Kultura

Sieć się zbuntowała. I co z tego?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2012 02:22
Protesty przeciwko ACTA były pierwszą taką mobilizacją w III Rzeczpospolitej. - Co zrobić, by nie zmarnować energii i umiejętności tych ludzi? - pyta w książce "Bunt Sieci" Edwin Bendyk.
Audio
Fragment okładki książki Edwina Bendyka Bunt sieci, Biblioteka Polityki, 2012.
Fragment okładki książki Edwina Bendyka Bunt sieci, Biblioteka Polityki, 2012. Foto: mat. prasowe

- Bunt sieci to przejaw niedopasowania nowych form życia, które pojawiły się wraz ze zmianą kulturową i społeczną  - tłumaczy Edwin Bendyk w Dwójce - Internet to medium, które umożliwia pokazanie, że społeczeństwo zaczyna organizować się w nowy sposób, a świat oficjalny, mainstreamowy działa ciągle w realiach epoki przemysłowej.

Edwin Bendyk jest publicystą "Polityki" i autorem ukazującej się właśnie książki "Bunt Sieci". Mówi ona o przemianach społeczno-kulturowych w Polsce i na świecie.

Bendyk obserwował styczniowe protesty przeciwko umowie ACTA.  W "Buncie Sieci" bada "czy to zapowiedź rewolucji, czy tylko karnawałowe zawieszenie ładu społecznego, kiedy tłum na chwilę przejmuje inicjatywę, a gdy już spontaniczny wybuch energii się wyczerpie, wszystko wraca do starego porządku?"
Jak będzie nie wiemy. Pewne jest zaś, że państwo nie robi wiele, aby udostępniać legalnie zbiory polskich bibliotek, muzeów i filmotek.
- Nasza kultura w wersji legalnej, w przestrzeni cyfrowej, w zasadzie nie istnieje, czyli dla wielu osób w ogóle nie istnieje - mówi Bendyk - Biblioteką Narodową stało się chomikuj.pl, serwis który budzi grozę wśród wszystkich twórców. Z drugiej strony nie zrobiliśmy nic, żeby nie miał on racji bytu.


usc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Informacyjna rewolucja i śmierć gazet

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2011 10:49
Czy już czas wpadać w panikę? Czy zanik prasy drukowanej może zmienić działanie demokracji? Na to pytanie szuka odpowiedzi książka "Śmierć gazet i przyszłość informacji".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co przyniesie sieć?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2011 12:00
Internet daje wiedzę płytszą, ale za to dużo szerszą. Wiele zależy od tego czego w sieci szukamy i czy umiemy w odpowiednim momencie odłączyć wtyczkę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maska protestujących ws. ACTA. Co się za nią kryje?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2012 10:36
Przy okazji odbywających się od kilku tygodni protestów ws. ACTA pojawia się za każdym razem maska z wąsami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przez ACTA nie będzie kultury

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2012 22:00
Okazało się, że ludzie korzystający z darmowych treści w sieci są na tle reszty Polaków niezwykle aktywni kulturalnie. Częściej kupują książki, chodzą do kina, tworzą naszą kulturę. Co się stanie, gdy uznamy ich za internetowych złodziei?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anonymous znowu zaatakują w Polsce? Celem monitoring

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2012 06:10
"Rzeczpospolita" pisze o możliwej nowej fali protestów, inspirowanych przez Anonymous Polska.
rozwiń zwiń