Nauka

Góra koło Rzymu była święta dla Etrusków

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2011 09:20
Włoscy archeolodzy z Uniwersytetu La Sapienza odkryli, że góra Cimino niedaleko Rzymu była „świętą górą” Etrusków. Około 1000 roku p.n.e. składali tam ofiary i czcili swe bóstwa.

Według archeologów góra w pobliżu Viterbo, znajdująca się na terenie krainy znanej jako Etruria, była w epoce brązu miejscem rytualnych ognisk i modłów. To jedno z najważniejszych odkryć dotyczących wczesnej historii regionu Lacjum - ogłosili we wtorek archeolodzy po poszukiwaniach, które trwały trzy lata.

Na wysokości około 1000 metrów, wśród rosnących tam buków, zespół naukowy pod kierunkiem profesora Andrei Cardarellego odkrył warstwy pozostałości po rytualnych paleniskach Etrusków. - Tysiąc lat przed naszą erą wyrazem aktywności religijnej był ogień. Składano ofiary, paląc przedmioty uważane za święte, jedzenie, zwierzęta - wyjaśnił profesor Cardarelli, przedstawiając wyniki prac.

Miejscowość Viterbo słynie ze swoich etruskich pozostałości. Położone na dórze, było świetnym miejscem obronnym już w czasach etruskich ok. VIII wieku p.n.e., kiedy zostało ufortyfikowane. Teraz wiemy, że jego historia sięga głębiej w przeszłość.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: archeologia Rzym
Czytaj także

Pierwsze skarby z linii C

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2009 13:55
W Rzymie od kilku lat trwają prace nad kolejną, trzecią linią metra.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wilczyca kapitolińska jest młodsza

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2008 07:55
Jak sugerują najnowsze badania, symbol Rzymu może pochodzic ze średniowiecza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tunezja: upadek dyktatora uratuje Kartaginę

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2011 11:20
Jednym z najciekawszych skutków politycznego przewrotu w Tunezji jest to, że dzieki niemu mogą ocaleć ruiny Kartaginy. To jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w tym kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Herkulanum: poznali tajemnice rzymskiej diety

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2011 14:30
Archeologia nie zawsze bywa poetyczna. Czasami trzeba sięgnąć do latryny. Badacze przebadali pozostałości rzymskich ekskrementów.
rozwiń zwiń