półprzezroczyste, sierść jako całość ma zazwyczaj biały lub kremowy, co umożliwia zwierzęciu dobry kamuflaż w śniegu, ale skóra niedźwiedzia polarnego jest czarna. 


Posłuchaj
179:38 2023_02_27 06_59_59_RadioDzieciom_Poranek.mp3 Poranek w Polskim Radiu Dzieciom 27 lutego godz. 07:00

Zapraszamy do słuchania i rozmów telefonicznych na antenie!

Telefon do studia PR Dzieciom 22 645 20 55
Audycja "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom nadawana jest od poniedziałku do piątku od 7.00 do 10.00.

Więcej ciekawostek o niedźwiedziach polarnych można było usłyszeć w audycji Leszek i Miś Michaś

Posłuchaj
59:32 2023_02_06 10_59_47_RadioDzieciom_Mis_Michas.mp3 Niedźwiedzie polarne

Niedźwiedzie polarne to jedne z największych misiów. Obok kodiaka, są obecnie największymi żyjącymi drapieżnikami lądowymi. Mieszkają na obszarze otaczającym biegun północy zwanym Arktyką. Nazwa pochodzi od greckiej nazwy gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy. Centrum Arktyki stanowi Ocean Arktyczny, który w większości jest pokryty lodem. Otaczają go bezleśne obszary lądowe o przemarzniętym gruncie. Rdzenni mieszkańcy Arktyki to Inuici. 

Więcej o Arktyce i zamieszkujących ją niedźwiedziach polarnych opowiedział Michasiowi dziadek Ignacy. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji. 

Audycja: Leszek i Miś Michaś
Prowadzi: Leszek Filipowicz
Data emisji: 06.02.2023
Godzina emisji: 11:00

Czytaj więcej:
Miś Michaś, smok Adaś w poszukiwaniu miejsca w którym zawsze świeci słońce
Miś Michaś i smok Adaś kontra owoce morza
Poznajemy czasy średniowiecza [POSŁUCHAJ]

Opis cyklu audycji
Miś Michaś to rówieśnik przedszkolaków, który dużo mówi, ale ma jeszcze więcej pytań. Razem z jego przyjacielem - Leszkiem rozmawiają o dalekich krainach i polskich regionach, o zjawiskach natury, tajemnicach nauki i życiu.

Słuchając różnych perypetii oraz przygód Misia i Leszka poznacie też dalszą rodzinę Michasia z seniorem rodu, na czele. Dziadek Ignacy to sympatyczny podróżnik, wynalazca, bywalec lasów i fabryk... który potrafi odpowiedzieć na wiele trudnych pytań.

W każdym programie nasi bohaterowie zaproponują Wam przepis na super smakołyk, a może także pomysł na zabawę lub kierunek podróży.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

 

Zobacz także
Czytaj także

Od ziarenka do bochenka. Jak powstaje pieczywo?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 12:50
Leszek i Miś Michaś rozmawiali o pieczywie. Wymienili przy tym różne rodzaje wypieków, które można znaleźć w poszczególnych częściach świata. Zatrzymali się we Francji, która słynie ze specjalnego rodzaju rogalików wykonanych z ciasta francuskiego. Wiecie, jak się nazywają? A jakie są tradycyjne polskie rogale?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skąd się biorą kolory?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 20:07
Kolorów wokół nas naprawdę wiele. Powstają one z wymieszanych barw podstawowych – czerwonego, żółtego i niebieskiego. Gdy do otrzymanego koloru dodamy odrobinę białego, będzie on jaśniejszy, czarny zaś sprawi, że kolor się przyciemni. Każdy z kolorów ma wiele odcieni o przeróżnych nazwach. Gdzie najlepiej ich szukać? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miś Michaś i smok Adaś kontra owoce morza

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2022 13:05
Miś Michaś i smok Adaś są w Gdyni. W tym mieście portowym mogą do woli słuchać szumu morza i śpiewu mew, a także oglądać piękne żaglowce, statki i okręty. Oczywiście nie należy tego robić o pustym brzuszku. Miś nie może przestać myśleć o dzisiejszym wyjściu do restauracji, które zapowiada się wybornie! Będą owoce morza, a nasi współpracownicy zastanawiają się, jak owoce znalazły się w morzu. Może spadły ze statku i rybacy je wyłowili? A czy takie owoce, które pływały w słonej morskiej wodzie są w stanie zachować swoją słodycz?
rozwiń zwiń