Nauka

Fatalny wpływ braku snu: szkodzi genom

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2013 14:52
Brak snu może zmieniać działanie naszych genów. To z kolei fatalnie wpływa na stan zdrowia fizycznego i psychicznego, stwierdzili naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu Surrey.
Audio
Fatalny wpływ braku snu: szkodzi genom
Foto: Glow Images/East News

Eksperci przebadali 26 osób, które najpierw spały nawet po dziesięć godzin dziennie, potem mniej niż sześć. Zmiany zaobserwowano w działaniu ponad siedmiuset genów. Uszkodzony został układ odpornościowy, mechanizm odpowiedzi organizmu na stres czy proces odbudowy komórek. Już wcześniej sądzono, że brak snu prowadzi do chorób serca, otyłości czy zaburzeń umysłowych.
- Ważny jest też sen o tych samych, powtarzających się porach, bo zmiany tego stałego cyklu mogą doprowadzić do kłopotów z uczeniem się, a nawet być przyczyną depresji - powiedział wcześniej niezwiązany z najnowszymi badaniami naukowiec Samer Hattar z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.
Wyniki testów zespołu naukowców brytyjskich publikuje tygodnik Amerykańskiej Akademii Nauk (PNAS).

sm

Zobacz więcej na temat: depresja NAUKA zdrowie

Czytaj także

Dzika róża ma 15 razy więcej witaminy C niż cytryna!

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 14:33
"Najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny", a najwięcej witaminy C mają owoce dzikiej róży. Wystarczy codziennie wypić pół szklanki soku z jej owoców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedzenie, które zaskoczyło naukowców. Jest dobre na wszystko

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 19:55
Kuchnia śródziemnomorska to jest to. Hiszpańscy naukowcy stwierdzili, że redukuje ona choroby serca o 30 procent. Wyniki badań publikuje prestiżowy amerykański Magazyn Medyczny Nowej Anglii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstaje bransoletka, która będzie reagować na nasze emocje

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2013 10:09
- Przykładowo czerwone światło sygnalizatora wskazywałoby, że nosząca go osoba jest zła - tłumaczy dr inż. Małgorzata Jędrzejewska-Szczerska.
rozwiń zwiń