Nauka

Polska gigantem spamu

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2010 09:22
10 procent niechcianych wiadomości pochodzi z Polski.
Audio

Według „Raportu o zagrożeniach bezpieczeństwa w Internecie” Symantec, największa ilość spamu w 2009 roku spośród krajów z regionu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki rozsyłana była z komputerów w Polsce.

Nasz kraj był odpowiedzialny za wysyłkę 10 procent niechcianych wiadomości w skali regionu EMEA (Europa, Bliski Wschód oraz Azja) co przekłada się na 4 procent w skali całego świata. Polska awansowała w tym niechlubnym zestawieniu z 5 miejsca w 2008 roku, wyprzedzając takie kraje jak Turcja, Rosja, Rumunia, czy Niemcy.

Wysoka pozycja Polski w rankingu spamu wynika nie z tego, że uwielbiamy wysyłać niechcianą korespondencję, ale z faktu braku dbałości o komputery. Bez programów antywirusowych i zabezpieczeń firewall duża ilość komputerów zainfekowana jest złośliwym oprogramowaniem typu bot. To właśnie botnety, czyli sieci zainfekowanych i sterowanych zdalnie maszyn są odpowiedzialne za największą ilość wygenerowanego spamu. W skali całego świata botnety wysyłają nawet 85% ze 107 miliardów codziennie przesyłanych wiadomości.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Spamowy raport

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2009 12:51
97 proc. maili to spam - alarmuje Microsoft.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hiszpania zainfekowana najbardziej na świecie

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2009 15:06
Hiszpania ma najwięcej zainfekowanych komuterów - wysoko jest Polska. Nasz kraj przoduje też w phishingu i spamowaniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Microsoft walczy z jednym z największych botnetów

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2010 16:34
Firma Microsoft uzyskała od sądu federalnego w amerykańskim stanie Wirginia zgodę na zaostrzenie walki ze spamem. Podejrzane domeny mają być odłączane od internetu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziewięć na dziesięć e-maili to spam

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2010 17:00
Ponad 90 proc. e-maili wysyłanych na całym świecie to spamy - wynika z opublikowanego w czwartek badania firmy Symantec, specjalizującej się w bezpieczeństwie informatycznym.
rozwiń zwiń