Nauka

Czosnek lekiem na nadciśnienie

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2010 13:00
Czosnek może być użytecznym środkiem pomocniczym w leczeniu nadciśnienia tętniczego.
Audio

Niedawno informowaliśmy, że dobrym lekiem na nadciśnienie może byc chili. Teraz do grona pikantnych leków dołącza czosnek.

Jak wynika z badań, o których informuje pismo "Maturitas", poczciwa przyprawa może zrewolucjonizować rynek leków na nadcisnienie. Australijscy lekarze z University of Adelaide przeprowadzili badania na 50 pacjentach, u których ciśnienie tętnicze było podwyższone pomimo stosowania typowych leków.

Jak się okazało, osoby otrzymujące przez 12 tygodni 4 kapsułki czosnkowego wyciągu (AGE - Aged Garlic Extract) dziennie, miały ciśnienie krwi o około 10 mm Hg niższe niż ci, którym podawano placebo.

Od dawna panowała opinia, że czosnek ma korzystny wpływ na serce - między innymi obniża poziom "złego" cholesterolu i redukuje ciśnienie tętnicze u pacjentów z nieleczonym nadciśnieniem. Australijskie badania po raz pierwszy dotyczyły osób z nadciśnieniem utrzymującym się mimo podawania konwencjonalnych leków.

Eksperci zastrzegają, że potrzebne są dalsze badania, a czosnkowy ekstrakt należy przyjmować tylko w porozumieniu z lekarzem, ze względu na jego działanie rozrzedzające krew i możliwość niepożądanych interakcji w połączeniu z innymi lekami.

 (pap/ew)

Zobacz więcej na temat: cholesterol medycyna przyprawy
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowy towar, na którym przemytnicy zarabiają fortunę

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2010 07:29
"Dziennik Gazeta Prawna" pisze o nowym przedmiocie zainteresowania międzynarodowych przemytników. Nie są to ani papierosy, alkohol, czy kradzione samochody, lecz chiński czosnek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pikantny lek na nadciśnienie

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2010 15:48
Według chińskich naukowców, papryczka chili zawiera substancję, która obniża ciśnienie krwi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olejek z czosnku na serce

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2010 10:00
Czosnek może zapobiegać kardiomiopatii, czyli uszkodzeniu mięśnia sercowego u chorych na cukrzycę – twierdzą naukowcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

By dzieci były zdrowsze

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2010 09:20
Walka z nadciśnieniem będzie skuteczniejsza. Opracowano aktualne polskie normy ciśnienia tętniczego u dzieci i młodzieży.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radiem w nadciśnienie

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2010 07:00
Działając na nerki krótkim impulsem fal radiowych, można lepiej kontrolować nadciśnienie tętnicze u chorych - informuje pismo "The Lancet".
rozwiń zwiń