Polskie Radio Dzieciom

Prastare drzewa i ich rola w życiu człowieka. "Opowieści ludów świata"

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2023 10:31
10 października, przypada w Polsce Dzień Drzewa. To wyjątkowe święto obchodzone jest u nas od prawie 20 lat, a jego głównym elementem są akcje sadzenia drzew w całym kraju. Jednak początki święta sięgają prawie 150 lat wstecz kiedy to zwyczaj zasadzania młodych drzewek w wybranym dniu roku zainicjowano w Stanach Zjednoczonych.
Drzewa zawsze były ważnym motywem w wierzeniach, mitach i legendach.
Drzewa zawsze były ważnym motywem w wierzeniach, mitach i legendach.Foto: Pixabay

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Święto Drzewa jest szczególnie ważne w naszych czasach, kiedy przez chciwość i bezmyślność człowieka giną coraz większe obszary leśne. Co minutę gdzieś na Ziemi całkowicie znika naturalny las o wielkości miasta, co 3 lata wycinane są prastare lasy tropikalne o powierzchni Polski, Wycinane są kilkusetletnie drzewa wysokie na prawie 80 m., których pnie są tak grube że można by w nich zamieszkać. Ma to bezpośredni wpływ na życie na całej naszej planecie, zaburza równowagę w naturze, przyczynia się do ginięcia kolejnych gatunków roślin, ptaków i zwierząt. Dzień Drzewa jest okazją do zdobycia wiedzy na temat tego cennego skarbu przyrody, abyśmy umieli go chronić i opiekować się nim.

Jak wyglądały gigantyczne widłaki, skrzypy czy pierwotne paprocie drzewiaste? Jaką rolę odgrywa drzewo w tradycyjnych kulturach? Na te i wiele innych pytań odpowie Anna Wójcikiewicz, autorka audycji "Opowieści ludów świata" w Polskim Radiu Dzieciom. 

Audycja: Opowieści ludów świata
Prowadziła: Anna Wójcikiewicz
Godzina emisji: 9.00.

Audycja Opowieści ludów świata na antenie cyfrowego, całodobowego Polskiego Radia Dzieciom, w każdą sobotę w godz. 9.00 - 10.00.

Czytaj dalej:
W "Popołudniku" ciekawostki o olbrzymich mieszkańcach oceanów
W PRD o projekcie "Świteź" w formie gry karcianej

Baśnie i legendy od zawsze towarzyszyły człowiekowi. Ludzie przekazywali je sobie z pokolenia na pokolenie, zachowując w nich prastarą mądrość naszych przodków. Tak przetrwały do dziś, a my słuchając ich, możemy przenosić się wyobraźnią w najdalsze i najbardziej tajemnicze zakątki naszej pięknej planety Ziemi, poznając magiczne historie ich mieszkańców.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

Zobacz także
Czytaj także

W "Popołudniku" ciekawostki o olbrzymich mieszkańcach oceanów

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2022 22:49
Największą rybą pływającą we wszystkich oceanach na świecie jest rekin wielorybi, który ma dzisiaj swoje święto. 30 sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Rekina Wielorybiego. Ten oceaniczny olbrzym ma długość około 14 metrów i wadze ponad 12 ton. Pomimo swoich rozmiarów, nie jest groźny dla ludzi, gdyż żywi się planktonem. Jego zęby, a raczej ząbki mierzą jedynie 6 mm. Rekin wielorybi ma za to bardzo grubą skórę, która chroni go przed żyjącymi w wodzie drapieżnikami.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

W PRD o projekcie "Świteź" w formie gry karcianej

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2022 10:10
"Świteź" to gra karciana, która powstała z myślą o młodych ludziach, którzy na co dzień niechętnie sięgają po klasykę, a jednak nie stronią od literatury fantastycznej i gier. Celem przyświecającym twórcom projektu jest popularyzacja utworów Adama Mickiewicza i przedstawienia ich w sposób inny niż dotychczas. Koniec z nudnymi lekturami, przyszedł czas na "Ballady i Romanse".
rozwiń zwiń