!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
Polskie Radio Dzieciom

Książki, które z nami zostały. Plebiscyt "Złota Dwudziestka"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 16:27
22 kwietnia b.r., w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena i Międzynarodowym Dniu Książki dla Dzieci, wystartował Jubileuszowy Plebiscyt "Złota Dwudziestka" organizowany z okazji 20-lecia kampanii społecznej "Cała Polska Czyta Dzieciom".
20-lecie kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom
20-lecie kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom"Foto: mat. pras.

"Zielony wędrowiec" Liliany Bardijewskiej, "Maleńkie Królestwo królewny Aurelki" Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, albo Marii Krueger – "Apolejka i jej osiołek" - spośród 60 tytułów nominowanych do Plebiscytu przez Kapitułę Złotej Listy wybieramy 20 najlepszych książek dla dzieci i młodzieży pióra polskich autorów, wydanych od 2001 roku. - Czytelnika trzeba wychować, rozbudzić w nim miłość do literatury - mówiła w "Kulturotece" jurorka konkursu - Dorota Koman, która opowiedziała o książkach ze "Złotej Dwudziestki", o tytułach nominowanych do konkursu i głosowaniu. 

Posłuchaj
59:24 2021_04_11 17_00_07_RadioDzieciom_Kulturoteka.mp3 Kulturoteka/Polskie Radio Dzieciom_11.04.2021.


W audycji można było także usłyszeć rozmowę z  Dyrektor i Redaktor Naczelną "Czwórki" - Hanną Dołęgowską o plebiscycie "Nieprzeciętni" . To inicjatywa radiowej "Czwórki", która adresowana jest do młodych ludzi, którzy na co dzień podejmują nietypowe działania i tworzą wyjątkowe rzeczy. Tegoroczna odsłona nieprzeciętnych wystartowała 22 marca, a głosować i zgłaszać swoich kandydatów można jeszcze przez chwilę bo do 18 kwietnia. O regułach plebiscytu powiedzieliśmy w audycji "Kulturotece". Posłuchaj załączonej rozmowy.

Audycja "Kulturoteka"  
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Dorota Koman - Cała Polska Czyta Dzieciom. Hanna Dołęgowska - Dyrektor "Czwórki".
Data emisji: 11.04.2021.
Godzina emisji: 17:00

Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00

***

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 100 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Zobacz także
Czytaj także

"Papiernik, czyli skąd się biorą opowieści" - książka namalowana pędzlem opowieści

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2018 08:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Co budują zwierzęta?". Rozmowa z Emilią Dziubak

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 22:46
W ostatnim dniu stycznia zakończyła się kolejna edycja Lokomotywy 2020 - Plebiscytu Blogerów, o którym  informowaliśmy w poprzednich audycjach "Kulturoteki". W tym roku również przyznano nagrody w sześciu kategoriach, doceniając: całość wydania, fakt, komiks, przekład, fabułę i ilustracje. W tej ostatniej kategorii nagrodzona została, podobnie jak dwa lata temu, Emilia Dziubak, autorka tekstu i ilustracji do książki "Co budują zwierzęta?". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiera "Dziewczynki z emocjami". Sceniczne spojrzenie na dziecięcą wrażliwość

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 10:00
Wyobraź sobie taką sytuację: masz jeszcze niewiele lat, nie masz rodzeństwa, siedzisz w swoim pokoju i nudzisz się setnie. Zaczynasz wymyślać sobie historię ze znanej bajki. Taka właśnie sytuacja jest kanwą rozmowy o dziecięcych emocjach na deskach teatru im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie. Na tej scenie goszczą bowiem nie tylko klasyczne inscenizacje dla dzieci. Obok wystawianych ostatnio przedstawień takich jak "Wilk i trzy świnki" oraz "Leśniczy, co strzeże dziczy", jest tam także miejsce na wydarzenia teatralno-edukacyjne. 19 marca b.r. miała miejsce premiera spektaklu zatytułowanego "Dziewczynka z emocjami".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grzegorz Kasdepke jakiego nie znacie

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 18:23
Pisarz, dziennikarz. Wieloletni redaktor naczelny magazynu dla dzieci "Świerszczyk". Jego teksty publikuje wydawnictwo: Literatura, Nasza Księgarnia, Egmont, Dwie Siostry, Wydawnictwo Literackie, Tamaryn, Agora i Muza.
rozwiń zwiń