Nauka

Indie chcą mieć w 2017 roku najpotężnieszy komputer świata

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2012 17:25
Taki jest program tamtejszego rządu. Na ten cel przeznaczył on właśnie 900 mln dolarów.
Indie w 2017 roku chcą mieć najpotężnieszy komputer świata 
Taki jest program rządu indyjskiego. Na ten cel przeznaczył właśnie 900 mln dolarów. 
Maszyna ma mieć moc obliczeniową 61 razy większą niż obecnie najpotężniejszy komputer. Jego prędkość ma być liczona w nowej jednostce, w exaflopach, potężniejszej niż petaflopy, które stanowią teraz jednostkę miary mocy dla najpoteżniejszych maszyn. 
Wyścig na moce superkomputerów trwa. Rywalizują głównie Chiny i USA, z okazjonalną obecnością Japonii i Niemiec. Teraz do wyścigu zgłosiły się Indie. 
Kompter z Indii ma reprezentować zupełnie nową generację tego typu urządzeń. 
Najszybszym urządzeniem na świecie jest obecnie amerykańska Sequoia, zbudowana przez IBM dla Departamentu Enrgii przy Narodowym Laboratorium USA. Jego prędkość to  16.32-petaflopów. To wynik ponad 270 tysięcy razy większy niż rekordzista z 1993 roku, CM-5.
Skok do półki z exaflopami jest potężnym wyzwaniem dla Indii. Ich największy komputer zajmuje obecnie 58. pozycję w rankingu TOP500. W dodatku do wyścigu na exaflopy włączył się Intel, który planuje wyprodukować tego typu maszynę do 2018 roku.
W rankingu TOP500 znajdują się i polskie akcenty. Na 89. miejscu znajduje się klaster „Zeus”, należący do Cyfronetu omputer z krakowskiej Akademii Górniczo-Technicznej.

Maszyna ma mieć moc obliczeniową 61 razy większą niż najpotężniejszy obecnie komputer. Jego prędkość będzie liczona w nowej jednostce - exaflopach - potężniejszej niż petaflopy, które stanowią teraz jednostkę miary dla najpoteżniejszych maszyn. 

Wyścig na moce superkomputerów trwa. Rywalizują głównie Chiny, USA i Japonia, z okazjonalną obecnością w pierwszej trójce Niemiec. Teraz do wyścigu zgłosiły się Indie. 

Tamtejszy komputer ma reprezentować zupełnie nową generację tego typu urządzeń. Najszybszym urządzeniem na świecie jest obecnie amerykańska Sequoia, zbudowana przez IBM dla Departamentu Energii przy Narodowym Laboratorium USA. Jego prędkość to 16,32 petaflopów. To wynik ponad 270 tysięcy razy lepszy niż u rekordzisty z 1993 roku, CM-5.

Skok do półki z exaflopami jest potężnym wyzwaniem dla Indii. Ich największy komputer zajmuje obecnie 58. pozycję w rankingu TOP500. W dodatku do wyścigu na exaflopy włączył się Intel, który planuje wyprodukować równie potężną maszynę do 2018 roku.

W rankingu TOP500 znaleźć można także polskie akcenty. Najsilniejszy polski komputer znajduje się na 89. miejscu. To  klaster "Zeus”, należący do Cyfronetu i pracujący na krakowskiej Akademii Górniczo-Technicznej.

Ranking jest prowadzony od 1993 roku i aktualizowany co kilka miesięcy. Zobacz ranking TOP500.

(ew)

Czytaj także

Najszybszy komputer w Polsce pracuje w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2011 09:38
W Polsce jest najszybszy, na świecie zajmuje 88. miejsce. Zeus pracuje w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

HookieSpeed – poznajcie nowy superkomputer

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2011 12:40
Ma on 209 węzłów, osiąga wydajność 455 TFLOPS. Zbudowano go z dostępnych powszechnie elementów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyścig superkomputerów trwa. Czy wygrają Chińczycy?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2012 14:30
Ameryka przestaje się liczyć w wyścigu o budowę pierwszego superkomputera o mocy liczonej w eksaflopsach. Zdaniem analityków niski budżet federalny na ten cel sankcjonuje przewagę Unii Europejskiej i Chin - podał "Computerworld”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chińczycy zbudują najszybszy komputer na świecie?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2012 15:26
Chińczycy budują superkomputer "Tianhe 2", który będzie miał 10 razy większą moc obliczeniową od dotychczasowego lidera, japońskiego komputera "Kei", oddanego do użytku w zeszłym roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Superkomputer pomoże zdiagnozować raka

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2012 14:32
IBM Watson będzie współuczestniczył w eksperymencie, mającym na celu badania nad rakiem, zdalne diagnozowanie oraz terapię antyrakową w amerykańskim centrum onkologicznym Memorial Sloan-Kettering Cancer Center.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sekwoja "mądrzejsza" od 7 miliardów ludzi

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2012 13:43
Tytuł "najlepszego superkomputera” wraca do USA. Gdyby każdy z żyjących ludzi dostał kalkulator i pracował na nim non stop, to po 320 latach wykonalibyśmy tyle obliczeń, ile nowa maszyna firmy IBM potrafi w godzinę.
rozwiń zwiń