Nauka

30 tys. srebrnych monet. Takiego skarbu jeszcze nie było

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2012 11:00
Wielki skarb znaleziono na placu budowy hotelu w Bath. Pochodzi z III wieku i jest prawdopodobnie piątym największym tego typu znaleziskiem w historii Wielkiej Brytanii - donosi portal BBC.
g
gFoto: sxc.hu

Ponad 30 tys. rzymskich monet znaleziono na placu budowy w Bath w Wielkiej Brytanii. Są zrobione ze srebra. Mają pochodzić z ok. 270 roku n.e.

Bath (ang. łaźnia, kąpiel) to miasto powstałe w miejscu dawnego rzymskiego uzdrowiska. Do dzisiaj w mieście można oglądać świetnie zachowane rzymskie łaźnie. Skarb znajdował się zaledwie ok. 150 metrów od nich. Monety już zostały wysłane do British Museum w Londynie. Konserwatorzy będą mieli przynajmniej rok, aby je zbadać.

Największy jak dotąd skarb znaleziono w 2010 roku w Somerset, gdzie detektorysta Dave Crisp odkrył, dzięki wykrywaczowi metalu, 53 500 monet. One także pochodziły z III wieku. To nic dziwnego: - W tamtych czasach Cesarstwem Rzymskim targały liczne niepokoje. To więc normalne, że ktoś chciał ukryć taki skarb - wyjaśnia rzecznik łaźni w Bath Stephen Clews.

Znalezisko z Bath jest wyjątkowe pod zaskakującym względem. Większość skarbów w Wielkiej Brytanii odnajdują osoby prywatne, na ogół pasjonaci-detektoryści, którzy z wykrywaczami metalu przeszkują pola i łąki. - Znalezisko jest nietypowe, bo zostało dokonane przez profesjonalnych archeologów, działających bez wykrywacza - mówi Clews. Dzięki temu kontekst archeologiczny nie zostanie naruszony, a monety opowiedzą nam więcej o momencie swojego ukrycia.

- Poprosiliśmy o wycenę skarbu. Chcielibyśmy wystawić go w łaźniach - mówi Clews. Grupa pasjonatów już rozpoczęła akcję zbierania 150 tys. funtów na odkupienie monet i zorganizowanie ich wystawy.

(ew/bbc)

Czytaj także

Odkryli srebro Wikingów

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2011 13:20
Skarb srebrnych monet został odkryty przez detektorystę (posiadacza wykrywacza metali) na polu uprawnym w północno-zachodniej Anglii. To nie pierwsze znalezisko tego typu, ale wyjątkowo cenne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anglia: Odkryli srebrny skarb Wikingów

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2011 16:20
W północnej Anglii poszukiwacz-amator odnalazł srebrny skarb Wikingów z X wieku – poinformował serwis internetowy Daily Mail. To kolejne odkrycie dokonane przez detektorystę amatora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rzymska willa w londyńskim parku. Trwają badania

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2012 14:20
W środę zespół archeologów rozpoczął prace przy odsłonięciu ruin rzymskiej willi na terenie parku położonego w północno-wschodniej części Wielkiego Londynu – informuje serwis internetowy Guardian.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skarb wart pół miliona dolarów wraca do domu

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2012 14:31
Blisko 600 tys. złotych i srebrnych monet z zatopionego statku zmierza do Hiszpanii. Amerykańscy odkrywcy skarbu muszą obejść się smakiem.
rozwiń zwiń