!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
Polskie Radio Dzieciom

"Wszystkie Kolory Świata" mówią: masz prawo być sobą! Rozmowa z Joanną Fabicką

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 20:45
Prawo do wychowania w rodzinie, do własnych tajemnic, do własnej tożsamości, do swobody myśli, do szacunku, do godności osobistej… Konwencja Praw Dziecka, przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 listopada 1989 r. jasno określa status prawny małego człowieka: dziecko, choć wymaga szczególnej opieki i ochrony prawnej to jest samodzielnym podmiotem i wymaga poszanowania jego tożsamości, godności i prywatności.
Joanna Fabicka
Joanna FabickaFoto: Z archiwum prywatnego Joanny Fabickiej

W "Kulturalnej Strefie" zajrzeliśmy do książki, która powstała w odruchu solidarności z dziećmi wykluczanymi i szykanowanymi z powodu swojej inności. Wydane ostatnio "Wszystkie kolory świata" to zbiór dwudziestu opowieści, charytatywnie stworzonych przez 43 artystów, wśród których są choćby Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Katarzyna Bogucka, Aleksandra Cieślak, Maria Dek, Emilia Dziubak, Joanna Fabicka, Barbara Gawryluk, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Jona Jung, Grzegorz Kasdepke, Barbara Kosmowska i Katarzyna Ryrych.

Dochód z książki przeznaczony został na wsparcie 116 111 telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży, prowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.

Skąd wziął się pomysł napisania takiej książki? Są w niej opowieści o żabie, która nie umie być jak inne zielone żaby, albo o dziadku, co wyszedł z szafy. Co skłoniło twórców - pisarzy i ilustratorów do opowiedzenia takich historii? O to Martyna Chuderska zapytała Joannę Fabicką, pomysłodawczynię całego projektu. - Książkę napisaliśmy po to, żeby wesprzeć każdego dzieciaka, który doświadcza dyskryminacji, umniejszania - tłumaczyła Joanna Fabicka.

Posłuchaj
02:15 1- projekt który nas połączył .mp3 Rozmowa z Joanną Fabicką cz. 1

To był ważny projekt, który także połączył nasze środowisko - dodawał gość audycji.

Posłuchaj
01:54 książka powstała, aby wesprzeć dzieci.mp3 Rozmowa z Joanną Fabicką cz. 2

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycja: "Kulturalna strefa" 
Data emisji: 7.03.2021.
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Joanna Fabicka
Godzina emisji: 21:00
Audycja w każdą niedzielę w godz. 21.00 - 22.00.

"Kulturalna strefa" Polskim Radiu Dzieciom to audycja dla dorosłych, poświęcona wydarzeniom kulturalnym i szeroko pojmowanej kulturze, wywiady z artystami, pisarzami, muzykami.

***

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! Dostępna w internecie szczegółowa ramówka pozwoli rodzicom na dokładne zaplanowanie dnia razem z Polskim Radiem Dzieciom!

Zobacz także
Czytaj także

Najstarszy polski teatr lalek znów otwarty dla widzów

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 08:00
Doczekaliśmy wreszcie miłego czasu, kiedy można znów zasiąść na teatralnej widowni i tak naprawdę - nie on line - podziwiać wystawiane tam spektakle. Dla młodych warszawiaków ten czas jest jeszcze milszy, po kilku latach tułaczki po wielu warszawskich scenach (a nawet po kamienicach)do odnowionej, wyremontowanej przestrzeni najstarszego polskiego teatru lalek przy ulicy Jagiellońskiej, wraca właśnie zespół aktorski teatru Baj.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiera spektaklu "Wilk i trzy świnki oraz leśniczy, co strzeże dziczy"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 08:00
Każdy z nas kojarzy baśń Braci Grimm o Wilku i Trzech Świnkach. Spektakl lalkowy pod tytułem "Wilk i trzy świnki oraz leśniczy, co strzeże dziczy" jest autorską wariacją aktorów naszego teatru na temat dalszych losów trzech świnek i wilka. W błyskotliwy i zabawny sposób tytułowe bohaterki opowiadają własne scenariusze tego, co mogło dziać się z wilkiem po jego tajemniczym zniknięciu, korzystając przy tym z klasycznych Baśni braci Grimm: "Wilk i lis", "Czerwony Kapturek" oraz "Wilk i siedem koźlątek".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozmowa z autorami książki "Doba na oceanie. Jak przepłynąć Atlantyk kajakiem?"

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 11:00
Jeśli wśród słuchaczy Polskiego Radia Dzieciom są podróżnicy, to na pewno ucieszy ich ta audycja. Usłyszeliśmy w niej o tym, że można kajakiem przepłynąć ocean. I o człowieku, który tego dokonał. Aleksander Doba, latał szybowcem, skakał na spadochronie, a ocean kajakiem przepłynął aż trzy razy! A na koniec życia zdobył Kilimandżaro - "dach Afryki"!
rozwiń zwiń