Section08 - artykułowa

Grzegorz Markowski: nie ma recepty na wakacyjny przebój

Jedynka
Tomasz Jaremczak 24.06.2014
Grzegorz Markowski na konferencji zapowiadającej tegoroczną trasę Lata z Radiem
Grzegorz Markowski na konferencji zapowiadającej tegoroczną trasę Lata z Radiem, foto: M.Borawska/Polskie Radio

- Jeżeli ktoś zaprząta sobie głowę produkcją utworu na lato to, jak mówił Krzysztof Skiba, wychodzi mu "piosenka meteorologiczna". Na jesieni o deszczu, zimą o śnieżce, a latem o plaży - powiedział w audycji "Lato z Radiem" wokalista zespołu Perfect.

Perfect będzie jedną gwiazd tegorocznej trasy Lata z Radiem. Pierwszy koncert da już 7 lipca w Żninie.

Zdaniem Grzegorza Markowskiego to, czy dana piosenka będzie przebojem, odbywa się poza jakąkolwiek kontrolą. -  Jest nieprzewidywalne, jak loteria i najbardziej urokliwe w zawodzie muzyka - stwierdził wokalista w audycji "Lato z Radiem".

Z Markowskim zgodził się Łukasz Golec z Golec uOrkiestra . - Siedząc w studiu tak naprawdę myślimy jedno, a ludzie i tak inaczej to odbiorą. Nie ma konkretnej recepty i przekonania, że dana piosenka będzie hitem - powiedział. Próbował z nim polemizować jego brat Paweł. - Jeżeli serce podpowiada ci, że dany utwór może chwycić, to jest nadzieja, że spodoba się też reszcie społeczeństwa - wyjaśnił. Golec uOrkiestra swój pierwszy koncert w ramach tegorocznej trasy Lata z Radiem da 29 czerwca w Sierakowie.

Podobno stworzenie muzycznego hitu można porównać do gotowania. Kiedy ktoś nie umie gotować, to musi sobie coś przyrządzić i wtedy wychodzi mu przebój. Wszytko dlatego, że nie zna żadnego przepisu i słucha swojego wewnętrznego głosu.

A jak było w przypadku zespołu De Mono i piosenki "Póki na to czas"? - Stwierdziliśmy, że może jakiś redaktor z muzycznego radia pomoże nam wybrać singiel. Nie do końca byłem pewien, czy to właśnie jest ten numer. Stwierdziłem jednak, że to co ja wybieram najczęściej nie jest popularne. Zaufałem i udało się - powiedział Andrzej Krzywy, którego zespół wystąpi na trasie Lata z Radiem m.in. 28 sierpnia w Ostrołęce. De Mono zagra też swoje hity w wersji symfonicznej.

W przypadku zepołu Enej to spontaniczność zdecydowała o przebojowości piosenki "Symetryczno-liryczna" z ostatniej płyty pt. "Folkhorod". - To jest utwór, do którego tekst był napisany na tą płytę jako ostatni. Były momenty, że mógł się nawet na niej znaleźć. Stał się jednak przebojem lata - powiedział wokalista zespołu Piotr Sołoducha. Enej zagra na trasie Lata z Radiem 2 sierpnia w Turku.

Złotej recepty na przebój nie ma też kompozytor i multiinstrumentalista Romuald Lipko. – Ci, którzy piszą przeboje są obdarzeni zmysłem i wewnętrzną melodyką, która trafia do ludzi - powiedział autor takich przebojów jak "Aleja Gwiazd", "Nic nie może wiecznie trwać", "Dmuchawce, latawce wiatr", czy "Malinowy król". Piosenka, jego zdaniem, nie powinna być też przekombinowana. Przyznał jednak, że pisząc niektóre utwory od razu miał przeczucie, że staną się przebojem. Tak było np. z hitem "Takie tango" Budki Suflera".

Pierwsze koncerty tegorocznej trasy Lata z Radiem już w najbliższy weekend 28-29 czerwca. W Uniejowie i Sierakowie zagrają KOMBI Łosowski, Hey, Maryla Rodowicz, Afromental i Golec uOrkiestra.

KOMBI Łosowski na trasie Lata z Radiem >>>

Audycja "Lato z Radiem" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między 9.00 a 13.00 oraz w niedziele od 10.00 do 13.00. Zapraszamy!

/

tj, pg