Polskie Radio Dzieciom

Jak ćwiczyć pamięć? Sposoby na zapamiętywanie Misia Michasia

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2023 14:41
Według naukowców człowiek marnuje rocznie 40 godzin na szukanie zawieruszonych przedmiotów oraz przypominanie sobie różnych rzeczy. Leszek i Miś Michaś szukali więc sposobów na zapamiętywanie i ćwiczenie naszych szarych komórek. Czy udało im się je znaleźć?
Ćwiczenie pamięci to także sport
Ćwiczenie pamięci to także sportFoto: shutterstock

Najszybciej zapamiętują dzieci, dlatego właśnie dobrze jest zacząć uczyć się w młodym wieku. Żeby być w czymś naprawdę dobrym, trzeba regularnie ćwiczyć – podobnie jest z zapamiętywaniem. Są jednak czynności, które wykonujemy mechanicznie, tak jak zamykanie drzwi na klucz, przez co mózg ich nie rejestruje, a my zaczynamy mieć wątpliwości, czy na pewno to zrobiliśmy. W takich sytuacjach dobrze jest zwrócić uwagę na wykonywaną czynność i powiedzieć sobie głośno, co robimy. W ten sposób informacja zostanie utrwalona, ponieważ głos jest skutecznym narzędziem do zapamiętywania.

Posłuchaj
59:22 2023_05_15 11_00_03_RadioDzieciom_Mis_Michas.mp3 Leszek i Miś Michaś - Dzień Niezapominajki

Najłatwiej zapamiętuje się to, co uruchamia wyobraźnię i opiera się na skojarzeniach. Myślenie obrazowe też porusza umysł. Chodzi o to, żeby połączyć ze sobą rzeczy, które chce się zapamiętać w historyjkę. Ta metoda sprawdza się na przykład w przypadku listy zakupów.  

Z dziadkiem Ignacym Miś Michaś porozmawiał o sztucznej inteligencji. Dowiedział się, że słowo robot w języku angielskim pojawiło się po raz pierwszy w krótkim opowiadaniu w 1941 roku, a rok później jego autor po raz pierwszy użył tego słowa, ale niektórzy mówią, że robot od słowa robota pojawił się w języku czeskim u innego pisarza. Później były różne utwory o robotach. W zbiorze opowiadań pod tytułem „Ja, robot” autorstwa Isaaca Asimova opublikowanym w 1950 roku zostały wprowadzone trzy prawa robotyki. 

Żeby robot mógł się zachowywać jak człowiek, musi mieć elektroniczny mózg, czyli komputer. Pierwsze komputery pojawiły się pięć tysięcy lat temu – wtedy wynaleziono pierwsze liczydło zwane abakusem. Od tego momentu przez wieki tworzyła się historia, która przynosiła liczne wynalazki, a dzięki wiedzy naukowców w XX wieku podjęto wreszcie próby zbudowania maszyny, która mogłaby ułatwić ludziom życie.   

Więcej o zapamiętywaniu, a także o tym, co Miś Michaś zjadł na śniadanie w załączonej audycji. Zapraszamy do wysłuchania!

Audycja: Leszek i Miś Michaś
Prowadzi: Leszek Filipowicz
Data emisji: 15.05.2023
Godzina emisji: 11:00

Miś Michaś to rówieśnik przedszkolaków, który dużo mówi, ale ma jeszcze więcej pytań. Razem z jego przyjacielem - Leszkiem rozmawiają o dalekich krainach i polskich regionach, o zjawiskach natury, tajemnicach nauki i życiu.

 

Zobacz więcej na temat: Miś Michaś radio dla dzieci
Zobacz także
Czytaj także

Niedźwiedzie polarne i ich zwyczaje

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2023 07:00
Biały niedźwiedź nazywany jest niedźwiedziem polarnym. To gatunek dużego ssaka z rodziny niedźwiedziowatych. Chociaż świetnie radzi sobie na lądzie, miś polarny postrzegany jest jako ssak morski, bo ma ścisłe związki z morzem. Niedźwiedź polarny w dużej mierze prowadzi morski tryb życia, a jego długie, zwężające się ciało nadaje mu opływowy kształt, który pomaga w pływaniu. W audycji "Poranek" w PRD poznamy ciekawostki o niedźwiedziu  - ile waży, jaki jest duży, gdzie mieszka, jak długo żyje i czym się żywi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Praca w drewnie. Czym zajmuje się stolarz, a czym cieśla?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2023 22:37
Drewno to najstarszy budulec wykorzystywany przez człowieka. Lasy od zawsze dostarczały ludziom bardzo wiele – od pożywienia po materiały potrzebne do życia codziennego. Mieli do tego specjalne narzędzia, którymi z drewna mogli wykonywać przydatne rzeczy – i choć narzędzia zmieniały się na przestrzeni lat – ludzie tworzą z drewna do dziś. Do pracy z drewnem potrzebna jest piła, młotek, śruby, gwoździe i śrubokręt.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leszek i Miś szlakiem największych odkrywców

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2023 13:30
Krzysztof Kolumb wiedział, że do Indii płynie się na wschód i pomyślał, że jeśli popłynie na zachód, to również dopłynie do Indii. Tym sposobem odkrył nie tylko Amerykę, ale też Fidżi i inne bardzo dzikie wyspy. Gdy dopłynął na miejsce, był przekonany, że trafił do Indii, a witających go ludzi nazwał Indianami. Oprócz Krzysztofa Kolumba, byli też tacy odkrywcy jak James Cook, Amerigo Vespucci czy Ferdynand Magellan. 
rozwiń zwiń