X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Greckie korzenie francuskiego wina

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2009 12:17
Słynna francuska pasja do wina prawdopodobnie jest efektem greckiej kolonizacji z VI wieku p.n.e.
Audio

Słynna francuska pasja do wina prawdopodobnie jest efektem greckiej kolonizacji z VI wieku p.n.e. – uważają naukowcy z Cambridge.

Ich badania wskazują, że wytwórcy oryginalnego Côtes-du-Rhône są potomkami greckich kolonistów, którzy przybyli na południowe wybrzeża dzisiejszej Francji około 2500 lat temu. Dotąd uważano, że wino do Francji przynieśli ze sobą dopiero Rzymianie.

Profesor  Paul Cartledge z Uniwersytetu w Cambridge twierdzi, że największy światowy przemysł winny mógł rozwinąć się w odpowiedzi na zapotrzebowanie przybyszów z Grecji. To oni założyli przecież polis zwaną Massalia, która z czasem stała się Marsylią. Massalia była w VI wieku p.n.e. prężnym ośrodkiem handlowym, gdzie świat klasycznego antyku spotykał się z kulturą liguryjskich Celtów. Pobliskie Rhône stało się głównym ośrodkiem produkcji amfor, w których Grecy z Massalii przewozili nieznany lokalnym ludom napój ze sfermentowanych winogron. Prof. Cartledge uważa, że wino od razu zyskało popularność wśród sąsiadów Greków.

- Chociaż niektórzy badacze zgadzają się, że to Grecy rozprzestrzenili w Europie handel winem, inni uważają że do Francji zwyczaj picia wina przyszedł dopiero z Etruskami lub nawet Rzymianami – wyjasnia prof. Cartledge. Jednak odkrycia archeologiczna zdają się wspierać dłuższą chronologię wina we Francji.

- Grecy musieli żenić się z Liguryjkami, aby zapewnić przetrwanie Massalii. To oznacza wymiane dóbr i idei – mówi prof. Cartledge. – Po drugie posiadamy wiele dowodów na handel winem pochodzących już z osad Celtów, istniejących na długo przed nadejściem Rzymian – dowodzi.

O wcześniejszym występowaniu tego trunku pomiędzy Pirenejami i Łabą świadczy odkrycie chociażby olbrzymiego, brązowego kratera (naczynia) w Vix w Burgundii. Kiedyś należał prawdopodbnie do celtyckiej księżniczki.

(ew)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Starożytności wracają do domu

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2008 12:26
W listopadzie ponownie stało się głośno o sprawie własności starożytnych artefaktów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsza grecka mumia

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2008 06:16
Grecy także dokonywali mumifikacji?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Greccy czciciele Słońca

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2009 12:20
Starożytna Grecja nie kojarzy nam się z kultem Słońca. Okazuje się jednak, że Helleni orientowali swoje świątynie na wschód.
rozwiń zwiń