Powieści na antenie

Tędy przeszła śmierć. Zapiski z Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2014 14:17
Bronisław Troński w okresie okupacji niemieckiej był oficerem ZWZ i AK, członkiem kierownictwa Obwodu AK Grodno (Prawobrzeżna) oraz redaktorem naczelnym konspiracyjnej gazety "Dekada". Był uczestnikiem Powstania Warszawskiego, brał udział w walkach na Starym Mieście i Czerniakowie.
Audio
  • "Tędy przeszła śmierć. Zapiski z Powstania Warszawskiego" - odcinek 1.
  • "Tędy przeszła śmierć. Zapiski z Powstania Warszawskiego" - odcinek 2.
  • "Tędy przeszła śmierć. Zapiski z Powstania Warszawskiego" - odcinek 3.
  • "Tędy przeszła śmierć. Zapiski z Powstania Warszawskiego" - odcinek 4.
  • "Tędy przeszła śmierć. Zapiski z Powstania Warszawskiego" - odcinek 5.
  • "Tędy przeszła śmierć. Zapiski z Powstania Warszawskiego" - odcinek 6.
  • "Tędy przeszła śmierć. Zapiski z Powstania Warszawskiego" - odcinek 7.
  • "Tędy przeszła śmierć. Zapiski z Powstania Warszawskiego" - odcinek 8.
  • "Tędy przeszła śmierć. Zapiski z Powstania Warszawskiego" - odcinek 9.
Marcin Troński w studiu Teatru Polskiego Radia
Marcin Troński w studiu Teatru Polskiego RadiaFoto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio S.A.

Marcin Troński czyta wspomnienia swojego ojca Bronisława Trońskiego, który uczestniczył w zbrojnym zrywie stolicy w 1944 roku.

Bronisław Troński w okresie okupacji niemieckiej był oficerem ZWZ i AK, członkiem kierownictwa Obwodu AK Grodno (Prawobrzeżna) oraz redaktorem naczelnym konspiracyjnej gazety "Dekada". Był uczestnikiem Powstania Warszawskiego, brał udział w walkach na Starym Mieście i Czerniakowie.

/

Po wojnie był stałym korespondentem prasowym, radiowym i telewizyjnym na Dalekim Wschodzie, Bałkanach i w Maghrebie oraz specjalnym wysłannikiem do krajów Europy i Azji Południowej.

Jest autorem głośnej książki o Powstaniu Warszawskim "Tędy przeszła śmierć. Zapiski z Powstania Warszawskiego", współautorem książki "Wspomnienia dziennikarzy z okupacji hitlerowskiej". Napisał też m. in. powieści "Jest pan wolny" i "W ojczyźnie boga i Proroków".

Czytaj także

Śmierć Krzysztofa Kamila Baczyńskiego przy placu Teatralnym

22.07.2014 09:11
Poeta był w oddziale, który próbował odbić usytuowany przy placu Teatralnym Pałac Blanka. Pogrzeb Baczyńskiego, był jednym z pierwszych w czasie Powstania Warszawskiego.
Plac Teatralny w Warszawie przed II wojną światową
Plac Teatralny w Warszawie przed II wojną światowąFoto: Wikimedia Commons/CC/Spetsedisa
Posłuchaj
05'35 Radiowa Mapa Powstania Warszawskiego - śmierć Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
więcej

Odbudowany po wojennych zniszczeniach Pałac Jabłonowskich, który znajduje się na placu Teatralnym, w czasie Powstania Warszawskiego był budynkiem o dużym znaczeniu. Mieścił się tu bowiem ratusz.

HISTORIA w portalu PolskieRadio.pl >>>

Dziś na pałacu znajduje się tablica upamiętniająca bardzo ważne, ale i tragiczne wydarzenie. Już 4 sierpnia zginął tu poeta Krzysztof Kamil Baczyński. - Został on najprawdopodobniej trafiony przez niemieckiego snajpera, który operował z Teatru Wielkiego. Dostał strzał w głowę. Zginął od razu - mówi dr Szymon Niedziela, kierownik ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego.

Serwis specjalny POWSTANIE WARSZAWSKIE >>

Łucja Kossakowska, pseud. Iga, która była łączniczką oddziału Barry, w pierwszych dniach Powstania znalazła się w ratuszu przypadkiem. Miała przejść kurs radiotelegrafii, a łącznik, z którym spotkała się na placu Teatralnym zabrał ją do Pałacu Jabłonowskich. Chwilę później rozległy się strzały i rozpoczęło się barykadowanie budynku. Okazało się, że w sąsiednim Pałacu Blanka stacjonują Niemcy.

Powstańcy przypuścili atak na ten budynek. W oddziale, który próbował odbić Pałac Blanka, walczył właśnie Krzysztof Kamil Baczyński. - Nikt nie wiedział, że to jest poeta. Może jego dowódca wiedział, może najbliżsi koledzy - wspomina Łucja Kossakowska. Jak dodaje, jego uroczyste pożegnanie było jednym z pierwszych powstańczych pogrzebów.

Pierwszy odcinek z cyklu Radiowa Mapa Powstania Warszawskiego >>>

Z okazji zbliżającej się 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego do 31 lipca dwa razy dziennie (ok godz. 7.50 i 15.45) prezentować będziemy na antenie Jedynki miejsca, w których doszło do najważniejszych powstańczych wydarzeń.

Cykl powstał we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Przygotowała Agnieszka Ciecierska.

bk/ag

Czytaj także

Dziewczyny z Powstania. Losy bohaterek Warszawy

24.07.2014 12:50
- Powstanie Warszawskie to finał wychowania Polski podziemnej, to wielki egzamin krwi i życia. Wierzyliśmy, że jest to walka o wolność i przyszłość - mówiła druhna Urszula Katarzyńska - łączniczka podczas Powstania, której słowa przytacza Barbara Wachowicz, autorka książki "Bohaterki powstańczej Warszawy".
Patrol sanitarny Wojskowej Służby Kobiet podczas Powstania Warszawskiego
Patrol sanitarny Wojskowej Służby Kobiet podczas Powstania WarszawskiegoFoto: Eugeniusz Lokajski/Wikipedia/Public Domain
Posłuchaj
22'53 Dziewczyny z Powstania. Losy bohaterek Warszawy (Moje książki/Jedynka)
więcej

Tuż przed 70. rocznicą Godziny "W" w księgarniach pojawi się monografia prezentująca losy 18 kobiet z Powstania Warszawskiego. Barbara Wachowicz opisuje ich pracę, naukę, walkę, harcerskie dni, marzenia, miłości i nadzieje.

Powstanie Warszawskie - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Każdej bohaterce poświęcony jest odrębny rozdział. Wachowicz odkrywa w niej mało znane karty powstańcze życia wybitnych aktorek Aliny Janowskiej i Danuty Szaflarskiej. Przybliża dzieje Krystyny Niżyńskiej i Krystyny Krahelskiej oraz innych kobiet, które wsławiły się niezwykłą odwagą i bohaterstwem.

- Alina Janowska w ramach obowiązków konspiracyjnych pełniła funkcję gosposi. W domu znajdował się punkt opatrunków dla rannych oraz schronisko dla Żydów. W pokoju zamieszkiwanym przez Janowską przechowywano broń. Aktorka trafiła na Pawiak, gdzie należała do konspiracji sporządzając listy osób wywiezionych do obozów lub przeznaczonych na egzekucje - mówi autorka książki "Bohaterki powstańczej Warszawy".

Radiowa Mapa Powstania Warszawskiego >>>

W powstaniu brały udział także anonimowe dziewczynki. Barbara Wachowicz przybliża dzieje m.in. Krystyny Niżyńskiej ps. "Zakurzona" i Krystyny Krahelskiej. - Gdy trzasnął pocisk, a sanitariuszki zaczęły ratować zasypane koleżanki, 16-letnia wówczas Krysia Niżyńska krzyknęła: "Ratujcie tamte, mnie nic nie jest. Ja jestem tylko zakurzona". Ten pseudonim do niej przywarł. Była jedną z najmłodszych sanitariuszek batalionu "Zośka". Los Krysi był najtragiczniejszy z tragicznych. Nie zginęła w walce, tylko została wzięta do niewoli i z garstką dziewczynek zamordowana przez Niemców przy kościele św. Wojciecha na Woli. Matki nigdy nie odnalazły ich prochów - mówi gość audycji "Moje książki".

Z kolei Krysia Krahelska, jak opowiada Wachowicz, zakochała się w lotniku.  - Jej ukochany znalazł się poza granicami Polski po 1939 r. Był jednym z nielicznych lotników, który nie doznał żadnej kontuzji. Okazało się jednak, że ożenił się po opuszczeniu Polski i nie miał odwagi o tym Krysi zawiadomić. Po latach napisał liryczne wspomnienie o niej. (…) Krysia miała złote włosy i zielone oczy. Stefan Starzyński, prezydent Warszawy, gdy zobaczył rzeźbę jej głowy, zachwycił się jej urodą i stąd decyzja, żeby ona właśnie pozowała autorce pomnika warszawskiej Syrenki - symbolu siły i męstwa - podkreśliła Wachowicz.

Zobacz serwis specjalny - II wojna światowa >>>

Co łączy wszystkie te dziewczęta? Pisarka zwraca uwagę na historię gniazd rodzinnych. - Najczęściej dziadowie i pradziadowie to zesłańcy syberyjscy. Ojcowie to legioniści marszałka Piłsudskiego, to się powtarza w prawie każdej sylwetce. Ich matki i prababki także stały się bohaterkami tej książki - zauważa Wachowicz.

Wszystkie bohaterki przyznają, że najgorszym momentem podczas Powstania Warszawskiego była kapitulacja i wyjście z Warszawy. - Szli wśród milczącego szpaleru warszawiaków niepewni jak oni zareagują, bo przecież ludność cywilna poniosła straszne straty - mówi Wachowicz i przytacza scenę zasłyszaną od jednej z bohaterek: w pewnym momencie przekupka podniosła ręce, pobłogosławiła ich krzyżem i zaczęła wołać: "Dzieci, nasze dzieci, nasze dzieci nam zabierają" …

Powstanie Warszawskie na archiwalnych zdjęciach >>>

Rozmawiała Magda Mikołajczuk.

"Moje książki" na antenie Jedynki w każdą środę tuż po godz. 20.00. 

to, pg

Czytaj także

Poczta Główna. Tam powstańcy kąpali się w spirytusie

25.07.2014 19:33
- Nie było wody, ale był spirytus - tak powstaniec ps. "Sokół" wspomina walki o gmach Poczty Głównej. Poczta ta znajdowała się w Warszawie w zupełnie innym miejscu niż obecnie.
Gmach przedwojennej Poczty Głównej
Gmach przedwojennej Poczty GłównejFoto: mat. archiwalne
Posłuchaj
06'28 Radiowa Mapa Powstania Warszawskiego - walki o gmach Poczty Głównej
więcej

W centrum stolicy jest plac, który przed wojną zaliczał się do najpiękniejszych w mieście. Plac Powstańców Warszawy na przestrzeni wieków zmieniał swoją nazwę. Nazywał się plac Warecki, potem plac Napoleona. - Pod numerem 4. znajduje się tam obecnie charakterystyczny i umiarkowanej urody czarny gmach Banku Narodowego - mówi dr Szymon Niedziela z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wielu przechodniów pewnie nie wie, że przed wojną w tym miejscu był gmach Poczty Głównej, uważany za przepiękny budynek. W czasie powstania budynek był silnie obsadzony przez niemiecki garnizon. Były tam składy broni, amunicji i żywności. Dlatego powstańcy chcieli budynek zdobyć. W północnym Śródmieściu operował batalion "Kiliński" i to on ruszył do walki. Pierwsze ataki nie zakończyły się sukcesem. Dopiero kolejne doprowadziły do tego, że powstańcom udało się wedrzeć do gmachu i zmusić Niemców do poddania się.

Serwis specjalny POWSTANIE WARSZAWSKIE >>>

Jerzy Zięborak pseudonim "Sokół" z formacji "Krybar"całe Powstanie Warszawskie spędził na Poczcie Głównej. Wspomina, że jego oddział czuł się jak na wyspie, bo wokół nie było ludzi, a wszystko było poniszczone. Nie było też wody. - Myliśmy się w spirytusie, kąpaliśmy się w spirytusie, ponieważ tam  na Wareckiej 11 były składy - mówi powstaniec.
Posłuchaj jego wspomnień o walkach w Śródmieściu Północnym.

Poprzednie odcinki cyklu Radiowa Mapa Powstania Warszawskiego znajdziesz tu >>>

Z okazji zbliżającej się 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego do 31 lipca dwa razy dziennie (ok godz. 7.50 i 15.45) prezentujemy na antenie Jedynki miejsca, w których doszło do najważniejszych powstańczych wydarzeń.

Cykl powstał we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Przygotowała Agnieszka Ciecierska.

(ag/kd)