Nauka

Polska traci rocznie 600 mln zł przez grypę

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2012 00:01
Tak wynika z najnowszych danych ZUS przedstawionych podczas III Forum Ochrony Zdrowia Forum Ekonomicznego w Krynicy.
Polska traci rocznie 600 mln zł przez grypę
Foto: Glow Images/East News
Ponad 600 mln zł traci co roku polska gospodarka z powodu grypy sezonowej – wynika z najnowszych danych ZUS przedstawionych podczas III Forum Ochrony Zdrowia Forum Ekonomicznego w Krynicy.
Prof. Karina Jahnz-Różyk, prezes Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego, powiedziała, że głównym tego powodem jest to, że Polacy nie chcą się szczepić przeciwko grypie. W sezonie 2011/2012 zaszczepiło się zaledwie 4,5 proc. ogółu populacji - najmniej w ostatnich latach.
 
„Konieczne jest opracowanie i przyjęcia Narodowej Strategii Zwalczania Grypy” – dodała specjalistka. Pracuje nad tym Grupa Robocza ds. Grypy. Projekt strategii będzie dyskutowany podczas debaty FLU FORUM zaplanowanej na 11 września br. w Warszawie.
 
W Polsce niechętnie się szczepią nawet osoby starsze po 65. roku życia, najbardziej narażone na zakażenie wirusem grypy. Tylko 16 proc. seniorów zgłasza się na szczepienia, podczas gdy w innych krajach wskaźnik ten jest kilkakrotnie wyższy. Rada Unii Europejskiej postuluje, by począwszy od 2014/2015 r. co roku było zaszczepionych 75 proc. seniorów.
 
Według ekspertów, w naszym kraju nie uda się tego osiągnąć bez spójnego programu zwalczania grypy. Głównym celem Narodowej Strategiii Zwalczania Grypy będzie przekonanie do szczepień przeciwko grypie zarówno osoby najbardziej zagrożone grypą, jak również lekarzy, którzy także nie są przekonani szczepień przeciwko tej infekcji.
 
Przeciwko grypie szczepi się zaledwie 6,4 proc. wszystkich pracowników naszej służby zdrowia. Jest to niemal tak samo niski odsetek jak w całej populacji.

Prof. Karina Jahnz-Różyk, prezes Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego, powiedziała, że głównym tego powodem jest to, że Polacy nie chcą się szczepić przeciwko grypie. W sezonie 2011/2012 zaszczepiło się zaledwie 4,5 proc. ogółu populacji - najmniej w ostatnich latach. - Konieczne jest opracowanie i przyjęcie Narodowej Strategii Zwalczania Grypy – dodała specjalistka.

W Polsce niechętnie się szczepią nawet osoby starsze po 65. roku życia, najbardziej narażone na zakażenie wirusem grypy. Tylko 16 proc. seniorów zgłasza się na szczepienia, podczas gdy w innych krajach wskaźnik ten jest kilkakrotnie wyższy. Rada Unii Europejskiej postuluje, by począwszy od 2014/2015 roku co roku było zaszczepionych 75 proc. seniorów. 

Według ekspertów, w naszym kraju nie uda się tego osiągnąć bez spójnego programu zwalczania grypy. Głównym celem Narodowej Strategiii Zwalczania Grypy będzie przekonanie do szczepień przeciwko grypie zarówno osoby najbardziej zagrożone grypą, jak również lekarzy, którzy także nie są przekonani do szczepień przeciwko tej infekcji. Przeciwko grypie szczepi się zaledwie 6,4 proc. wszystkich pracowników naszej służby zdrowia. Jest to niemal tak samo niski odsetek jak w całej populacji.

(ew/PAP)

Czytaj także

Bioczujnik rozpozna grypę - WIDEO

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2011 18:58
Bezbolesna diagnoza, brak konieczności niepotrzebnego zażywania antybiotyków - to przyszłość możliwa dzięki nowoczesnemu urządzeniu budowanemu przez gdańskich naukowców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczepionka przeciw H1N1 może powodować narkolepsję

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2011 15:12
Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciła ograniczenie stosowania u dzieci i młodzieży szczepionki Pandemrix przeciw grypie H1N1.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anomalie migracji ptaków przyczyną pandemii grypy?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2012 14:32
Zjawisko zwane La Nina może się przyczyniać do występowania pandemii grypy - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
rozwiń zwiń