Nauka

Greckie korzenie francuskiego wina

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2009 12:17
Słynna francuska pasja do wina prawdopodobnie jest efektem greckiej kolonizacji z VI wieku p.n.e.

Słynna francuska pasja do wina prawdopodobnie jest efektem greckiej kolonizacji z VI wieku p.n.e. – uważają naukowcy z Cambridge.

Ich badania wskazują, że wytwórcy oryginalnego Côtes-du-Rhône są potomkami greckich kolonistów, którzy przybyli na południowe wybrzeża dzisiejszej Francji około 2500 lat temu. Dotąd uważano, że wino do Francji przynieśli ze sobą dopiero Rzymianie.

Profesor  Paul Cartledge z Uniwersytetu w Cambridge twierdzi, że największy światowy przemysł winny mógł rozwinąć się w odpowiedzi na zapotrzebowanie przybyszów z Grecji. To oni założyli przecież polis zwaną Massalia, która z czasem stała się Marsylią. Massalia była w VI wieku p.n.e. prężnym ośrodkiem handlowym, gdzie świat klasycznego antyku spotykał się z kulturą liguryjskich Celtów. Pobliskie Rhône stało się głównym ośrodkiem produkcji amfor, w których Grecy z Massalii przewozili nieznany lokalnym ludom napój ze sfermentowanych winogron. Prof. Cartledge uważa, że wino od razu zyskało popularność wśród sąsiadów Greków.

- Chociaż niektórzy badacze zgadzają się, że to Grecy rozprzestrzenili w Europie handel winem, inni uważają że do Francji zwyczaj picia wina przyszedł dopiero z Etruskami lub nawet Rzymianami – wyjasnia prof. Cartledge. Jednak odkrycia archeologiczna zdają się wspierać dłuższą chronologię wina we Francji.

- Grecy musieli żenić się z Liguryjkami, aby zapewnić przetrwanie Massalii. To oznacza wymiane dóbr i idei – mówi prof. Cartledge. – Po drugie posiadamy wiele dowodów na handel winem pochodzących już z osad Celtów, istniejących na długo przed nadejściem Rzymian – dowodzi.

O wcześniejszym występowaniu tego trunku pomiędzy Pirenejami i Łabą świadczy odkrycie chociażby olbrzymiego, brązowego kratera (naczynia) w Vix w Burgundii. Kiedyś należał prawdopodbnie do celtyckiej księżniczki.

(ew)

Czytaj także

Starożytności wracają do domu

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2008 12:26
W listopadzie ponownie stało się głośno o sprawie własności starożytnych artefaktów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsza grecka mumia

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2008 06:16
Grecy także dokonywali mumifikacji?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Greccy czciciele Słońca

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2009 12:20
Starożytna Grecja nie kojarzy nam się z kultem Słońca. Okazuje się jednak, że Helleni orientowali swoje świątynie na wschód.
rozwiń zwiń