X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Wikipedia zaprasza ekspertów

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2011 06:00
Dr Mike Peel zaczął redagować Wikipedię w 2005 roku, kiedy zdenerwowała go jakość haseł z fizyki. Był wówczas dopiero studentem. Teraz ma już na koncie tysiące haseł. Wikipedia ma nadzieję, że jego śladami pójdą inni.
Audio

Peelowi chodziło początkowo o błędy gramatyczne. Teraz, jako astrofizyk z Uniwersytetu w Manchesterze, jest już sekretarzem brytyjskiej gałęzi największej encyklopedii świata, wolontariuszem Wikimedia Foundation, a także jednym z najbardziej twórczych autorów haseł. Jak sam szacuje, dotąd stworzył 16 000 haseł i poprawił 1500. Jeśli wpiszesz do wyszukiwarki angielskie sformułowanie "Big Bang" (Wielki Wybuch), to na pierwszym miejscu wśród wyników pojawi się właśnie hasło stworzone przez Peela.

Dlaczego "poważny" naukowiec zajmuje się czymś tak "niepoważnym"? Otóż Wikipedia wcale nie jest niepoważna. Peel twierdzi, że robi to dla dobra publicznego. – Każdy sprawdza hasła w Wikipedii. A ponieważ ludzie używają jej, aby się uczyć, musimy mieć pewność, że uzyskują właściwe informacje – mówi.

Dr Peel to jednak ciągle rzadkość. Większość naukowców czytuje Wikipedię, ale nic do niej nie wnosi. – Większość akademików pisze zaawansowane artykuły ze swoich dziedzin, ale wciąż niewielu pisze artykuły popularyzacyjne – żali się Dario Taraborelli z Wikimedia Foundation UK. To dlatego, że z grantów i badań mogą się utrzymać, a z wolontariatu na Wikipedii – nie. Z drugiej strony, zaanagażowanie specjalistów może wpłynąć na korzystną prezentacje ich dziedziny w przestrzeni publicznej.

Co ciekawe, internetowa encyklopedia, obecnie piąta co do ilości wejść strona na świecie, powoli zyskuje uznanie nie tylko wśród studentów, ale także właśnie wśród ich nauczycieli. Także polskie badania (2010) potwierdzają ten trend. Jak wiemy z prasy, w Polsce z Wikipedii nawet politycy dowiadują się, czym zajmują się nadzorowane przez nich urzędy.

Polska wersja językowa jest piątą co do wielkości na świecie. Wyprzedzamy nawet Chińczyków. Największą wersją jest, oczywiście, angielska, zawierająca 3,6 mln haseł. Za nią uplasowały się Wikipedia niemiecka, francuska i japońska. W polskiej encyklopedii opracowano 786 jak dotąd tys. haseł. Polskie środowisko wikipedystów tworzy 420 tys. użytkowników - w tym aktywnych jest 5930.

- Łatwość tworzenia nowych treści oraz niczym nie ograniczony dostęp do encyklopedii jest najlepszym magnesem dla autorów. Okazuje się, że ludzie wcale nie są egoistami, że chętnie dzielą się wiedzą z innymi. I to za darmo - podkreśla dr Paweł Jochym, założyciel polskiej Wikipedii. Jednak tam, gdzie "edytować każdy może", pojawiaja się błędy, a często zwykły wandalizm. Nad jakością i wiarygodnością treści encyklopedii czuwają jednak wszyscy zainteresowani. Zanim jednak wykorzystamy hasło z Wikipedii, warto sprawdzić, czy ma wskazane źródła (z zastrzeżeniem, że i w źródłach mogą być błędy) i przypisy.

Po co powstała Wikipedia? Ideały wikipedystów sa podobne do tych, którymi kierowali się oświeceniowi encyklopedyści. Dr Jochym: - Chcemy zebrać całą ludzką wiedzę we wszystkich językach. Można to porównać do drogi po linię horyzontu. Ostateczny cel nigdy nie zostanie osiągnięty, ale warto iść, bo po drodze są piękne widoki...

Życzymy powodzenia, a specjalistów zachęcamy do zaangażowania w ten projekt.

(ew/Guardian/pap/Dziennik Polski)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wikipedyści z całego świata na Wikimanii w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2010 09:53
W Gdańsku zjazd wikipedystów z całego świata: Wikimania'2010. Bierze w niej udział 500 twórców ponad 250 wersji językowych Wikipedii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wikipedia ma problem z wolontariuszami

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2010 14:54
O problemach wolontariuszy tworzących tzw. małe Wikipedie mówił w Gdańsku w swoim wystąpieniu na konferencji Wikimania 2010 założyciel Wikipedii Jimmy Wales. W spotkaniu bierze udział ok. 500 osób, w tym twórcy ponad 250 wersji językowych Wikipedii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Propaganda Castro w "wikipedii"

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2010 12:39
- USA zawsze patrzyły na Kubę jak ci, którzy podziwiają piękny owoc - czytamy w nowej encyklopedii internetowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej przeredagują Wikipedię

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2011 11:01
Projekt wykładowców zakłada sprawdzanie i uzupełnianie haseł internetowej encyklopedii z zakresu technologii informacyjnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Wikipedia dla robotów

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 14:00
Roboty mogą niedługo doczekać się własnej Wikipedii. Nad internetową encyklopedią dla maszyn zaczęli pracować naukowcy z Europy.
rozwiń zwiń