Kultura

Święto książek na Stadionie Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 17:10
Między 16 a 19 maja odbędą się 4. Warszawskie Targi Książki. Swoją ofertę zaprezentuje blisko 500 wystawców z kraju i zagranicy. Targi odbędą się na Stadionie Narodowym. Wydawnictwa szykują wiele propozycji dla odwiedzających.
Logo Warszawskich Targów Książki
Logo Warszawskich Targów KsiążkiFoto: materiały prasowe

Duże szanse na sukces ma propozycja Wydawnictwa Literackiego. Intymny dziennik Witolda Gombrowicza pt. "Kronos" określany jest mianem "sensacji literackiej roku”. Oficjalna data premiery książki to 23 maja, ale goście będą mogli ją nabyć podczas targów. Chętni będą mogli zdobyć autograf wdowy po pisarzu, Rity Gombrowicz, która będzie gościem targów.

Wydawnictwo Agora zaprezentuje zbiór zabaw literackich Wisławy Szymborskiej pt. "Błysk rewolweru". Nieznane limeryki, epitafia, moskaliki, rysunki i zdjęcia poetki znajdowały się dotychczas na dnie szuflady, gdzie odnalazł je sekretarz poetki, Michał Rusinek. Tytuł książki zaczerpnięto z romansu kryminalnego, który był prawdopobnie pierwszym przykładem prozy przyszłej noblistki.

"Ptasie ulice" Piotra Pazińskiego to propozycja wydawnictwa Nisza. Autor jest laureatem Nagrody Literackiej Unii Europejskiej 2012. Jego nowa książka to zbiór czterech opowiadań, w których nawiązuje do utraconej tradycji żydowskiej Warszawy.

O Filipie Springerze zrobiło się głośno przy okazji książki "Miedzianka. Historia znikania" (wyd. Czarne), za która otrzymał nominację do zeszłorocznych nagród Nike. Na targach zaprezentuje swoją nową książkę pt. "Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach" wydaną przez wyd. Karakter. Pisze w niej o parze polskich architektów-wizjonerów, autorów koncepcji Formy Otwartej. Mieszkańcy prawobrzeżnej Warszawy znają ich z osiedla Przyczółek Grochowski, które zaprojektowali.

Spośród pozycji zagranicznych ciekawie zapowiada się książka "Iksowie" węgierskiego pisarza Gyorgy Spiro (wyd. W.A.B.). Chociaż wydano ją ponad 30 lat temu dopiero teraz doczekała się polskiego tłumaczenia. Akcja powieści przenosi czytelnika do początku XIX wieku w Warszawie, do której, z półrocznego pobytu we Lwowie, powraca Wojciech Bogusławski. Autor opisuje w niej walkę jaką Bogusławki podjął o stanoiwsko kierownika Teatru Narodowego.

Organizatorzy targów zadbali o udział zagranicznych gości. Jednym z nich będzie Bernard Minier, francuski pisarz, autor "Bielszego odcienia śmierci" (wyd. Rebis), książki, którą we Francji okrzyknięto Kryminałem Roku 2011. Do Warszawy przyjedzie ze swoją nową powieścią pt. "Krąg". Kolejnym gościem będzie kataloński pisarz Jaume Cabre, promujący książkę "Wyznaję" (wyd. Marginesy). Bohaterem powieści jest chłopiec, który dorasta w otoczeniu bogatego rodzinnego księgozbioru i który mierzy się z rodzinnymi tajemnicami.

Warszawę odwiedzą również: norweg Anders de la Motte, były oficer policji, autor kryminałów oraz Kevin Michael Connolly, niepełnosprawny podróżnik, autor książki pt. "Drugi rzut oka. Jak świat się na mnie gapił" (wyd. Bernardinum).

Wstęp na targi jest płatny - bilet ulgowy kosztuje 5 zł, a normalny 10 zł. Targi będą czynne od godziny 10.00 do 18.00 (w czwartek), do 19.00 (w piątek i sobotę) i do 17.00 (w niedzielę).

pap, kw

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Warszawa czyta. "Cwaniary" pretekstem do działania

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 08:21
Jedno miasto, jedna książka, ale 5 dni i wiele pomysłów. Rozpoczęła się akcja "Warszawa czyta". Celem jest dyskusja, interpretacja lub rozwinięcie wątków konkretnej powieści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Noc Muzeów 2013. W Warszawie otwartych będzie 210 placówek

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 15:35
Wśród obiektów, które w tym roku dołączają do akcji, jest Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Stadion Narodowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa: uroczyste otwarcie alei Ireny Sendlerowej

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 16:09
Imię Ireny Sendlerowej otrzymała aleja znajdująca się w sąsiedztwie Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Pomnika Bohaterów Getta Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wagner w Studiu Lutosławskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 16:05
Utwory Richarda Wagnera i Antona Brucknera zagra w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Gabriela Chmury.
rozwiń zwiń