!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Największe jeziora Polski. Odwiedziny u Bałtów i Jaćwingów

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 15:00
W wędrówce śladem największych jezior na Ziemi dziś zawitamy do Polski. Najbardziej znaną krainą polskich jezior są Mazury, leżące w północno-wschodniej części kraju. To tutaj znajdziemy właśnie nasze największe wodne akweny. Królują pośród nich Śniardwy.
Śniardwy
ŚniardwyFoto: Shutterstock.com/Milosz_G

Śniardwy najpiękniej wyglądają o świcie, gdy lekka mgła unosi się nad wodą. Często nie widać wtedy brzegu i odnosi się wrażenie że otwiera się przed nami bezmiar wód. Dlatego Śniardwy nazywane są również Mazurskim Morzem. Na jeziorze znajdują się malownicze wysepki i zatoczki, które mogą być przystankiem podczas żeglowania. Na jego dnie spoczywają głazy narzutowe, czasem można się na nie natknąć tuż pod powierzchnią wody, jest to szczególnie niebezpieczne dla kajakarzy i żeglarzy. W jeziorze tym możemy spotkać takie ryby słodkowodne, jak leszcze, miętusy, okonie, sandacze, wielkie sumy, drapieżne szczupaki, oraz słynne polskie sieje. Najbardziej znaną wyspą Śniardw jest Czarci Ostrów i oddzielona od niej wąskim przesmykiem Pajęcza Wyspa - to miejsce dawnych kultów pogańskich.

Posłuchaj
56:59 [DAB]Dzieciom (PCM) 14 listopad 2020 08_59_42.mp3 Największe jeziora Polski. Odwiedziny u Bałtów i Jaćwingów  (Opowieści ludów świata/Polskie Radio Dzieciom)_14.11.2020.

Kolejne pod względem wielkości jezioro to Mamry. Jezioro należy do najczystszych zbiorników wodnych na Mazurach. Tworzy kilka połączonych ze sobą zbiorników, które niegdyś oddzielone, pod wpływem podnoszenia się poziomu wody połączyły się, tworząc jedną całość. W skład jeziora Mamry wchodzą mniejsze akweny wodne, których nazwy przypominają o dawnych dziejach lodów tu mieszkających: Dargin, Jezioro Dobskie, Kirsajty, Kisajno, Święcajty... 


Na akwenie występuje kilkadziesiąt wysp i prawie wszystkie z nich są rezerwatami przyrody. Natomiast w najdalej na północny wschód wysuniętych ziemiach Suwalszczyzny, znajduje się najgłębsze polskie jezioro - Hańcza. Zanurzając się w dziką przyrodę tych malowniczych rejonów możemy przenieść się w czasie i wyobrazić sobie magiczny świat dawnych wierzeń i legend.
Zapraszamy was na wędrówkę ich śladem.

Audycja: Opowieści ludów świata
Prowadziła: Anna Wójcikiewicz
Data emisji: 14.11.2020
Godzina emisji: 9.00.

Audycja Opowieści ludów świata na antenie cyfrowego, całodobowego Polskiego Radia Dzieciom, w każdą sobotę w godz. 9.00 - 10.00.

Baśnie i legendy od zawsze towarzyszyły człowiekowi. Ludzie przekazywali je sobie z pokolenia na pokolenie, zachowując w nich prastarą mądrość naszych przodków. Tak przetrwały do dziś, a my słuchając ich, możemy przenosić się wyobraźnią w najdalsze i najbardziej tajemnicze zakątki naszej pięknej planety Ziemi, poznając magiczne historie ich mieszkańców.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

jo

Zobacz także
Czytaj także

Wulkany Ziemi. Pradawne legendy andyjskich wulkanów

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 10:00
W bajkowej i pełnej pradawnych legend wędrówce, podążamy szlakiem największych wulkanów na Ziemi. Ostatnio przemierzyliśmy najbardziej aktywnie sejsmicznie obszary naszej planety czyli Pacyficzny Pierścień Ognia. Ciągnie się on wzdłuż wszystkich kontynentów na Oceanie Spokojnym. To tam skupiona jest największa liczba wulkanów, a większość wysp ma pochodzenie wulkaniczne. Dzieje się tak ponieważ dno Pacyfiku leży na największej płycie tektonicznej Ziemi zwanej pacyficzną, która nieustannie porusza się i trze o inne otaczające ją płyty powierzchni kuli ziemskiej. Co powodują te ruchy? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Największe i najszybsze zwierzęta świata

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 09:00
Kontynent afrykański może pochwalić się niezwykłym bogactwem zwierząt. Zamieszkują go  m. in. tak egzotyczne zwierzęta, jak lwy, słonie, nosorożce, gepardy, hieny i lamparty. Podczas swojej wyprawy Szymon Radzimierski miał okazję poznać wiele z nich. Które zwierzęta afrykańskie zrobiły na nim największe wrażenie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Największe miasta świata. Tokio

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 12:00
Z "Opowieściami…" wyruszyliśmy w nową podróż. Tym razem odwiedziliśmy największe miasta świata. Zaczynamy w Japonii. To starożytna kraina o niezwykłych tradycjach ze względu na lokalizację na wyspach i wielowiekowe odcięcie od wpływów innych państw kraj ten stworzył własną unikalną kulturę. Jego stolicą jest Tokio, które jest nie tylko najrozleglejszą i najładniejszą metropolią na ziemi, ale ma też bogatą historię nieodłącznie związaną z dziejami tego wyspiarskiego państwa, na wschodnich krańcach Azji, nad Oceanem Spokojnym.
rozwiń zwiń