!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Jakie zupy lubimy najbardziej? Rozmowy kulinarne w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 12:09
Czy zastanawialiście się kiedyś nad historią pierwszej polskiej zupy? A jakie zupy Polacy zjadają najczęściej? Wolimy zupy gotowane na bazie mięsa czy wywary warzywne? A jaka zupa najlepiej smakuje w upalne dni? To właśnie o zupach rozmawiamy w audycji Popołudnik na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Jaka zupa jest tą ulubioną dla słuchaczy Polskiego Radia Dzieciom?
Jaka zupa jest tą ulubioną dla słuchaczy Polskiego Radia Dzieciom?Foto: shutterstock

Według polskiej tradycji prawdziwy obiad składa się z dwóch dań, z czego pierwszym daniem jest zupa. Zadaniem zupy jest zaspokojenie pierwszego głodu, a jesienią i zimą także rozgrzanie organizmu. Zupa jest potrawą dostępną na każdym kontynencie, w każdym zakątku świata, a jej historia jest tak długa, jak historia gotowania. Nasi przodkowie żywili się głównie mięsem, początkowo surowym, gdyż obróbka termiczna przyszła dopiero z czasem. Mówi się, że pewnego razu ktoś wrzucił mięso do wody i po prostu ugotował. Wówczas okazało się, że taki wywar z mięsa jest smaczny. Niedługo później zupy zaczęto urozmaicać.  

Początkowo zupy gotowano w garnkach skórzanych, które były formowane w kształt worka. Do środka takiego garnka wlewano wodę, wrzucano mięso oraz inne składniki i stawiano nad ogniskiem. Inna popularna technika polegała na wykopaniu głębokiego dołu, do którego wkładano skórę i tam gotowano zupę, równocześnie podgrzewano duży kamień. Gdy kamień był wystarczająco rozgrzany, przekładano go do dołu i przykrywano skórami. Podgrzewanie kamienia należało kilkakrotnie powtórzyć, co było bardzo czasochłonne.  

Audycja: Popołudnik

Prowadzi: Martyna Chuderska

Data emisji: 24.08.2022

Godzina emisji: 15:00

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Polskie Radio Dzieciom na pikniku "Lata z Radiem w Jakuszycach"

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2022 09:23
Zakończenie wakacji 2022 z Polskim Radiem Dzieciom odbyło się Jakuszycach, gdzie odbył się ostatni w tym sezonie Familijny Piknik dla słuchaczy - mieszkańców oraz turystów, spędzających wakacje w malowniczej Szklarskiej Porębie i okolicach. Była to okazja do wzięcia udziału w konkursach i specjalnie przygotowanych aktywnościach dla całych rodzin.  O dobrą atmosferę podczas pikniku dbali prowadzący – dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacje pod namiotem to jest coś!

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 10:56
Namiot to schronienie, które składa się z materiału rozpostartego na specjalnej ramie. Posiada również specjalne linki napinające. Namioty mogą mieć różne gabaryty, a niektóre z nich do złudzenia przypominają domki! Są także namioty ogrzewane, w których rzeczywiście możemy poczuć się jak w domu. Wybierając się na wakacje pod namiotem, warto przygotować sobie coś wygodnego do spania, na przykład karimatę, śpiwór bądź materac. Jeśli noce są ciepłe, wystarczy przykryć się kocem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Międzynarodowy Dzień Psa w Polskim Radiu Dzieciom świętujemy

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 11:22
Dzisiejszy Poranek merda ogonem i poszczekuje z radości! 26 sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Psa. Święto naszych czworonogów przypada na ostatni miesiąc wakacji. Obecnie dni są gorące, więc pamiętajmy o tym, by naszym pupilom nie zabrakło wody. Warto też przewidzieć dla psa odpoczynek w cieniu, jak również odpoczynek w domu. Nie zapominajmy też o sobie – pijmy dużo wody, stosujmy krem z filtrem i nie zapominajmy o nakryciu głowy.
rozwiń zwiń