Polskie Radio Dzieciom

Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej Rabka Festival!

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2023 11:01
To jedyny w Polsce festiwal literacki odbywający się w uzdrowisku przeznaczonym specjalnie dla dzieci. Przyjeżdżają tu na wypoczynek osoby z całej Polski, a więc jest to wspaniała okazja do wzajemnego poznania się i nawiązania przyjaźni. Wakacje w Rabce to dla wielu rodzin z dziećmi jedyna w roku szansa, by mając dla siebie czas, razem robić ciekawe rzeczy, także czytać i poznawać różne dziedziny sztuki.

Temat przewodnim Festiwalu to przyszłość, jednak z uwzględnieniem przeszłości. Będą opowieści futurystyczne, będzie o sztucznej inteligencji, technologii, kosmosie, wynalazkach,  ale nie tylko, bo z uwzględnieniem starych baśni i opowieści  - Okazuje się, że jeśli myślimy o tych opowieściach, które nas zawiodą ku przyszłości, to nie może zabraknąć bajek, które są wiecznie żywe, nie może zabraknąć mitów - mówił gość Polskiego Radia Dzieciom - Nie możemy budować przyszłości, odcinając się całkiem od tego co było. 

Posłuchaj
60:40 2023_07_02 21_00_06_RadioDzieciom_Kulturalna_Strefa.mp3 Kulturalna Strefa 2 lipca godz. 21:00

Czy trzeba bać się przyszłości, a może lepiej spojrzeć na nią z nadzieją? - To tylko jedno z pytań, na które odpowiedzi uczestnicy wraz z prowadzącymi poszukiwali podczas licznych spotkań, warsztatów, innych działań prowadzonych z dziećmi i młodzieżą oraz będą przedmiotem festiwalowej konferencji dla dorosłych: rodziców, nauczycieli, bibliotekarzy i animatorów kultury. 

Program festiwalu

Całość rozpoczęła się bardzo ważnym wydarzeniem, jakim jest wręczenie nagrody Zwyrtała za najlepszy pomysł promujący czytanie i prezentacja nagrodzonego pomysłu. W tym roku zgłoszono 36 znakomitych pomysłów - mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Iwona Haberny, organizatorka Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Rabka Festival.

Iwona Haberny wymyśliła Festiwal Literatury Dziecięcej w Rabce w 2013 roku. Wówczas to przedsięwzięcie było nowością, ponieważ nie było to tej pory festiwalu literatury dla dzieci, a te dla dorosłych odbywały się wyłącznie w największych miastach, zazwyczaj jesienią lub wiosną. Festiwal literatury dziecięcej w Rabce odbywa się już od dziesięciu lat i z roku na rok rośnie w siłę. 

Na uczestników tegorocznej edycji festiwalu czekało ponad sześćdziesiąt wydarzeń: warsztaty, spotkania autorskie, wieczory wspólnego czytania, wystawy, literackie gry miejskie, pokoje literackich zagadek. Program festiwalu konstruowany jest tak, by odpowiadać na potrzeby dzieci w różnym wieku. 

- Są zajęcia dla bardzo małych dzieci, więc będzie dla takich bardzo młodych, będzie sporo dla przedszkolaków i pierwszych klas szkoły podstawowej, ale mamy w tym roku również warsztaty dla osób, które kiedyś nazywały się młodzieżą, dziś nazywają się młodszymi dorosłymi. My opisałyśmy to 11+, ale wiem, że na te warsztaty wybierają się licealiści, ponieważ będą to mistrzowskie warsztaty literackie - podkreśliła Iwona Haberny. 

Wśród gości festiwalu będą: Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Barbara Gawryluk, Aleksandra Herzyk, Boguś Janiszewski, Barbara Kosmowska, Katarzyna Ryrych, Ryszard Tadeusiewicz, Dorota Segda, Marcin Szczygielski, Martin Widmak

Więcej o programie Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Rabka Festival w Kulturalnej Strefie na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Bieżące relacje z festiwalu w radiowych porankach. 

Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji!

* * * 

Prowadzi: Martyna Chuderska

Gość: Iwona Haberny - organizatorka festiwalu

Data emisji: 2.07.2023

Godzina emisji: 21:00

KLIKNIJ I SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.


Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

"Jemy borówki na polu". Piękno języka polskiego podczas spotkań w Rabce Zdroju

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 10:00
Podczas trzeciej edycji projektu "Jemy borówki na polu czyli wakacyjne spotkania z językiem polskim" eksperci opowiadali o bogactwie i zawiłościach języka polskiego, a także jak się nim posługiwać, by skutecznie dotrzeć do odbiorcy. Usłyszeć można było również wybitnych opowiadaczy, Agnieszkę Ayşen Kaim, Irenę Stopę, Grzegorza Uzdańskiego i Magdę Lenę Górską, która wystąpiła przy akompaniamencie muzyki Serge’a Tamasa. Przedstawione opowieści łączyły m.in. ciekawą fabułę i piękny język, których fragmenty można było usłyszeć podczas "Kulturalnej Strefy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kulturalna strefa" w PR Dzieciom. Rozmowa o książce "Tkaczka chmur"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 11:00
W życiu dzieci wiele jest  niezrozumiałych wydarzeń. Większość z nich wyjaśnią im dorośli. Ale co wtedy, kiedy to dorośli stają w obliczu tego, co niepojęte?Jak wytłumaczyć i przeżyć z dziećmi żałobę po kimś, kogo zabrakło? I jak, podobnie jak bohater "Tkaczki Chmur" ominąć Rzekę Smutku, Wściekły Las i Otchłań Rozpaczy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przygody Mikołajka w Poranku na antenie PRD

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 10:19
Mikołajek, czyli główny bohater serii książek René Goscinny'ego i Jean-Jacquesa Sempé'a zaistniał 29 marca 1959 w krótkiej historyjce opublikowanej we francuskim dzienniku. Przygody Mikołajka przedstawiono później w kilkunastu książkach. Na ich podstawie powstał także film w reżyserii Laurenta Tirarda.
rozwiń zwiń