Polskie Radio Dzieciom

"W tym miejscu chcę mieć miasto”. Historia Zamościa poznawana przez Detektywa Śladka

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 18:29
Tym razem detektyw Maurycy marzy o wyprawie do Krakowa. Ale na skutek pewnego snu, rezygnuje z marzeń. Z pomocą, jak zwykle, przychodzi Kaczka Siłaczka, która proponuje, żeby wybrali się do miasta... prywatnego.
Audio
  • Poznajemy miasto Zamość szlakiem przemierzanym przez Detektywa Śladka (Detektyw Maurycy Śladek na tropie/Polskie Radio Dzieciom)_16.05.2020.
Zamość
ZamośćFoto: Shutterstock.com/Daniel Jedzura

W audycji usłyszeć można, czym jest "Kociołek Zagłoby" i kto o nim ciągle mówi. Ale przede wszystkim można się dowiedzieć jak Kaczka i Maurycy, opowiedzieli historię Zamościa, miasta zbudowanego przez Jana Sariusza Zamoyskiego - młodego naukowca, królewskiego sekretarza, kanclerza, a wreszcie - hetmana wielkiego koronnego, który w 38. roku życia postanowił założyć miasto. Stare Miasto w Zamościu, które powstało z tego hetmańskiego marzenia, zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wymieniane jest w podręcznikach architektury jako jedno z najwspanialszych zespołów urbanistycznych Europy.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Audycja:  Detektyw Maurycy Śladek, czyli o trudnej pracy, z której się dowiemy jak żyją Polacy 
Prowadzi:  Wojciech Słupiński
Data emisji: 16.05.2019
Godzina emisji: 16.00.

Wszyscy lubimy zagadki. Najbardziej fascynujące są te, których rozwiązania nie są takie oczywiste. Detektyw Maurycy Śladek wraz ze swoimi asystentami - Kaczką Siłaczką i Kucharzem Bulgotem - rozwiąże każdą sprawę, która dotyczyć będzie naszej kultury.

Wejdzie do mrocznego zamku, zajrzy pod młyńskie koło, zamiesza w barszczu w poszukiwaniu grzybów, a nawet sprawdzi, gdzie kozy kują, byleby tylko odkryć wszystkie polskie zwyczaje i ciekawostki.
Zaprasza Wojciech Słupiński.

jo


Zobacz więcej na temat: edukacja
Zobacz także
Czytaj także

Polskie Radio Dzieciom: 102 propozycje ciekawych audycji dla ucznia

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 07:55
Kiedy szkoły i częściowo przedszkola są zamknięte, warto pamiętać, że cyfrowe Polskie Radio Dzieciom ma mnóstwo ciekawych propozycji dla dzieci i rodziców na każdy dzień. To całodobowe radio nadaje w ciągu tygodnia ponad 100 premierowych audycji przygotowanych specjalnie z myślą o najmłodszych. Eksperymenty, rytmika, lekcje języków obcych, bajki, to tylko część tematów, które usłyszeć można każdego dnia, włączając cyfrowe Polskie Radio Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak to było z rejsem Titanica?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 15:10
Leszek opowiedział Michasiowi jedną z częściej wspominanych morskich historii. Ponad 100 lat temu transatlantyk brytyjskiego towarzystwa okrętowego White Star Line zderzył się z górą lodową i zatonął. Jego katastrofa sprawiła, że zmieniły się zasady bezpieczeństwa morskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak w hucie wytwarza się szkło?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 18:14
Wraz z Arturem Wolskim zaprosiliśmy was do Pucka. Tam, przy puckim rynku można wziąć udział w niecodziennych warsztatach. A jeśli kiedykolwiek chcieliście mieć własnoręcznie zrobiony szklany wazon albo bombkę, ta audycja jest dla Was. Niecodziennie przecież odwiedzamy hutę szkła.
rozwiń zwiń