Kultura

Jak legalnie zostać gangsterem w Afryce?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2012 18:20
Jak daleko mogą posunąć się dziennikarze i filmowcy w naśladowaniu przestępców, których chcą skompromitować? M.in. o tym mówi film "Ambasador", który został pokazany na Planete+ Doc.
Audio
Jak legalnie zostać gangsterem w Afryce?
Foto: mat.prasowe

"Ambasador" Madsa Bruggera jest prowokacyjnym dokumentem, opowiadającym historię tak niewiarygodną, że widz zaczyna się zastanawiać, czy oby nie ma do czynienia z pomysłowo zaaranżowaną fikcją. Rzecz opowiada o dziennikarzu (podszywającym się pod biznesmena), który staje się posiadaczem paszportu dyplomatycznego i konsulem Liberii w Republice Środkowoafrykańskiej. Dzięki temu będzie mógł bezkarnie przemycać diamenty do Europy. To tylko kilka pierwszych minut filmu; potem napięcie rośnie...
- Wydarzenia są niewiarygodne. Spotkani ludzie dają się całkowicie zmanipulować. Brugger bierze pieniądze i obiecuje im, że zbuduje w Liberii fabrykę zapałek. I właśnie o wpływie człowieka na człowieka opowiada "Ambasador" - wyjaśnia etyk prof. Jacek Hołówka w "Klubie Trójki".
- Nie powinniśmy zapominać, że to film o facecie, który udaje kogoś innego, włącza kamerę i pokazuje, jak ludzie reagują na jego zachowania. Problem polega na tym, że nie wszystko, co w tym filmie zostało powiedziane i pokazane, jest nieprawdą - mówi Dariusz Rosiak, dziennikarz Polskiego Radia, autor trójkowej audycji "Raport o stanie świata”. - W niektórych częściach Afryki, na przykład w Republice Środkowoafrykańskiej może do takich sytuacji dochodzić.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 21. Zapraszamy.

usc

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

13 najciekawszych z Planete+ Doc Film Festiwal

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2012 10:30
Wybranie najważniejszych, najczęściej nagradzanych na świecie filmy z programu festiwalu nie było proste. Opisaliśmy 13 z około 160. Dziś rusza Planete+ Doc Film Festiwal.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Planete+ Doc Festival - dokument siłą zwykłych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2012 20:34
To filmy z najdalszych i często najtrudniejszych miejsc na świecie. Trudno wybrać wątek przewodni z ogromnego programu festiwalu, ale sporo jest dokumentów o przemianach społecznych, o Arabskiej Wiośnie Ludów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polscy dokumentaliści: w tych filmach jest, jak jest

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 16:55
- Ludzie są zmęczeni fikcją. Dokument spełnia chyba tę potrzebę nawiązania kontaktu z prawdziwym życiem, z jakąś realnością - mówią reżyserzy i odbiorcy filmów dokumentalnych. W Dwójce spotkaliśmy się z nimi w związku z festiwalem Planete+ Doc.
rozwiń zwiń