Polskie Radio Dzieciom

"Opowieści ludów świata" śladem jesiennych obrzędów

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 23:33
Ostatnio wiele zmieniło się w przyrodzie. Dni są zdecydowanie chłodniejsze, słońce później wschodzi i wcześniej zachodzi, bociany i jaskółki odleciały już do ciepłych krajów, a liście na drzewach coraz wyraźniej przybierają pomarańczowo-złoty kolor. Wszystko to są znaki, że nastała już jesień. Według meteorologów, znawców zjawisk pogodowych, rozpoczęła się ona wraz z pierwszym dniem września i obejmuje zawsze trzy pełne miesiące: wrzesień, październik i listopad. Jednak jako definitywny koniec lata przyjęło się uważać datę nieco późniejszą, czyli początek jesieni kalendarzowej i astronomicznej, które w tym roku wypadły w tym samym dniu czyli 23  września.
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Jesień astronomiczną wyznacza równonoc jesienna, jeden z tych magicznych momentów w roku kiedy dzień i noc trwają tyle samo, czyli po 12 godzin. Od wieków nie tylko równonoc, ale i początek jesieni wiązały się z wieloma wierzeniami, obrzędami i wróżbami. Ludzie przypisywali tej niezwykłej porze szczególne moce. Jesienna równonoc to czas równowagi między Światłem a Ciemnością, czas zbiorów i wdzięczności dla Matki Natury, za jej dary dla nas, a także czas refleksji i planowania przyszłości. Zapraszamy na podróż po Europie śladem jesiennych obrzędów. 

Posłuchaj
59:17 2022_09_24 09_00_06_RadioDzieciom_Opowiesci_ludow_swiata.mp3 Opowieści ludów świata 24 września godz. 09:00

 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Opowieści ludów świata
Prowadzi: Anna Wójciekiewicz
Data emisji: 24.09.2022.
Godzina emisji: 9.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Bajkoterapia dla małych i dużych. Jak to działa?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 17:01
Bajkoterapia to metoda terapeutyczna, która wykorzystuje specjalne opowieści w celu osiągnięcia korzyści uspokajających, edukacyjnych i wychowawczych. Jest przeznaczona dla dzieci w wieku do dziesiątego roku życia, ale nie zaszkodzi także dorosłym. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyczna podróż przy dźwiękach słuchowisk i bajek muzycznych dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2022 18:00
Słuchowiska i bajki muzyczne to takie formy, które doskonale rozwijają wyobraźnię. Jedynym elementem, który angażuje nas podczas ich słuchania jest dźwięk, jednak to wyobraźnia pozwala nam na zobaczenie niepowtarzalnych obrazów, które tworzymy w głowie na podstawie zasłyszanych dźwięków. Aby znaleźć się w takiej bajce, wystarczy zamknąć oczy! Nie udałoby się to bez dźwięku, więc można powiedzieć, że słuchowiska i bajki muzyczne to doskonały sposób na rozwijanie wyobraźni, co jest szczególnie istotne u najmłodszych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prastare drzewa i ich rola w życiu człowieka. "Opowieści ludów świata"

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2023 10:31
10 października, przypada w Polsce Dzień Drzewa. To wyjątkowe święto obchodzone jest u nas od prawie 20 lat, a jego głównym elementem są akcje sadzenia drzew w całym kraju. Jednak początki święta sięgają prawie 150 lat wstecz kiedy to zwyczaj zasadzania młodych drzewek w wybranym dniu roku zainicjowano w Stanach Zjednoczonych.
rozwiń zwiń