Nauka

Zielona herbata zamaskuje doping

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2012 11:55
Sportowcy, którzy stosują doping testosteronem mogą maskować ten proceder pijąc zieloną herbatę. Co więcej, duże ilości zielonej herbaty mogą w legalny sposób podnosić poziom testosteronu we krwi - informuje "New Scientist".
Zielona herbata zamaskuje doping

Przyjmowanie testosteronu trudno wykryć, ponieważ ten hormon steroidowy występuje naturalnie zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Testy opierają się na wykrywaniu nietypowej proporcji testosteronu do hormonu zwanego epitestosteronem w moczu.

Podczas badań laboratoryjnych Declan Naughton oraz jego koledzy z Kingston University w Londynie wykazali, że zawarte w zielonej herbacie katechiny hamują działanie enzymu zwanego UGT2B17. Enzym ten przyłącza do testosteronu kwas glukuronowy, dzięki czemu łatwiej wydziela się on z moczem.

Poziom katechin podczas badań Naughtona odpowiadał filiżance mocnej herbaty. Katechiny zawiera herbata zielona oraz biała (wyrabiana głównie z wiosennych pączków liści), ale nie czarna.

Sportowcy przyjmujący testosteron mogą zmniejszyć ilość tego hormonu, pijąc zieloną lub białą herbatę. Zresztą sama herbata podwyższa poziom testosteronu we krwi, ponieważ hamuje jego wydalanie z moczem.

Autorzy badań poinformowali o ich wynikach Światową Agencję Antydopingową (WADA). Jeśli podobne zjawisko zostanie zaobserwowane w ludzkim organizmie, rozwiązaniem może się okazać zastąpienie analizy moczu badaniem krwi.

(ew/pap)

Czytaj także

Contador: nie rzucę kolarstwa, wrócę silniejszy

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2012 20:46
Hiszpański kolarz Alberto Contador, który został zdyskwalifikowany po wykryciu w jego organizmie śladowych ilości zakazanego clenbuterolu, zapewnił, że wróci do kolarstwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolarz w stanie spoczynku zdyskwalifikowany na dwa lata!

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2012 10:04
Niemiec Jan Ullrich, zwycięzca Tour de France 1997, został uznany przez Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu winnym złamania przepisów antydopingowych i ukarany dwuletnią dyskwalifikacją.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski lekarz walczy z francuskim sądem. Rząd milczy

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2012 07:30
Znany lekarz doktor Krzysztof Ficek walczy we Francji o oczyszczenie z zarzutów. Polskie władze nie chcą mu pomóc.
rozwiń zwiń