Nauka

Złoty skarb z Ajgaj

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2008 05:17
W ruinach Ajgaj znaleziono bezcenny złoty wieniec.

W ruinach starożytnego macedońskiego miasta Ajgaj znaleziono bezcenny złoty wieniec, który był pogrzebany wraz z ludzkimi kośćmi w dużym miedzianym naczyniu.

 

Ajgaj, opodal miejscowości Wergina w północnej Grecji, znajdujące się około 530 km na północ od Aten, było rezydencją i miejscem pochówku macedońskich królów z dynastii Argeadów. Stąd Macedończycy rozpoczynali formowanie swojego państwa i włączanie do niego kolejno zajmowanych ziem. Ajgaj było główną siedzibą macedońskich królów aż do momentu, gdy w IV wieku p.n.e. stolicę przeniesiono do Pelli. Od tego czasu miejsce miało jedynie znaczenie ceremonialne. W znajdującym się w Ajgaj teatrze w 336 roku p.n.e. zabito Filipa II, ojca Aleksandra Wielkiego. Grobowce królewskie w Ajgaj zostały splądrowane przez Celtów, którzy najechali Macedonię, w 279 r. p.n.e. Miejsca pochówków zostały odrestaurowane prawdopodobnie przez króla Antygona Gonatasa z dynastii Antygonidów.

Oprócz królewskich grobowców i teatru odnaleziono tutaj także i inne zabytki. Znajduje się tam dużych rozmiarów kompleks pałacowy, wraz z salami bankietowymi i ozdobnymi mozaikami, pochodzący z około 300 roku p.n.e., a także sanktuarium bogini Euklei (identyfikowanej z Artemidą) i matki bogów, które użytkowano od IV wieku p.n.e. do połowy II wieku p.n.e. Ajgaj miało być zniszczone przez Rzymian w 168 roku p.n.e. Nie znaleziono tam pozostałości z okresu rzymskiego, jednak odkryto kościół z okresu wczesno-bizantyjskiego, co świadczy o tym, że miasto pozostało zamieszkane aż do tego okresu. Okres rozkwitu miasta przypadł na VI i V wiek p.n.e. Ponoć przebywał tam słynny grecki tragik Eurypides, który napisał tutaj swe ostatnie tragedie. Eurypides miał przybyć do Ajgaj na zaproszenie króla Archelaosa
Właśnie w czasie wykopalisk prowadzonych na terenie ruin Ajgaj dokonano zaskakującego odkrycia. 29 sierpnia wieści o odkryciu podał Uniwersytet w Salonikach (Thessalonikach), który prowadzi wykopaliska w dawnej stolicy Macedonii. Opodal teatru w Ajgaj znaleziono miedziane naczynie o imponujących rozmiarach, w którym znajdował się złoty cylindryczny słój z wiekiem, wewnątrz którego był złoty naszyjnik w postaci wieńca z liści dębu, oraz kości ludzkie. Jak się dowiadujemy z oficjalnego oświadczenia, początkowo młody robotnik, który odkrył naczynie, osłupiał i wszczął alarm, myśląc że napotkał minę lądową.

Złote wieńce znajduje się bardzo rzadko, z reguły towarzyszą pochówkowi możnych lub władców. Znalezisko w Ajgaj jest także niezwykłe z tego powodu, gdyż według archeologów obiekty zostały wyjęte z grobu w starożytności i z niewiadomych powodów pochowane ponownie na rynku miasta opodal teatru, gdzie zabito Filipa II. Archeolog Chryssoula Saatsoglou-Paliadeli powiedziała Associated Press, że ponowne zakopanie wieńca i szczątków ludzkich nie było spowodowane obrabowaniem grobowca. „Stało się to niedługo po pierwotnym pochówku. Nie było tak, że złodziej grobów wydobył to wieki później i ukrył by później powrócić po skarb. Pochówek prawdopodobnie należał do wysoko postawionej osoby” - mówiła. Saatsoglou-Paliadeli, która jest profesorem archeologii na Uniwersytecie w Salonikach, uważa, że znalezisko najprawdopodobniej pochodzi z IV wieku p.n.e., czyli okresu gdy panowali Filip II i Aleksander Wielki.

Celem archeologów będzie teraz znalezienie odpowiedzi na pytanie, dlaczego pochówku dokonano poza cmentarzem królewskim. Nie wiadomo bowiem dlaczego szczątki nieznanej osoby, będącej, jak wszystko na to wskazuje, ważną postacią, zostały pochowane poza najświętszym obszarem w mieście. W IV wieku p.n.e. umieszczenie pochówku poza cmentarzem było bardzo niezwykłe.

Uważa się, że w nekropolii królewskiej w Ajgaj znajdują się grobowce krewnych Aleksandra Wielkiego, króla Macedonii i największego zdobywcy starożytności, który opanował terytoria od Grecji po Indie. W latach 70-tych odkryto na terenie nekropolii grobowce najwidoczniej pochodzące z IV wieku p.n.e. Greccy archeolodzy ogłosili, że jeden ze znalezionych grobowców należy do Filipa II, ojca Aleksandra. Obecnie jednak wydaje się, że w grobowcu, w którym miałby być pochowany ten król, złożono ciała Filipa Arridajosa i Eurydyki, syna i synowej Filipa II. Natomiast sam Filip II leży najprawdopodobniej w starszym o pokolenie grobowcu w Ajgaj. Prawdopodobne jest także, że jeden z grobowców w Ajgaj należy do Aleksandra IV, syna Aleksandra Wielkiego i wnuka Filipa II. By jednak całkowicie wyjaśnić wątpliwości dotyczące pochówków w Ajgaj potrzebne są dalsze badania.

Tytus Mikołajczak

Czytaj także

Z szamanami na Syberii

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2008 11:56
Szamanizm może przejawiać się w różnych kontekstach - mówi dr Andrzej Rozwadowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkryli grobowce

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2010 10:17
Archeolodzy odkopali egipskie grobowce sprzed 4 tysięcy lat. I to tuż koło Kairu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prusowie w Malborku

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2010 10:41
Pochodzące z XII-XV wieku zabawki, broń, naczynia itp. będzie można zobaczyć na wystawie poświęconej Prusom - ludowi zamieszkującemu dzisiejsze Powiśle w momencie zajęcia go przez Krzyżaków. Ekspozycja zostanie otwarta we wtorek w Muzeum Zamkowym w Malborku.
rozwiń zwiń