Kultura

Wisława Szymborska: skromna i bardzo dowcipna

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2012 09:20
- Mam nadzieję, że mi się nie przewróci w głowie. Bo tu już nie jest ten wiek, żeby się komuś przewracało w głowie, prawda? - tak mówiła po przyznaniu nagrody Nobla. Wisława Szymborska była osobą niezwykle skromną i łagodną, wspominają przyjaciele.
Audio

- Bardzo wiele razy podkreślała jak rozpaczliwe jest dla niej życie publiczne i jak ukochane jest życie prywatne - krytyk literacki Tadeusz Nyczek w "Poranku Dwójki".

Była osobą niezwykle ludzką i najchętniej spędzała czas jedynie z kilkunastoma najbliższymi osobami na organizowanych w swym krakowskim mieszkaniu spotkaniach.

- Ona była osobą, która się troszczyła i martwiła o innych nieustannie. To była jej niezwykła cecha, że wogóle negotyczna, że nie miała tych zdań godnościowych, polskich, które są obecne u artystów. Była zupełnie od tego wolna - mówi poeta i publicysta Tomasz Jastrun.

Wspominał kartki pocztowe tworzone przez Wisławę Szymborską dla jej przyjaciół. - Ja czasami, strasznie się wstyd przyznać, zapominałem o niej na Święta, ona zawsze przysyłała tą kartkę. Tam były różne cudeńka, kawałki zdań, poetyckie kolaże. Wycinała głównie ze starych pism, sprzed wieku.

- Zarówno w życiu i w poezji potrafiła połączyć dwie zdawałoby się nie do pogodzenia cechy - mówił poeta Bronisław Maj - Z jednej strony przypominała małą dziewczynę, naiwnie, cudownie, pierwotnie zachwyconą światem, a z drugiej strony jednocześnie była surowym mędrcem pozbawionym złudzeń co do sensu, co do celu naszej tutaj ludzkiej przygody.

 

usc

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Wisława Szymborska nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2012 09:10
Noblistka zmarła w Krakowie, miała 88 lat. Przypominamy archiwalne nagrania Polskiego Radia. Poetka goszcząc u nas, dawała się czasem namówić i czytała na antenie swoje wiersze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wisława Szymborska: Życie trzeba czytać

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2012 09:31
- Wiersze zaczyna się pisać bardzo wcześnie. Potem przeważnie się je zarzuca, ja byłam z tych osób, które przy tym zostały - mówiła Noblistka. Przypominamy wywiady z poetką przeprowadzone w Polskim Radiu w latach 60 i 70.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jej wiersze pomogą nam żyć

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2012 09:15
- Te słowa, idealnie trafiając w sedno, nie ranią, nie zabijają, nie pustoszą. Jej jasność nie jest nigdy aluzją do ciemności - pisał o poezji Wisławy Szymborskiej Zbigniew Bieńkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Szymborska umarła spokojnie, we śnie"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2012 21:21
W środę wieczorem w Krakowie zmarła jedna z najbardziej cenionych poetek, laureatka literackiej Nagrody Nobla z 1996 roku Wisława Szymborska - poinformował asystent noblistki Michał Rusinek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mozart poezji". Świat wspomina Szymborską

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2012 10:24
Nie tylko polskie media piszą o śmierci noblistki. Sylwetka Wisławy Szymborskiej pojawia się w większości serwisów zagranicznych.
rozwiń zwiń