Polskie Radio Dzieciom

"Ja, Bałwan" - relacja z premiery spektaklu w audycji PR Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2023 11:00
Jeden z nich gorzko doświadczony przez życie, ucieka od niebezpieczeństw i pułapek, drugi - chce rozkoszować się światem i zachwyca każdą chwilą. W "Kulturotece" w Polskim Radiu Dzieciom historię rodzącej się między nimi akceptacji i przyjaźni opowiedzieli twórcy spektaklu "Ja Bałwan". Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.
Teatr Groteska Ja, Bałwan Maliny Prześlugi
Teatr Groteska "Ja, Bałwan" Maliny PrześlugiFoto: A. Kaczmarz

W ostatni piątek w Teatrze Groteska miała miejsce premiera spektaklu "Ja, Bałwan" autorstwa Maliny Prześlugi w reżyserii Ewy Piotrowskiej. Asystent reżysera to Bartłomiej Olszewski, muzyką zajął się Wojciech Błażejczyk, Choreografię przygotowała Marta Bury, scenografię Giedrė Brazytė, a inspicjentem został Krzysztof Karaś

Posłuchaj
60:30 2023_03_12 17_00_02_RadioDzieciom_Kulturoteka.mp3 "Ja, Bałwan" - relacja z premiery spektaklu w Polskim Radiu Dzieciom_Kulturoteka 12 marca 2023

Teatr Groteska "Ja, Bałwan" Maliny Prześlugi Teatr Groteska "Ja, Bałwan" Maliny Prześlugi

Marchewka i Bałwan to bohaterowie o bardzo różnych charakterach. Nie tylko wszystko ich różni, ale też każdy chce czegoś innego. Bałwan jest niedoświadczony i naiwny, a z życia czerpie pełnymi garściami. Chce rozkoszować się wszystkim, co oferuje świat. Marchewka jest gorzko doświadczony przez życie i chowa się w cieniu, próbując uciec przed niebezpieczeństwami, które mogą na niego czyhać. To właśnie za sprawą Bałwana mięknie, a spotkanie z tytułowym bohaterem pozwala Marchewce spojrzeć na życie z nieco innej perspektywy.  

Choć mogłoby się wydawać, że ich spotkanie przyniesie nieunikniony konflikt, ich relacja zamieni się w przyjaźń na śmierć i życie. Między Bałwanem i Marchewką zrodzi się bowiem wzajemne zrozumienie i akceptacja. 

- To w gruncie rzeczy jest bardzo optymistyczne przesłanie. Jest to absolutna afirmacja życia – podkreślił w dniu premiery Bartłomiej Olszewski – Za każdym razem, jak bałwan pyta, a to pytanie jest, bo przecież czasem sami zadajemy sobie to pytanie, ile ja jeszcze będę, nie chodzi przecież o to, kiedy odejdziemy, a o to, ile czasu mamy jeszcze na to, żeby żyć w pełni. Jak zaznaczył odtwórca tytułowej roli, zawód aktora teatralnego jest po to, żeby oddziaływać na odbiorców, a Bałwan z pewnością roztopił podczas spektaklu niejedno skostniałe serce. 

– Jest to promień nadziei dla każdego, że nawet jeśli wydaje się, że to życie już niczym nie zaskoczy, to pojawia się coś, co zmienia je zupełnie i człowiek na nowo odkrywa siebie – mówił na antenie Polskiego Radia Dzieciom Kacper Lech – Mam wrażenie, że coś takiego właśnie się dzieje u Marchewki. Coś, co na początku wydawało się mu problemem i bagażem, z czasem zdaje sobie sprawę z tego, że jest to dla niego nowe życie, a Marchewka przechodzi prawdziwą metamorfozę.

W rolę Marchewki wcielił się Kacper Lech, Bałwana zagrał Bartłomiej Olszewski, sałatkę Grecką

Jagoda Jasnowska, rola Fryzjera Freda przypadła Michałowi Świderskiemu, a Gołębiem i Cytryną była Zuzanna Romańska. Wiele ciekawych historii bohaterów rozgrywało się w miejscu zwanym Barem Sałatkowym.

Jak zapowiedział Bartłomiej Olszewski, spektakl ten będzie ewoluował w swoim rytmie. – Spektakl ma specyficzną strukturę, raz będzie przyspieszał, raz zwalniał, będzie miał zmienne tempo, ale będzie też aktorsko ewoluował, bo to są bardzo obszerne tematy, a pole do przemyśleń jest olbrzymie. Ile w sobie tych refleksji znajdziemy, tyle przekażemy – dodał. 

Audycja "Kulturoteka"

Prowadzi: Martyna Chuderska

Goście: twórcy spektaklu "Ja, Bałwan" w Teatrze Groteska w Krakowie.

Data emisji: 12.03.2023

Godzina emisji: 17:00

Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00

Czytaj dalej:

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Relacja z premiery spektaklu "Czarnoksiężnik z Krainy Oz"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 17:06
Gdzieś za kolorową tęczą mieści się magiczna kraina Oz. To tu Dorotka rozpoczyna swoją niezwykłą przygodę. Film Czarnoksiężnik z Oz swoją światową premierę miał w 1939 roku, a pierwsza część powieści dla dzieci autorstwa Lymana Franka Bauma o czarodziejskiej krainie Oz została wydana w roku 1900. Teraz Dorotka i jej Przyjaciele pojawili się w warszawskim tatrze Lalka adaptacji Jarosława Kiliana. Scenografię i lalki do spektaklu Czarnoksiężnik z krainy Oz przygotowała Julia Skrzynecka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spotkanie klasyki ze współczesnością w Teatrze Lalka

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2023 20:11
Dzisiaj mieści się w samym sercu Warszawy, a dokładnie w Pałacu Kultury i Nauki, ale jakie były początki najstarszego teatru lalkowego w Polsce? W "Kulturalnej strefie" poznaliśmy nieco historii Teatr Lalka, ale też spojrzeliśmy w przyszłość. Jak zaprezentować klasyczne teksty by były zrozumiałe dla młodego, współczesnego odbiorcy? W audycji Polskiego Radia Dzieciom, w towarzystwie naszych gości: Anety Jucejko- Pałęckiej, Wojciecha Pałęckiego i dyrektora Teatru Lalka - Jarosława Kiliana, opowiedzieliśmy również o repertuarze, premierach i planach artystycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W "Kulturotece" rozmowa z reżyserem "Przygód Koziołka Matołka"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2023 22:19
W ostatnią sobotę w Teatrze Polskim w Warszawie, miała miejsce premiera "Przygód Koziołka Matołka" Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza w reżyserii Maksymiliana Rogackiego, gościa Polskiego Radia Dzieciom. 
rozwiń zwiń