Nauka

Prof. Tadeusz Pszonka: festiwal w Krynicy-Zdroju jest hołdem dla Jana Kiepury

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 17:50
- Myślę, że Festiwal im. Jana Kiepury jest nie tylko jedną z najważniejszych imprez Małopolski, ale dzięki swojej randze jest nawet wizytówką Polski. Staramy się, aby było wielu wykonawców z całego kraju, odpowiadających założeniom programowym festiwalu. Można więc śmiało powiedzieć, że sierpień należy do Krynicy - mówił w Dwójce dyrektor artystyczny prof. Tadeusz Pszoniak.
Krynica-Zdrój
Krynica-ZdrójFoto: Shutterstock/ Agnes Kantaruk

Posłuchaj
10:24 Wybieram Dwójkę 12.08.2021 Kiepura.mp3 Prof. Tadeusz Pszonka o Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju (Wybieram Dwójkę)


Jan Kiepura 1200 NAC.jpg
Jacek Marczyński: pod koniec XIX wieku wykształcił się kult gwiazd

Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju to wydarzenie wypełnione piękną muzyką w wykonaniu znakomitych artystów. Jego historia jest imponująca, ponieważ początki sięgają roku 1967. Od tamtej pory niezmiennie festiwal poświęcony jest jednej postaci: Janowi Kiepurze. - Cały festiwal jest wielkim hołdem dla Jana Kiepury. W tym roku mamy już 55. rocznicę jego śmierci. Również mija 10. rocznica śmierci pierwszego dyrektora i założyciela Stefana Półchłopka, a także 5. rocznica śmierci ostatniego wielkiego dyrektora Bogusława Kaczyńskiego - mówił prof. Tadeusz Pszonka.

Na krynickiej estradzie będzie można również usłyszeć i zobaczyć artystów Teatru Wielkiego w Łodzi, którzy wykonają słynne My Fair Lady na podstawie komedii George'a Bernarda Shawa. - Mam nadzieję, że artyści poczuli dreszcz festiwalowych emocji, bo to dzieło pełne energii i baśniowości; taka trochę bajka dla dorosłych. Ten wieczór ma nas rozluźnić i wprowadzić w festiwalowy rytm.

Czytaj też:


Dwójka na miejscu 1200 Krynica.jpg
Dwójka w Krynicy-Zdroju. Tu niósł się śpiew Jana Kiepury

Festiwal zainaugurowała wyjątkowa gala operowa, podczas której pojawili się polscy artyści, znani na scenach międzynarodowych: Ewa Tracz, Małgorzata Walewska, Tadeusz Szlenkier i Andrzej Dobber. Śpiewakom towarzyszyła Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą Zdzisława Gracy. 

- Wyjątkowość tego koncertu to także wielkie szlagiery operowe, a więc było to – jak napisał jeden z krytyków – "sto procent opery w operze". Tosca Pucciniego, Marsz Triumfalny z Aidy Verdiego, Nessun Dorma, Carmen… Można przypuszczać, że publiczność poczuła dreszcz, słuchając wykonawców, którzy zrobili wszystko, aby ten wieczór był niepowtarzalny - opowiadał prof. Tadeusz Pszonka.

- Te dzieła były nagrodzone wielkim aplauzem - relacjonował gość audycji. - To są piękne chwile dla organizatorów, jak i dla artystów. I ten festiwal ma być taki, jak Jan Kiepura: wielki, wspaniały, otwarty na wszelkie działania.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Jamrozek

Gość: prof. Tadeusz Pszonka (dyrektor artystyczny Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju)

Data emisji: 12.08.2021

Godzina emisji: 16.30

am

Czytaj także

Jan Kiepura. Król polskich tenorów

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2021 05:37
Legendarny polski tenor i śpiewak występował na najważniejszych scenach operowych świata i w hollywoodzkich filmach. Był prawdziwą gwiazdą swojej epoki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozpoczął się 54. Festiwal Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 13:05
"Nadzwyczajna Gala Operowa” prezentująca dorobek polskiej kultury muzycznej zainaugurowała 54. Festiwal Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju (Małopolskie). W programie wydarzenia znalazło się blisko 30 koncertów i imprez towarzyszących. Festiwal potrwa do 14 sierpnia.
rozwiń zwiń