Nauka

Pierwsze dane od Plancka

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2009 11:41
Europejskie obserwatorium Planck nadesłało pierwsze zdjęcia kosmicznego promieniowania mikrofalowego.
Rezultat pierwszego skanowania nieba przez obserwatorium Plancka, źr. ESA.
Rezultat pierwszego skanowania nieba przez obserwatorium Plancka, źr. ESA.

Wysłane w przestrzeń kosmiczną pięć miesięcy temu europejskie obserwatorium Planck nadesłało pierwsze zdjęcia. Zdaniem ekspertów Europejskiej Agencji Kosmicznej, to kolejny sukces misji, choć na najważniejsze rezultaty trzeba będzie poczekać jeszcze kilka lat.

Zadaniem teleskopu jest zbadanie najstarszych śladów światła, które rozbłysło niedługo po Wielkim Wybuchu. Światło to, znane jako „mikrofalowe promieniowanie tła" zawiera bezcenne informacje o wieku i ewolucji kosmosu a także materii i energii. Pierwsze odebrane dane są dowodem na to, że Planck działa bez zarzutu, podkreślają naukowcy ESA.

We wrześniu rozpoczęła się faza rutynowych obserwacji naukowych przez satelitę, podczas których wykonane zostaną przeglądy promieniowania całego nieba. W ciągu najbliższych sześciu miesięcy powstanie pierwsza szczegółowa mapa kosmosu i jego promieniowania tła. Celem misji jest stworzenie co najmniej dwóch takich map. Potem naukowcy zajmą się analizą danych; wstępne wyniki badań mają być gotowe za mniej więcej dwa lata.

Obserwatorium Plancka podgląda kosmiczne promieniowanie mikrofalowe za pomocą dwóch narzędzi - Low Frequency Instrument (LFI) i High Frequency Instrument (HFI). LFI obserwuje natężenie promieniowania i polaryzację liniową w zakresie częstotliwości 27 GHz - 77 GHz (długość fal 11,1 mm - 3,9 mm), natomiast HFI bada zakres częstotliwości 84 GHz - 1 THz (długość fal 3,6 mm - 0,3 mm).

Europejskie obserwatorium znajduje się na orbicie okołosłonecznej półtora miliona kilometrów od Ziemi. Jego instrumenty są schłodzone do temperatury -273,05 stopnia, czyli zaledwie 0,1 stopnia więcej od zera absolutnego.

pg, rm/iar

Zobacz więcej na temat: astronomia esa kosmos

Czytaj także

Kepler poszuka drugiej Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2009 13:01
NASA wysłała w kosmos najnowocześniejszy teleskop kosmiczny – Keplera. Jego misją będzie poszukiwanie planet takich jak Ziemia. W sobotę z Przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta Atlas II, która wyniosła na orbitę teleskop kosmiczny najnowszej generacji – obserwatorium Kepler.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Widać prawie każde źdźbło...

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2010 14:30
NASA udostępniła najdokładniejsze zdjęcia Ziemi, jakie kiedykolwiek udało się wykonać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kosmiczne wędrówki człowieka

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2009 12:40
Jak przebiega podbój kosmosu, i czy Polacy odnajdą w nim swoje miejsce?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapłodnić gwiazdy

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2010 11:10
Nie wiemy, jak na Ziemi pojawiło się życie. Ale naukowcy wiedzą, jak zasiać je na innych planetach. I nie zawahają się tego zrobić. Czy słusznie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagadkowy kosmos w oku Hubble'a

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2010 15:38
Z okazji 20-lecia pracy Teleskopu Hubble'a przygotowaliśmy galerię najciekawszych zdjęć, jakie wykonał.
rozwiń zwiń