!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Podróże na wiosenne przebudzenie!

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2022 11:30
W „Źródełku” wsiedliśmy do maszyny teleportującej, aby podróżować po całym świecie! Mówi się, że podróże kształcą, sprawdźmy, czego nauczą nas te źródełkowe! 
Audio
  • Wiosenne przebudzenie (Polskie Radio Dzieciom/Źródełko)
Marzanna to niezwykła postać, która symbolizuje pożegnanie zimy.
Marzanna to niezwykła postać, która symbolizuje pożegnanie zimy.Foto: Shutterstock

Co mają ze sobą wspólnego góry, ryk lwa i grzmot z nieba? Jakie owoce rosną w przydomowych ogródkach na Karaibach? Jak po japońsku powiedzieć „babcia” i „dziadek”? Żeby to sprawdzić, w "Źródełku" wybraliśmy się do Sierra Leone, Trynidadu i Tobago oraz na japońską wyspę Okinawę. Ale za każdym razem, choćby na chwilę, wracać będziemy do Polski!

A w Polsce w związku z witaniem wiosny, które świętujemy już 21 marca, przypominamy sobie niby dobrze znany, ale kryjacy wiele ciekawych tajemnic zwyczaj... topienia Marzanny.

- Gdy drzewa powoli budziły się do życia, a wiosenne ptaki przylatywały z powrotem do wiosek, topiono, palono lub wynoszono ze wsi słomianą kukłę marzannę nazywaną też Zimą, Moreną, Marzoniokiem, Śmiercią, Śmiercichą, a nawet Śmierżtką - opowiadała w audycji Karolina Ociepka, przybliżając nam zwyczaj topienia marzanny. - Była ona i jest symbolem zimy, wszelkich utrapień, trudów okresu zimowego. Pozbycie się jej miało ostatecznie przepędzić zimę.

Kiedyś pochody z Marzanną były bardzo popularne. Na przykład na Śląsku zrobiona ona była z pęku słomy ozdobionego świątecznym kobiecym ubraniem. Po niedzielnej mszy marzannę niosły starsze i młodsze dziewczynki w orszaku, odwiedzając wszystkie domy, z których w ten sposób symbolicznie zabierały wszystkie nieszczęścia. W Wielkopolsce zaś dzieci tworzyły orszak, trzymając w dłoniach gałęzie jałowca, a Śmiercichę nieśli starsi chłopcy. Po utopieniu marzanny do wsi wnoszono zdobioną gałąź, zwaną nowelatko, czyli gaikiem. Po co to wszystko robiono? Przede wszystkim chodziło w tym o odwiedziny domów! To niby znany zwyczaj, ale kryje w sobie wiele tajemnic.

W audycji Witold Vargas opowiadał o wędrówkach Kłobuka Pietucha następną część, w której znajduje w słoiku... krasnala! A przedszkolaki z warszawskiego przedszkola Montessori - Kaja, Zofia, Maks, Joni, Nel i Nina - zastanowiali się, co może oznaczać dawne ludowe przysłowie "czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci". W audycji, w związku z przebudzeniem wiosny, zachęcaliśmy także do stworzenia własnych ogródków, w których można sadzić kwiaty, owoce i warzywa, bo nic tak nie dodaje skrzydeł, jak wiosna!

***

Tytuł audycjiŹródełko

Prowadziła: Hanna Szczęśniak

Data emisji: 20.02.2022

Godzina emisji: 11.00

 

Zobacz także