Nauka

Starożytne rzymskie wraki u wybrzeży Grecji

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2012 14:45
Znaleziono je daleko od brzegu, co zmienia nasze poglądy na temat starożytnej żeglugi. Dotąd sądziliśmy, że dawni nawigatorzy poruszali się wzdłuż wybrzeży.
Starożytne rzymskie wraki u wybrzeży Grecji
Foto: Wikimedia Commons CC
Starożytne rzymskie wraki u wybrzeży Grecji
Znaleziono je daleko od brzegu, co zmienia nasze poglądy na temat starożytnej żeglugi. Dotąd sądziliśmy, że dawni nawigatorzy poruszali się wzdłuż wybrzeży. 
Jak poinformowało greckie Ministerstwo Kultury, wraki odkryto na dnie w głębinach Morza Jońskiego u wybrzeży Grecji. Statki zalegają na głębokości ponad 500 metrów, w rejonie wysp Korfu i Paksos. Pochodzą z około II wieku. Odnalazł je grecki statek oceanograficzny wyposażony w sprzęt do tworzenia obrazów dna morskiego na dużych głębokościach oraz sterowane automatycznie niewielkie łodzie podwodne.
Na zdjęciach wraków widać pozostałości ładunku statków. Ekipoie badawczej udało się podnieść z dna jego fragmenty: wyroby ceramiczne i fragmenty elementów wykonanych z marmuru. Na dnie znajdują się także kamienie balastowe oraz szczątki drewnianych kadłubów wraków.
 
W tym rejonie będzie przebiegała trasa podwodnego gazociągu między Grecją a Włochami. Przgotowanie dna do projektu sprzyja podobnym odkryciom. 

Wraki odkryto na dnie w głębinach Morza Jońskiego u wybrzeży Grecji. Statki zalegają na głębokości ponad 500 metrów, w rejonie wysp Korfu i Paksos. Pochodzą z około II wieku. Odnalazł je grecki statek oceanograficzny ze sprzętem do badania dna morskiego oraz zdalnie sterowanymi podwodnymi robotami.

Na zdjęciach, które zaprezentowało greckie Ministerstwo Kultury, wraków widać pozostałości ładunku statków. Ekipie badawczej udało się podnieść z dna jego fragmenty: wyroby ceramiczne i elementy wykonane z marmuru. Na dnie znajdują się także kamienie balastowe oraz szczątki drewnianych kadłubów wraków. 

W tym rejonie będzie przebiegała trasa podwodnego gazociągu między Grecją a Włochami. Przygotowanie dna do projektu sprzyja podobnym odkryciom.

(ew/USAToday) 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Średniowieczne gdańskie wraki pod lupą badaczy

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2011 12:20
W 2010 roku obok Westerplatte odkryto 5 wraków z XV-XVIII. Właśnie dokumentują je archeolodzy z Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy rekonstruują skład antycznych tabletek

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2012 12:00
Leki wyłowiono z wraku statku na Morzu Śródziemnym. Pochodzą z II wieku p.n.e. i zdradzą tajniki antycznej medycyny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Starożytne wraki u wybrzeży Krety

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2012 21:00
Cztery wraki statków z okresu rzymskiego i bizantyjskiego odkryto na dnie morza u wybrzeży Krety – poinformował serwis internetowy Athens News.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grecja odbuduje teatr sprzed ponad 2250 lat

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2012 10:49
Ministerstwo kultury Grecji zdecydowało o rozpoczęciu odbudowy teatru z marmuru, który powstał na Delos w III w. p.n.e.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ateny: greccy sędziowe głosowali żetonami!

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2012 12:08
Archeolodzy odkryli pozostałości budynku starogreckiego sądu Palladion dla sprawców morderstw, a także artefakty należące prawdopodobnie do sędziów - informuje serwis internetowy Greek Reporter.
rozwiń zwiń