Nauka

Japończycy spełnią marzenie Lema

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2011 12:00
„Zdalniki” przewidziane przez Lema są już blisko. Uczeni japońscy opracowali tzw. robota zdalnego, kierowanego ruchami ciała operatora.

Może on także postrzegać otoczenie korzystając ze stereoskopowych kamer w głowie robota i gogli 3D. Skonstruowanie takiego robota przewidział Stanisław Lem – poinformował New Scientist.

Zespół naukowców z Japonii pod kierownictwem dr Dzmitry Tsetserukou z Toyohashi University of Technology stworzył nowy typ robota zdalnie sterowanego, sterowanego bezpośrednio przez operatora.

Jest to tzw. robot zdalny, który pozwala operatorowi na „wejście” do miejsc w których nie może działać człowiek. Kierujący robotem jest ubrany w strój z zaopatrzony w pas z wszytymi elektrodami oraz gogle 3D. Poruszenia ciała są przenoszone bezpośrednio na robota, który działa zgodnie z ruchami operatora. Gogle 3D mają dawać złudzenie całkowitego widzenia przestrzennego podobnego do widzenia ludzkiego. Kamery widzenie stereoskopowego znajdują się w głowie robota.

Robot może też przekazywać wrażenia ze środowiska w którym się znajduje. Laserowy miernik przekazuje dane o przeszkodach i obiektach poza polem widzenia i jeśli są ruchome, podaje ich kierunek ruchu poprzez wibracyjne czujniki na pasie operatora np. ruch w kierunku operatora od lewej strony oznaczać będzie wibrację przesuwającą się od lewej strony pasa do jego środka.

Jak powiedział New Scientist dr Tsetserukou, badania nad takimi robotami są w początkowej fazie i jego twórcom chodziło wyłącznie o opracowanie systemu sterowania oraz określenie co dokładnie robot widzi i jak można przekazywać bodźce do operatora. Zespół obecnie planuje skonstruowanie pierwszych robotów telekonferencyjnych tego typu.

Robot zdalny ma być zaprezentowany podczas konferencji Siggraph Asia, która odbędzie się 13-15 grudnia w Hong Kongu.

Roboty tego typu nie są konstrukcją dotąd nieznaną. Pierwszym, który przewidział ich stworzenie i nawet podał szczegóły budowy był Stanisław Lem. „Zdalniki” o podobnej zasadzie działania jak robot skonstruowany przez uczonych japońskich, pojawiają się w jego powieści „Pokój na Ziemi” z 1987 roku.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: Japonia Kongo
Czytaj także

Robot-głowa czyta nuty

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2011 12:05
Inżynierowie z Tajwanu stworzyli robota, który potrafi odczytać zapis muzyczny oraz słowa piosenki z kartki, a następnie całość zaśpiewać - donosi "New Scientist". Czy to koniec ery cygańskich grajków?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Humanoidalny robot zamiast pracownika?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2011 20:36
Robot REEM to wyjątkowa maszyna, która może przejąć wiele z prac wykonywanych dotychczas prze ludzi. Urządzenie kosztuje 200 tys. Euro, ale nie tylko jego cena budzi emocje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Roboty strażnikami więziennymi? Ruszają testy

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2011 05:00
W południowokoreańskim więzieniu Pohang niedługo rozpoczną się miesięczne testy robotów - maszyny mają tam pełnić rolę strażników więziennych – donosi BBC.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Centrum Nauki Kopernik zachęca: zbuduj sobie robota!

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2011 13:37
W stołecznym Centrum Nauki Kopernik otwarto najbardziej oryginalną pracownię edukacyjną - pracownię robotyczną.
rozwiń zwiń