Nauka

Szczepionki coraz tańsze. Dla ubogich

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2011 16:00
Kilka największych firm farmaceutycznych zapowiedziało obniżki cen szczepionek w krajach rozwijających się. Wzrosną natomiast koszty tych szczepionek w krajach bogatych.

Jeden z gigantów farmaceutycznych zapowiada na przykład, że cena szczepionki przeciw rotawirusom spadnie o ponad dwie trzecie - do około siedmiu złotych za pojedynczą dawkę w krajach najbiedniejszych. Rotawirusy wywołują na przykład ostrą biegunkę, która zabija w skali globu ponad pół miliona dzieci każdego roku.

Za obniżkę zapłacą kraje zamożne - w Stanach Zjednoczonych cena pojedynczej dawki szczepionki przeciw rotawirusom wzrośnie do 50 dolarów, czyli ponad 130 złotych. Obniżka dla ubogich państw ma także dotyczyć szczepionek przeciw błonicy, tężcowi czy żółtaczce typu B. Program koordynuje organizacja Gavi, która zajmuje się masowymi programami szczepień w krajach rozwijających się. 

Czytaj także

Zbadają czy koncerny zarabiały na fałszywej pandemii

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2010 15:58
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy zbada, czy koncerny farmaceutyczne nie wymuszały na rządach zakupu nadmiernych ilości szczepionek przeciwko grypie A/H1N1.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczepionki chronią

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2010 10:00
Szczepienie dzieci zwiększa odporność dorosłych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chore szczepionki

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2010 07:51
Choroby zakaźne mogą być wywoływane przez szczepionki homeopatyczne - twierdzą brytyjscy naukowcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spada liczba szczepień przeciwko grypie

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2011 06:38
W tym sezonie zachorowań przeciwko grypie zaszczepiło się o jedną piątą mniej Polaków niż w ubiegłym - informuje "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń