Polskie Radio Dzieciom

Leszek i Miś szlakiem największych odkrywców

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2023 13:30
Krzysztof Kolumb wiedział, że do Indii płynie się na wschód i pomyślał, że jeśli popłynie na zachód, to również dopłynie do Indii. Tym sposobem odkrył nie tylko Amerykę, ale też Fidżi i inne bardzo dzikie wyspy. Gdy dopłynął na miejsce, był przekonany, że trafił do Indii, a witających go ludzi nazwał Indianami. Oprócz Krzysztofa Kolumba, byli też tacy odkrywcy jak James Cook, Amerigo Vespucci czy Ferdynand Magellan. 
Leszek i Michaś rozpoczynają podróż po lądach i oceanach szlakiem największych odkrywców
Leszek i Michaś rozpoczynają podróż po lądach i oceanach szlakiem największych odkrywcówFoto: Shutterstock.com

Kiedy koloniści z Europy przybyli do Australii, wszystko ich tam dziwiło. Rośliny i zwierzęta były zupełnie inne niż te, które znali ze swoich stron. Nie było tam jednak psów. To Europejczycy przywieźli psy, z których część uciekła, zdziczała i zaczęła bardzo dobrze sobie radzić, aż w końcu stała się australijskimi psami dingo. Przybysze z Europy przywieźli ze sobą też m.in. owce i króliki.  

Posłuchaj
59:35 2023_03_13 11_00_40_RadioDzieciom_Mis_Michas.mp3 Leszek i Miś Michaś - O odkrywcach dalekich lądów i ich odkryciach

 

Ludzie od zawsze chcieli odkrywać nieznane. To właśnie ciekawość sprawiała, że wyruszali na dalekie wyprawy, które wymagały niemałej odwagi i niosły za sobą wiele niebezpieczeństw. Odkrywcom pomagała świadomość, że Ziemia nie wygląda w rzeczywistości jak mapa, tylko jak globus. Dzięki temu mogli przemieszczać się na antypody, czyli punkty położone dokładnie po drugiej stronie globu od miejsca, w którym aktualnie się znajdowali.  

Wielu naukowców przez wieki starało się wytłumaczyć, jak to się dzieje, że ludzie mogą normalnie chodzić po okrągłej Ziemi, która nie dość, że krąży dookoła Słońca, to jeszcze obraca się wokół własnej osi i wcale z niej nie spadają. Podczas gdy Izaak Newton siedział pod jabłonią, spadło mu na głowę jabłko i tak narodziła się myśl o przyciąganiu ziemskim, a więc grawitacji. 

Więcej o funkcjonowaniu naszej planety, wielkich odkrywcach i ich niezwykłych odkryciach powiedzą Wam Leszek, Miś Michaś i dziadek Ignacy. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji! 

Audycja: Leszek i Miś Michaś

Prowadzi: Leszek Filipowicz

Data emisji: 13.03.2023

Godzina emisji: 11:00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Miś Michaś, smok Adaś w poszukiwaniu miejsca w którym zawsze świeci słońce

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2022 08:34
Miś Michaś i smok Adaś zastanawiają się, czy istnieje miejsce, w którym zawsze jest piękna pogoda. To, że bywa tak w bajkach, nie oznacza przecież, że jest tak naprawdę. Więc istnieje? A może zostało wymyślone? I dlaczego Leszek i Wojtek czekają, aż Michaś i Adaś pójdą spać? Czyżby przyszedł czas na niespodziankę z okazji końca wakacji? Przekonacie się słuchając "Współpracowni Misia Michasia i smoka Adasia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niedźwiedzie polarne i ich zwyczaje

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2023 07:00
Biały niedźwiedź nazywany jest niedźwiedziem polarnym. To gatunek dużego ssaka z rodziny niedźwiedziowatych. Chociaż świetnie radzi sobie na lądzie, miś polarny postrzegany jest jako ssak morski, bo ma ścisłe związki z morzem. Niedźwiedź polarny w dużej mierze prowadzi morski tryb życia, a jego długie, zwężające się ciało nadaje mu opływowy kształt, który pomaga w pływaniu. W audycji "Poranek" w PRD poznamy ciekawostki o niedźwiedziu  - ile waży, jaki jest duży, gdzie mieszka, jak długo żyje i czym się żywi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Praca w drewnie. Czym zajmuje się stolarz, a czym cieśla?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2023 22:37
Drewno to najstarszy budulec wykorzystywany przez człowieka. Lasy od zawsze dostarczały ludziom bardzo wiele – od pożywienia po materiały potrzebne do życia codziennego. Mieli do tego specjalne narzędzia, którymi z drewna mogli wykonywać przydatne rzeczy – i choć narzędzia zmieniały się na przestrzeni lat – ludzie tworzą z drewna do dziś. Do pracy z drewnem potrzebna jest piła, młotek, śruby, gwoździe i śrubokręt.
rozwiń zwiń