Polskie Radio Dzieciom

Projekt "Ja Europejczyk". Rozmowa z tłumaczkami 

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 15:49
"Ja, Europejczyk" to projekt, którego celem było promowanie wspaniałej literatury dziecięcej w nawiązaniu do europejskiej tożsamości, której esencją jest wielokulturowość. Projekt zakładał wydanie sześciu tytułów w wieku od 3 do 6 roku życia. Książki charakteryzują się wysoką wartością literacką i artystyczną. Żaden z utworów nie był dotąd publikowany w Polsce, a tylko zwiększa ich atrakcyjność. Symbolem projektu jest postać Stephana Zawrzela, który wielokulturowość rozumie jako wspólnotę, a nie konkurowanie kultur.
Książka pod tytułem Zaczarowana Rybka powstała z inspiracji dziełem sztuki.
Książka pod tytułem „Zaczarowana Rybka” powstała z inspiracji dziełem sztuki. Foto: mat. prom.

Badania wskazują, że ponad 56 procent mieszkańców Unii Europejskiej posługuje się więcej niż jednym językiem. Dzieci wychowują się w rodzinach wielojęzycznych, a ich rodzice szukają publikacji, które będą swoistym pomostem między kulturami. O to, aby tak było, zadbały gościnie audycji "Kulturalna Strefa" na antenie Polskiego Radia Dzieciom - Monika Motkowicz, Ewa Nicewicz oraz Natalia Mętrak-Ruda. 

Posłuchaj
59:35 2022_06_26 21_00_04_RadioDzieciom_Kulturalna_Strefa.mp3 Kulturalna Strefa 26 czerwca godz. 21:00

 

Każda z pań przetłumaczyła po dwa tytuły. W tekstach widoczny jest więc indywidualny aspekt kreatywny. Tłumaczki starały się w jak najlepszy sposób przełożyć na język polski to, co przeczytały, zachowując jednocześnie wierność oryginałowi i własny styl. Projekt "Ja, Europejczyk" to nie tylko książki, ale też ogrom pracy nad tłumaczeniami, które wykonały gościnie Kulturalnej Strefy na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 

Więcej o projekcie, a także o pracy tłumacza w Kulturalnej Strefie. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji. 

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Monika Motkowicz, Ewa Nicewicz, Natalia Mętrak-Ruda - tłumaczki
Data emisji: 26.06.2022
Godzina emisji: 21:00

"Kulturalna strefa" Polskim Radiu Dzieciom to audycja dla dorosłych, poświęcona wydarzeniom kulturalnym i szeroko pojmowanej kulturze, wywiady z artystami, pisarzami, muzykami.

*** 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

"Jemy borówki na polu". Piękno języka polskiego podczas spotkań w Rabce Zdroju

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 10:00
Podczas trzeciej edycji projektu "Jemy borówki na polu czyli wakacyjne spotkania z językiem polskim" eksperci opowiadali o bogactwie i zawiłościach języka polskiego, a także jak się nim posługiwać, by skutecznie dotrzeć do odbiorcy. Usłyszeć można było również wybitnych opowiadaczy, Agnieszkę Ayşen Kaim, Irenę Stopę, Grzegorza Uzdańskiego i Magdę Lenę Górską, która wystąpiła przy akompaniamencie muzyki Serge’a Tamasa. Przedstawione opowieści łączyły m.in. ciekawą fabułę i piękny język, których fragmenty można było usłyszeć podczas "Kulturalnej Strefy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mały Koneser – Wielkie Święto Książki" i "Podaruj książkę ukraińskim dzieciom"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2022 18:59
W dniach 9-10 kwietnia odbyła się pierwsza edycja festiwalu wydawnictw dla dzieci i młodzieży – Mały Koneser – Wielkie Święto Książki! W Centrum Praskim Koneser można było spotkać 21 najlepszych polskich wydawnictw książek dziecięcych i młodzieżowych. W części dla młodego czytelnika przewidziano warsztaty i zabawy plastyczne z Piotrem Sochą, warsztaty wokół książek "Piżamorama" z wydawnictwem Wytwórnia, była niespodzianka od Justyny Bednarek, która przedpremierowo przeczytała książkę, którą właśnie pisze. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

W "Kulturalnej strefie" w Polskim Radiu Dzieciom rozmowa o 10. edycji festiwalu "Kino w Trampkach"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 12:50
To już dziesiąta odsłona festiwalu filmowego dla dzieci i młodzieży Kino w Trampkach. Propozycje programowe obejmują "10 na 10", czyli dychę polskich produkcji filmowych dla dzieci i młodzieży na 10-lecie Kina w Trampkach, konkursy filmów dziecięcych czy konkursy filmów młodzieżowych. Będzie też „Naturalnie”, czyli cykl filmów związanych z naturą i jej tajemnicami czy prezentacja filmów stworzonych przez młodych widzów. Nie zabraknie także konkursu fotograficznego Niewidzialny Przyjaciel – Dzikie Zwierzęta Warszawy i konkursu na scenariusz filmowy Napisz Scenariusz i Zachwyć Młodego Widza. 
rozwiń zwiń