Polskie Radio Dzieciom

Jacek Cygan o literackim debiucie dla najmłodszych

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2022 20:30
"Dzieci odkrywają wszystko w niczym, dorośli znajdują nic we wszystkim". Takim włoskim przysłowiem do świata "Duszka" swoich czytelników zaprosił gość "Kulturalnej Strefy" w Polskim Radiu Dzieciom. Jest poetą, prozaikiem, ale przede wszystkim autorem tekstów​ piosenek dla dzieci. "Duszek" to jego literacki debiut napisany z myślą o najmłodszych. 
Na zdjęciu Jacek Cygan i Martyna Chuderska (PR Dzieciom)
Na zdjęciu Jacek Cygan i Martyna Chuderska (PR Dzieciom)Foto: Joanna Osmańska/PR

W Kulturalnej Strefie przenosimy się do pewnego miejsca, które narodziło się w wyobraźni Jacka Cygana, poety, prozaika, a przede wszystkim autora tekstów piosenek dla dzieci. Do legendarnych utworów dziecięcych, jakie wyszły spod jego pióra, należą m.in. "Laleczka z saskiej porcelany", "Wszystkie dzieci nasze są" czy "Zakazany owoc". Napisał kilka książek z myślą o dorosłych, a teraz debiutuje w roli autora książki adresowanej do najmłodszych. 

Jego "Duszek" spaceruje przez korytarze i sale magazynu rzeczy niepotrzebnych niby po tajemniczym zamku, odkrywając sprawy, o których dzieciom się nie śniło. W tej wędrówce jest taki jak ten, który go wymyślił – ciepły i otwarty. Umie rozmawiać z przedmiotami, staje się przyjacielem małych ekologów, a jego przygody dają uśmiech wzruszenia i skłaniają do refleksji. Nic więc dziwnego, że w "Duszku" jest tak dużo Jacka Cygana, a w Jacku Cyganie tak dużo "Duszka". 

Ile w Duszku jest Jacka Cygana? Tego dowiemy się, słuchając audycji załączonej Polskiego Radia Dzieciom.

Posłuchaj
60:17 2022_12_18 21_00_04_RadioDzieciom_Kulturalna_Strefa.mp3 Jacek Cygan o literackim debiucie dla najmłodszych – Kulturalna Strefa 18 grudnia godz. 21:00

Audycja: Kulturalna Strefa
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Jacek Cygan
Data emisji: 18.12.2022
Godzina emisji: 21:00

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Czytaj dalej:

"Kulturalna strefa" Polskim Radiu Dzieciom to audycja dla dorosłych, poświęcona wydarzeniom kulturalnym i szeroko pojmowanej kulturze, w której wysłuchamy m.in. wywiadów z artystami, pisarzami, muzykami.

*** 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. 

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.  

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 

Zobacz także
Czytaj także

"O kurza twarz". Książka Justyny Bednarek na poprawę humoru

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022 09:00
Kurza seria to historie przesympatycznej rodziny Ogórków i czterech kur. W drugim tomie pod tytułem "O kurza twarz" możemy jeszcze lepiej poznać rodzinę Ogórków, dowiadując się chociażby, że tacie Ogórkowi humor poprawia cynamon. Autorka książki "O kurza twarz" zdradziła w "Kulturotece" na antenie Polskiego Radia Dzieciom, co poprawia humor jej samej, a także powiedziała, bez czego nie rusza się w podróż.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zagadki Babci". Rozmowa z Marcinem Szczygielskim

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 16:02
"Zagadki babci" napisanym przez cenione autorki i wspaniałych autorów. Wśród nich znalazł się gość Kulturoteki, Marcin Szczygielski, który jest pisarzem, dramaturgiem, grafikiem, wydawcą i laureatem wielu nagród literackich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cezary Harasimowicz i jego opowieść o wolności

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2022 10:00
Cezary Harasimowicz jest scenarzystą, aktorem, dramaturgiem i pisarzem. Jego poetycki język znamy nie od dziś. Napisana kilka lat temu "Mirabelka" ze zjawiskowymi ilustracjami Marty Kurczewskiej budzi zachwyt i porusza. Teraz autor powraca z historią, której inspiracją były prawdziwe wydarzenia. "Tygrys" to "opowieść, o dzikich zwierzętach, dobrych i złych ludziach oraz o tym, co najcenniejsze - wolności", bo "Każdy siedzi w jakiejś klatce i trzeba, żeby z tej klatki kiedyś uciekł".
rozwiń zwiń